Ascorvet, beyaz veya hafif sarı renkte, kokusuz, ekşi lezzette kristalize bir tozdur ve beher g’da 000 mg askorbik asit içerirYüklə 23,1 Kb.
tarix05.03.2017
ölçüsü23,1 Kb.
#10204

Prospektüs


Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

ASCORVET

Oral Çözelti Tozu

Vitamin


BİLEŞİMİ

ASCORVET, beyaz veya hafif sarı renkte, kokusuz, ekşi lezzette kristalize bir tozdur ve beher g’da 1.000 mg askorbik asit içerir.FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

ASCORVET, içerdiği C vitamini sayesinde vücuttaki adrenokortikal hormonların sentezini stimüle eder. Organizmada meydana gelen oksidasyon olaylarında hidrojen taşıyıcı olarak rol oynar.

ASCORVET, Antiskorbütik etkinin yanı sıra, organizmada stres ve yorgunluk nedeniyle artan C vitamini gereksinmesini karşılar. Kapillar damar çeperlerinin dayanıklılığını arttırarak hemorajileri önler. Hematopoetik sistemi uyararak kan yapımını hızlandırır. Hayvanlarda iskelet sistemi ve dişlerin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Kalp-damar sistemi üzerine etkimek suretiyle artan kalp atışlarını normale döndürür. Enfeksiyöz hastalıklara karşı organizmanın direnç kazanmasına katkıda bulunur. Kalsiyum, demir, bakır metabolizmasında rol alması nedeniyle, bunların kanatlı organizması tarafından daha iyi değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Ağızdan verilen Vitamin C, geviş getirenlerin rumeninde büyük oranda parçalanır. Diğer hayvanların ince bağırsaklarının üst kısmında hızlı ve tam olarak emilir. İshal olgularında bile emilme gerçekleşir. Emilen Vitamin C bütün vücuda geniş ölçüde dağılır. Vücutta sınırlı ölçüde depolanır ve değişmemiş olarak, başlıca idrar ile vücuttan atılır.KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

ASCORVET, bütün evcil hayvanlarda Vitamin C eksiliğinden oluşan ya da Vitamin C gereksinmesini arttıran hastalıkların tedavi ve korunmasında kullanılır. ASCORVET, tüm stres halleri, çeşitli enfeksiyon hastalıklarında asıl tedaviye destekleyici olarak, anemiler, entoksikasyonlar, hemoraji, gastroenteritler, gelişme ve beslenme bozuklukları, damar cidarının korunması, vücut direncinin artırılması ve organizmanın genel uyarıcısı olarak kullanılır. Gebelikte ve gelişme bozukluklarında, diğer vitaminlerle birlikte organizmayı takviye edici olarak önemli rol oynar.

ASCORVET, kümes hayvanlarında;

Kanatlı organizmasında sentezlenen C vitaminin yetersiz kaldığı durumlarda,

Vitamin C gereksinimini artıran enfeksiyon ve stres hallerinde kullanılır.KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde;

ASCORVET, hayvanların içme sularına karıştırılarak, oral yolla verilir.

Kümes Hayvanlarında: 5 g / 200 lt. içme suyu (öngörülen süre boyunca)

Kümes Hayvanlarında: 30 g/ 100 lt. içme suyu (tedavi süresi boyunca)

(Antibiyotik tedavisine destek vermek amacıyla)Diğer çiftlik hayvanlarında:

20 kuzu veya 20 oğlak için 5 g / gün

10 koyun veya 10 keçi için 5 g / gün

4 buzağı için 5 g / gün

2 dana için 5 g / gün

1 at/ 1 inek için 5 g / gün

50 tavşan için 5 g / gün içme sularına katılarak, oral yolla öngörülen süre boyunca verilir.
İSTENMEYEN/YAN ETKİLER

Önerilen dozlarda kullanıldığında, bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.


İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Askorbik asit, idrarda asitleşmeye neden olabileceğinden, idrarda, aminoglikozitler, eritromisin gibi bazı antibiyotiklerin etkinliğini azaltabilir. Günlük 10 mg üzerinde alınan vitamin C’nin, antikoagulanların (kumarin veya inandion tüirevleri) mide-bağırsaklarda emilimini azalttığı bildirilmiştir. Askorbik asit, başta şeker için idrar testi olmak üzere, laboratuar test sonuçlarını etkileyebilir.


DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER

Aşırı dozlarda kullanıldığında asidozis, ishal, deride kızartı, halsizlik, kusma, mide krampları ve ürinasyonda artışa neden olabilir.


GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.): Et, süt ve yumurta için “0” sıfır gündür.
KONTRENDİKASYONLAR

Urolithiazis şüphesi olan hastalarda kullanılmamalıdır.Gebelikte kullanımı: Askorbik asidin gebelikteki etkileri ile ilgili olarak, insan ve hayvanlarda yapılmış bir çalışma yoktur. Ancak, askorbik asit plasentayı geçtiğinden, gebelik süresince yüksek miktarlarda alındığında, fötusa zarar verebilir.
GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.


MUHAFAZA ŞARTLARI VE Raf Ömrü

2C -25C sıcaklığında, rutubetsiz ortamda saklandığında raf ömrü imal tarihinden itibaren 36 aydır.


Tİcari TAKDİM Şeklİ

Karton kutu içerisinde 10-50 ve 100 g’lık alüminyum folyo poşetlerde, 500 g ve 1000 g’lık beyaz renkli plastik şişelerde piyasaya arz edilmektedir.


SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır (VHR).


PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ 13/05/2004
TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI RUHSAT TARİH VE NO : 22.11.1995- 8/739

RUHSAT SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ

VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 Küçükçekmece/İstanbul     

Tel: 0212 692 92 92 Faks: 0 212 697 34 89 e-mail: vetas@vetas.com.tr
İMALATÇI FİRMANIN ADI VE ADRESİ

DAMLA İlaç Ve Kimya San.Tic.Ltd.Şti. Keyap Çarşı Sitesi E2 Blok No:81 Y.Dudullu 34775 Ümraniye/İstanbulTel: 0216 420 95 73 Faks: 0216 420 38 82

Yüklə 23,1 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə