Mavzu: ffnda dislaliyani bartaraf etish. Darsning maqsadi: a ta’limiy: talabalarga ffnda dislaliyani bartaraf etish bo`yicha yangi bilim berish; b tarbiyaviy



Yüklə 21,37 Kb.
səhifə1/3
tarix06.12.2022
ölçüsü21,37 Kb.
#72771
  1   2   3
Dars ishlanma


Sana: “__” ___________ 202__-yil. Guruhlar: “___________________________”. O‘qituvchi: Turdaliyeva M.


MAVZU: FFNda dislaliyani bartaraf etish.
DARSNING MAQSADI:
a) ta’limiy: talabalarga FFNda dislaliyani bartaraf etish bo`yicha yangi bilim berish;
b) tarbiyaviy: talabalarga alohida yordamga muhtoj bolalarga yurtimizda yaratilayotgan imkoniyatlarga shaxsiy munosabat bildirish malakasini shakllantirish;
d) rivojlantiruvchi: talabalarni o‘z-o‘zini rivojlantirishga o‘rgatish, mavzu yuzasidan olgan bilimlarini hayotiy vaziyatlarga qo‘llay bilishiga erishish.
Mavzuga oid shakllantiriladigan kompetensiyalar:
a) tayanch kompetensiya(lar): TK1, TK2;
b) fanga oid kompetensiya(lar): FK1.
Dars turi: ma’ruza
Dars uslubi: an’anaviy.
Dars jihozlari: darslik, logopedik atamalari lug‘ati, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, slaydlar, tarqatma materiallar, ko‘rgazmali qurollar (audio, video, fotolavhalar, jadvallar) jamlanmasi.

DARS REJASI



Darsning tarkibiy qismi
(bosqichlari)

Ajratiladigan vaqt (reglament)

1

Tashkiliy qism

5 daqiqa

2

Ma’naviyat daqiqasi

3

O‘tilgan mavzuni takrorlash

10 daqiqa

4

Yangi mavzuni tushuntirish

45 daqiqa

5

Mustahkamlash

10 daqiqa

6

O‘quvchilarni baholash

10 daqiqa

7

Uyga vazifa berish

DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism: O‘quvchilar bilan salomlashib, auditoriya xonasining darsga tayyorlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash.
Ma’naviyat daqiqasi: Talabalar bilan kunning muhim iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, ma’naviy-ma’rifiy, axloqiy-tarbiyaviy yangiliklari xususida qisqacha suhbat tashkil etish, ularga nisbatan talabalarning mustaqil yondashuvini tinglash, bahs-munozara uyushtirish.
O‘tilgan mavzuni takrorlash: Talabalar bilan oldingi darsda olingan bilimlarni “Ruchka stol o`rtasida” metodi orqali tekshirib – savol-javob o‘tkaziladi. Mustaqil o‘qish uchun berilgan topshiriqlar talabalardan so‘raladi.
Yangi mavzu bayoni: Talabalarga yangi mavzu yuzasidan quyidagi tushunchalar beriladi. Dislaliya termini grekcha so`zdan olingan bo`lib, “dis”-buzilish, “lalia”-nutq degan ma’noni anglatadi. Dislaliya – eshitish va intellekti normada bo`lgan holda kuzatiladigan tovushlar talaffuzidagi kamchilikdir.

Yüklə 21,37 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin