Сва једињења хлора са позитивним оксидационим бројевима су оксидациона средства
Јачине киселина расту са оксидационик бројем хлора:
Перхлорна и хлорна су јаке а хлораста и хипохлораста слабе киселине.
Наведени ОКСИДИ ХЛОРА су kисели оксиди (анхидриди киселина)
ClO2 мешовити оксид који даје две киселине :
ClO2+H2O→HClO2+HClO3
Добијања
2KClO4 + H2SO4 2HClO4 +K2SO4
NH4 ClO3+ HNO3 HClO3 +NH4NO3
Cl2O +H2O2 HClO
Пажљиво у базену с офарбано плавом косом
Bojni otrovi
(BOT), hemijska sredstva namenjena uništavanju ili neutralisanju žive sile i zagađenih zemljišta ili materijalnih sredstava s ciljem da se likvidira ili smanji borbena sposobnost jedinice.
Uptorebljavaju se u sva tri agregatna stanja.
Podela prema djestvu na organizam:
(1)zagušljivci (fozgen),
(2) opštetoksični (pravi) otrovi HCl, CO),
(3) plikavci (iperit, luzit),
(4) nadražljivci: suzavci (hlor-acetofenon) i kijavci (adamsit), nervni (triloni) i
Toksičnost se najčešće izražava kao srednja letalna doza LD50, odnosno kao ona količina otrova, primenjena jednokratno, koja u ispitivanom uzorku ubije 50% ispitivanih životinja.
Toksičnost se najčešće izražava kao srednja letalna doza LD50, odnosno kao ona količina otrova, primenjena jednokratno, koja u ispitivanom uzorku ubije 50% ispitivanih životinja.
CIJANID – HLORID
Cijanid-hlorid, odnosno Ciklon B (Zyklon B), bezbojan je i lako isparljiv.
Simptomi izloženosti uključuju nesvesticu, konvulzije, paralizu i smrt. Posebno je otrovan jer prolazi i kroz filtere gas maske.
U nacističkim se logorima koristio insekticid Zyklon B koji je u dodiru sa vazduhom otpuštao HCN u gasovitom obliku.
Luizit je plikavac, iritans koji uzrokuje plikove i iritaciju pluća, a često se koristi u kombinaciji s iperitom kao iperit-luizit.
Lako prodire kroz odeću, čak i gumenu, a u dodiru s kožom uzrokuje trenutnu bol i svrab, s osipom i otokom.
Čirevi nastaju nakon dvanaestak sati i traju dva ili tri dana. Dovoljan unos luizita može uzrokovati sistemsko trovanje koje vodi nekrozi jetre i smrti.
IPERIT
Iperit je agens koji uzrokuje plikove, ali i snažan mutagen i kancerogen. U razdoblju od 4 do 24 sata od doticaja s iperitom dolazi do dubokih čireva koji, u doticaju s kožom, svrbe i gore. Ako je iperit udahnut, isto se događa na plućima što dovodi do edema pluća i smrti.
SARIN
Ova izuzetno otrovna supstanca utiče isključivo na nervni sistem. Od svih poznatih hemijskih sredstava namenjenih borbi, nervni su najotrovniji i najbrže deluju. Slična su nekim vrstama pesticida koje se nazivaju organski fosfati, a s obzirom na način delovanja i štetnosti svojstava koje izazivaju.
Međutim, nervna su sredstva mnogo jača od organskih fosfatnih pesticida.
Uzrokuju neprekidan prijenos signala na mišiće.
Početni simptomi izlaganja sarinu su nos koji curi i stiskanje u grudima. Ubrzo nakon toga osoba ima poteškoće s disanjem, gubi kontrolu nad telesnim funkcijama, povraća i mokri. Udisanje sarina ili dodir s njim preko kože je opasan. Ljudi koji se izlože sarinu, a ne dobiju odgovarajući tretman, mogu imati doživotne posljedice. Sarin može biti smrtonosan čak i u malim količinama. Ako se u kratkom vremenskom roku ne dobije protuotrov (najčešće atropin i pralidoxim), smrt može uslediti već minut po direktnom udisanju količine od 0.01 mg/kg telesne težine.
NOVICHOK – Newcomer
Radi se o seriji nervnih otrova koju je, u razdoblju između 1980. i 1990., napravio Sovjetski Savez, a radi se o navodno najsmrtonosnijim otrovima ikada. Tri su pravila poštovana pri njihovom stvaranju: da ih NATO ne može detektovati, da se NATO od njih ne može zaštiti opremom i odećom te da budu sigurni za manipulisanje – iz tih su razloga ovo najčešće dvojna oružja koja se, da bi se aktivirala, pre upotrebe pomešaju. Kao nervni otrov, sprečavaju razgradnju acetilcisteina i uzrokuju neprekidan prijenos impulsa na mišić.
FOSGEN
Fosgen je gas zagušljivac. Uzrokuje iritaciju pluća, kože i sluzokože. Simptomi počinju najkasnije 72 sata nakon izlaganja, a uzrokuju svrbež, plikove, kašalj, plućni edem i gušenje.
Smrtonosna je doza od 3200 mg/kg. Upotrebljen je u I. svetskom ratu, a ubrzo je iz njega sintetisan difosgen koji je, kao tečnost, bolje prolazio kroz ondašnje gas maske i lakše se rukovalo.
NISU NAM POTREBNI BOT DA SE OTRUJEMO !!!!!!
ako se odlučite za cigarete one sadrže oko 4.000 škodljivih hemikalija koje nastaju sagorevanjem cigarete. :katran, benzen, cijanid, arsen, amoniak, ugljen monoksid...............
1.Koja oksidaciona stanja imaju fluor i hlor u svojim jedinjenjima.Dati po jedan primer (formulu i naziv jedinjenja) za svako od njih?
1.Koja oksidaciona stanja imaju fluor i hlor u svojim jedinjenjima.Dati po jedan primer (formulu i naziv jedinjenja) za svako od njih?
2.Napisati formule i nazive kiseoničnih kiselina hlora i nazive njihovih soli.Kakve su ove kiseline,slabe ili jake?Prikazati njihovu elektrolitičku disocijaciju?
3.Kako se menja (raste,opada) oksidaciona sposobnost kiseoničnih kiselina hlora sa porastom oksidacionog broja?
4Kakav je po svojim kiselo baznim karakteristikama hlor (IV)-oksid?Dati odgovarajucu jednačinu reakcije.
5.Da li su fluor ,hlor,hlorovodonik ,sumporovodonik i fluorovodonik toksične supstance?
6.Kakva je (slaba,jaka) hloro a kakva fluorovodonična kiselina?Kako se zovu soli ovih kiselina?