Falešná pozitivita vyšetření na psychoaktivní látky a užívání léků Prim. Mudr. Karel Nešpor, csc. Úvod



Yüklə 39,5 Kb.
tarix28.01.2017
ölçüsü39,5 Kb.
#6634
Falešná pozitivita vyšetření na psychoaktivní látky a užívání léků

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.


Úvod

Toxikologické vyšetření má při diagnostice a léčbě návykových nemocí významné místo, jsou zde ale i určitá omezení a úskalí, na která upozorňujeme jinde (Nešpor, 1998). Například negativní nález u pacienta, který si aplikoval psychoaktivní látku, může být způsoben manipulací s močí nebo tím, že mezi odběrem a aplikací uplynula příliš dlouhá doba. Příčinou falešné negativity může být i malá citlivost skríningových testů.


Falešná pozitivita

Ještě závažnější bývá falešná pozitivita skríningových vyšetření. Takový nález může mít pro pacienta nepříjemné následky v pracovní, právní nebo jiné oblasti života. Navíc falešná pozitivita narušuje terapeutický vztah pacienta s lékařem nebo vztah k zařízení.

O tom, že se jedná o závažný problém, svědčí práce autorů Brahm a spol. (2010). Tento tým shrnul na základě údajů z literatury falešně pozitivní nálezy imunochemických metod. Jejich závěry zde citujeme.
Tab. l. Některé typické falešně pozitivní nálezy při imunochemickém skríningu na psychoaktivní látky (volně podle Brahm a spol., 2010).




Možnost falešné pozitivity při vyšetření na psychoaktivní látku

Některá antihistaminika a dekongestiva

metamfetamin (pervitin)

Bupropion

metamfetamin (pervitin)

Clompramin

metadon

Sertralin

benzodiazepiny

Trazodin

metamfetamin (pervitin)

Venlafaxin

fencyklidin

Quinolonová antibiotika

opiáty

Ibuprofen

fencyklidin, kanabionoidy, barbituráty

Naproxen

kanabionoidy, barbituráty

Chlorpromazin

metamfetamin (pervitin), metadon

Promethiazin

metamfetamin (pervitin)

Quetiapin

metadon

Thioridazin

metadon

Dextromethorphan

fencyklidin

Ritalin

metamfetamin (pervitin)

Verapamil

metadon

Falešnou pozitivitu na opiáty mohou kromě léků vyvolávat i potraviny obsahující semena máku. Situaci ještě komplikuje skutečnost, že mnozí pacienti jsou léčeni kombinacemi léků. Nelze vyloučit, že tyto kombinace mohou ovlivnit výsledek skríningového testování těžko předvídatelným způsobem.


Praktické důsledky

Vzhledem k výše uvedenému lze jen souhlasit se závěry autorů Brahm a spol. (2010). Ti uvádějí, že každý pozitivní nález by měl být ověřen jinou než imunochemickou metodou. To platí zvláště v situacích, kdy pacient aplikaci psychoaktivní látky neguje a nejevil v době odběru klinické známky intoxikace. Doporučuje se proto vzorek rozdělit na dvě části a první vyšetřit skríningově. Jestliže je výsledek pozitivní, druhá část vzorku se vyšetří jiným způsobem. Za zlatý standard se považuje plynová chromatografie s hmotovou spektrometrií (Brahm a spol., 2010). Nevýhodou je přirozeně podstatně vyšší cena tohoto vyšetření.


Literatura

Brahm NC, Yeager LL, Fox MD, Farmer KC, Palmer TA. Commonly prescribed medications and potential false-positive urine drug screens. Am J Health Syst Pharm. 2010;67(16):1344-50.

Nešpor, K.: Toxikologické vyšetření v klinické medicíně a při prevenci v pracovním prostředí. Alkoholizmus a drogové závislosti (Bratislava). 1998; 33:31-38. Volně na www.drnespor.eu.
Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Psychiatrická léčebna Praha –Bohnice

Mužské odd. pro léčbu závislostí

181 02 Praha 8



www.drnespor.eu, www.youtube.com/drnespor
Yüklə 39,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin