2014. ÉVI EURÓPAI KÁBÍTÓSZER-JELENTÉS – KÁBÍTÓSZERÜGYI KIEMELT TÉMÁK
Az uniós kábítószerügyi központ hat témakört emelt ki, új online elemzésekkel
(2014.5.27., LISSZABON HÍRZÁRLAT WET/lisszaboni idő szerint 10.00 óráig) Az EU kábítószerügyi központja (EMCDDA) a ma megjelenő 2014. évi Európai kábítószer-jelentés: Tendenciák és fejlemények című kiadványa mellett a Kábítószerügyi kiemelt témák sorozatát is hat új elemmel bővítette (Perspectives on drugs – POD). Az online, interaktív elemzésekből készült legújabb válogatásból naprakész képet kaphatunk az európai droghelyzet legfontosabb aspektusairól. A kiemelt témák a következőket járják körül: a stimulánsok használatával kapcsolatos, újonnan megjelenő problémák; új fejlemények az európai kannabisz piacon; előrelépések az internetalapú kezelésben és a szennyvízelemzésben.
Szintetikus katinonok: aggasztó fejlemény az injektálás járványszerű helyi és országos terjedése
2005 és 2013 között több mint 50 szintetikus katinon-származékot (stimulánst) fedeztek fel az EU korai előrejelző rendszerén keresztül. A Korai Jelzőrendszerben megfigyelt anyagok közé tartozik a mefedron (2010-ben kérték az EU egész területére kiterjedő ellenőrzési intézkedéseket); az MDPV (a kockázatértékelés 2014. áprilisban készült) és a pentedron. A szintetikus katinonok por alakban szippantással vagy tabletta formában, szájon át fogyaszthatók, az EMCDDA azonban újabban az ilyen anyagok injekciós használatának járványszerű terjedésére figyelt fel.
Bár a katinonok injektálása Európában nem elterjedt, néhány országban helyi jellegű problémaként már érzékelték a nagykockázatú szerhasználók csoportjaiban (pl. Csehország, Németország, Írország, Spanyolország, Ausztria, Lengyelország, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság). Magyarországon és Romániában viszont a megfigyelések szerint szélesebb körben használt módszer ezeknek az anyagoknak az injektálása. Magyarországon például a tűcsere programokról készült országos felmérésből az derült ki, hogy 2012-ben a kliensek 36%-a katinonokat injektált elsődleges szerként.
Egyre aggályosabb méreteket ölt az a más férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak egyes csoportjaiban tapasztalt magatartásforma, hogy az úgynevezett „chem sex” partikon többféle tiltott kábítószert (pl. katinonokat és metamfetamint) injektálnak egyidejűleg. Erről a kockázatos szexuális magatartással együtt járó új módszerről eddig néhány nagyvárosból érkeztek jelentések. Tekintettel arra, hogy a katinonok injektálásának újonnan megjelenő mintái milyen potenciális hatással járhatnak, a kérdés szoros megfigyelése népegészségügyi prioritás.
Metamfetamin: az új, sokszínű használati minták megjelenése egyre nagyobb aggodalomra ad okot
A metamfetamin a világ számos részén (pl. Délkelet-Ázsia, az USA) általánosan használt stimuláns kábítószernek számít, és ezeken a területeken régóta komoly népegészségügyi problémákat okoz. Bár a metamfetamin használata Európán belül eddig hagyományosan Csehországra és Szlovákiára korlátozódott, mára máshol, különféle populációkban is új használati gócok és minták kezdtek megjelenni. A példák közé tartozik a metamfetamin (por) szippantása a németországi rekreációs szerhasználók körében; a „kristályos met” elszívása a Görögországban, Cipruson és Törökországban élő intravénás opioid-használóknál; illetve a kábítószer más anyagokkal együtt történő injektálása a más férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak körében (lásd fent).
Az EMCDDA az új elemzésben azt vizsgálja, hogy milyen kihívásokba ütköznek ma az ehhez a kábítószerhez kapcsolódó egészségügyi és szociális válaszlépések. Bár a metamfetamin-függőség kezelésére nincsenek elfogadott gyógyszerek, a pszichoszociális beavatkozások bizonyítottan hatékonyak. Az ügynökség szerint: „A jelenlegi metamfetamin probléma Európán belül egyáltalán nem egységes, ezért a megfelelő válaszlépéseket át kell alakítani, tovább kell fejleszteni, a helyi használati mintákhoz és az észlelt problémákhoz kell igazítani.”
Áttekintés a kokainfüggőség gyógyszeres kezelésében elért előrehaladásról
A kokain változatlanul a legáltalánosabban használt tiltott stimuláns Európában, a kokainfüggőség kezelésében pedig továbbra is vannak nehézségek. Európában 2012-ben a kezelésre jelentkező kábítószer-használó kliensek 14%-a nevezte meg elsődleges szernek a kokaint. Az EMCDDA ma meta analízist mutat be hat olyan tanulmányról, amelyek a kokainproblémák kezelésére használt gyógyszerek hatékonyságát és szerhasználók általi elfogadottságát vizsgálták. A Cochrane Drugs and Alcohol Group nevű szervezet által készített eredeti tanulmányokban 92 vizsgálat szerepelt (ebből 85 az USA-ban készült), több mint 7 000 résztvevővel. Ezek azt mutatják, hogy a gyógyszerek némelyike képes csökkenteni a szerhasználók sóvárgását, de a kokainfüggőségre egyelőre még nem sikerült megtalálni az egyedüli gyógyszeres megoldást. Mivel ezen a területen folyamatosan halad előre a kutatás, a pszichoszociális beavatkozások továbbra is alapvető elemnek számítanak a kokainfüggők kezelésében (lásd a videót).
A belföldi kannabisz termelés fontos kínálati forrás – az importált hasis egyre erősebb
Európa a kannabisz, különösen a főként Marokkóból importált hasis szempontjából régóta a világ egyik legnagyobb fogyasztói piacának számít. A becslések szerint Európában évente nagyjából 2 050 tonna hasist és kannabiszt (marihuána) fogyasztanak el. Az EMCDDA ma arról számol be, hogy a kannabisz európai fogyasztói piacát most már a növényi termékek uralják, és a belföldi kannabisz termelés látja el a belföldi használatot. Európa-szerte egyre gyakrabban találunk kannabisz ültetvényeket.
Az európai kannabisz lefoglalások száma az elmúlt évtizedben megelőzte a hasis lefoglalások számát. 2012-ben mintegy 457 000 kannabisz lefoglalásról érkezett jelentés, szemben a 258 000 hasis lefoglalással. Kannabisz növényből 2012-ben körülbelül hétmilliót foglaltak le, ami az öt évvel korábban bejelentett mennyiségnek több mint 2,5-szerese. Aggodalomra adnak okot a kannabisz termesztésben az utóbbi években látott innovációk (lásd a videót), mivel a termesztők újabban magas THC-tartalmú (a kannabisz hatóanyaga), de alacsony CBD-tartalmú (antipszichotikum) növényeket termesztenek. Miközben a kannabisz mindkét formájának erőssége nőtt 2006 óta, a hasis erősségében viszonylag hirtelen emelkedést lehetett megfigyelni 2011 és 2012 között (lásd a kannabiszról szóló infografikát, Európai kábítószer-jelentés, 1. fejezet).
A kábítószer-használók internetalapú kezelése új módszereket kínál a szerhasználók bevonására
Az internet mára a különféle formákban szervezett, kábítószerrel és alkohollal foglalkozó felvilágosító, prevenciós és kezelési programok elfogadott eszköze lett. Az EMCDDA most térképezi fel az Európában az utóbbi 10 évben elterjedt internetalapú kezelésben történt fejleményeket, amelyek főként a kannabisz-használathoz kapcsolódnak. A kábítószer-használók internetalapú kezelése a már kipróbált pszichoszociális technikákat veszi alapul, és ezeket építi be egy új, webalapú szolgáltatási rendszerbe. Bár az adatvédelem és az anonimitás fontos kérdés, és ezekkel még foglalkozni kell, az ebből a szolgáltatástípusból származó lehetséges előnyök közé tartozhat a nagyobb földrajzi hatókör, a speciális szolgálatok számára elérhetetlen szerhasználók megszólítása és a közvetlenebb segítségnyújtás (nincs várakozási idő). A kábítószer-használók internetalapú kezelési programjainak továbbfejlesztésével azok a hagyományos kezelési szolgáltatások hasznos kiegészítőivé válhatnak, és új utat kínálnak a segítségre szoruló szerhasználók bevonására (lásd a videót).
Ma megjelenik az eddigi legnagyobb, több városra kiterjedő tanulmány a szennyvízből kimutatható kábítószerekről
Ugyancsak ma hozzák nyilvánosságra a szennyvízelemzés feltörekvő tudományterületén készült eddigi legnagyobb európai projekt eredményeit. A projekt keretében több mint 40 város (21 ország) szennyvizét elemezték, hogy fényt derítsenek a város lakosságának kábítószer-fogyasztási szokásaira. A következtetéseket az EMCDDA a kérdésnek szentelt külön Kábítószerügyi kiemelt témában mutatja be. Körülbelül 8 millió embertől származó szennyvizet elemeztek öt tiltott kábítószer – amfetamin, kannabisz, kokain, ecstasy és metamfetamin – nyomait keresve (2014/5. sajtóközlemény).
Az eredményekből értékes pillanatképet kapunk az érintett városokon átáramló kábítószerekről, és határozott regionális különbségeket figyelhetünk meg a kábítószer-használati mintákban. A kokain nyomai például nagyobb arányban voltak jelen a nyugati és egyes déli városokban, viszont alacsonyabb mennyiségben mutatkoztak az északi és keleti városokban. Az amfetamin használata ugyan viszonylag egyenletes megoszlást mutat, de Európa északi és északnyugati részén érte el a legmagasabb szinteket. A metamfetamin használata általában alacsony szintű, és hagyományosan Közép-Európára korlátozódik, most azonban terjedni látszik. A kábítószer-használat heti mintázatait vizsgálva pedig jól megfigyelhető, hogy a legtöbb városban hétvégenként meredeken megemelkedik a kokain és az ecstasy szintje, a metamfetamin és a kannabisz ezzel szemben egyenletesebben oszlik el a hét folyamán.
Az EMCDDA igazgatóságának elnöke, João Goulão így nyilatkozott: „Az EMCDDA a stimulánsok és más kábítószerek terén az idén számos új problémára hívja fel a figyelmet. Az ügynökség most különösen a kokain, metamfetamin és kannabisz használatával összefüggő problémák kezeléséhez alapul szolgáló új, egyre bővülő tényanyagot vizsgálja. Közös elem e téren a pszichoszociális beavatkozások fontossága, amelyek a kortárs drogproblémák megválaszolásához használt terápiás eszközkészletünk értékes részét képezik.”
Kapcsolat: Kathy Robertson, Sajtókapcsolatok
Praça Europa 1, Cais do Sodré, 1249-289 Lisszabon, Portugália
Tel. (351) 211 21 02 00 I press@emcdda.europa.eu I emcdda.europa.eu
HU — 2014/4 sz.
Dostları ilə paylaş: |