1 Dlaczego nfz finansuje wszystkim Polkom w wieku 50-69 lat badania mammograficzne?



Yüklə 0,65 Mb.
tarix16.02.2017
ölçüsü0,65 Mb.
#8689



1 Dlaczego NFZ finansuje wszystkim Polkom w wieku 50-69 lat badania mammograficzne?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet zarówno na Świecie jak i w Polsce. Stanowi około 22% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u kobiet. Każdego roku rejestrowanych jest w Polsce prawie 17 200 zachorowań i ponad 5 800 zgonów z powodu raka piersi. Ponad 80% raków piersi wykrywanych jest u kobiet w wieku powyżej 50 lat, dlatego też w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej realizowane są programy mammograficznych badań przesiewowych dla kobiet w wieku 50-69 lat (w chwili obecnej w tym wieku znajduje się w Polsce ok. 5,4 mln kobiet). W przypadku raka piersi celem badań przesiewowych jest wykrycie zmian we wczesnej fazie rozwoju, w której skuteczność leczenia jest najwyższa. Badania przesiewowe oparte na mammografii mogą zmniejszyć umieralność z powodu raka piersi o około 25% u kobiet w wieku 50-69 lat.




  1. W jakim celu zorganizowano Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi?

Celem programu jest umożliwienie wszystkim Polkom w wieku 50-69 lat dostępu do bezpłatnych badań mammograficznych, bez konieczności posiadania skierowania czy długiego oczekiwania. Program jest populacyjny – to znaczy, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia środki niezbędne do przebadania całej populacji. Część Świadczeniodawców wykonujących badania w programie wysyła do kobiet zaproszenia imienne. Kobiety, które nie otrzymały jeszcze takiego zaproszenia także mogą zgłosić się na bezpłatne badanie, o ile w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonanej mammografii oraz nigdy nie chorowały na raka piersi.

    1. Kto może zachorować na raka piersi?

Najważniejszymi czynnikami ryzyka zachorowania na raka piersi są:



  • płeć żeńska (rak piersi u mężczyzn zdarza się 120 razy rzadziej),

  • wiek powyżej 50. lat,

  • nosicielstwo mutacji niektórych genów (przede wszystkim BRCA1 i BRCA2),

  • wczesna pierwsza miesiączka (tj. przed ukończeniem 11 roku życia),

  • późna menopauza (po 54. roku życia),

  • późny wiek pierwszego porodu (po 35 roku życia),

  • długotrwała (co najmniej 10 lat) hormonalna terapia zastępcza,

  • rodzinne występowanie raka piersi, (zwłaszcza u kobiet u kobiet poniżej 50 roku życia),

  • niektóre łagodne choroby rozrostowe piersi,

  • ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego.




    1. Co to jest badanie przesiewowe?


Badanie przesiewowe (z ang. screening) to badanie populacji znajdującej się w grupie najwyższego ryzyka w celu wykrycia wczesnych stadiów choroby lub predyspozycji do choroby np. raka piersi. W badaniach przy użyciu tzw. testu przesiewowego (czyli konkretnej metody diagnostycznej) wykrywane są choroby w fazie bezobjawowej wykrywalnej (to znaczy zanim choroba ujawni się klinicznie). Podstawowym celem badania przesiewowego jest obniżenie umieralności z powodu danej choroby.


    1. Co to jest mammografia?


Mammografia jest badaniem rentgenowskim, w którym przy wykorzystaniu minimalnej dawki promieniowania X powstaje obraz utrwalany na błonach rentgenowskich (w aparatach analogowych) lub w postaci cyfrowej (w aparatach cyfrowych). Badanie mammograficzne uznawane jest obecnie za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi, umożliwia wykrycie bardzo małych guzków (o średnicy zaledwie kilku milimetrów). Badanie mammograficzne, zarówno przesiewowe, jak i diagnostyczne, wykonuje się w 2 podstawowych projekcjach — skośnej i górno−dolnej, tj. kranio-kaudalnej (rys 1 i 2).



Rys. 1. Zdjęcie mammograficzne w projekcji skośnej


Rys. 2. Zdjęcie mammograficzne w projekcji kranio-kaudalnej

    1. Czy mammografia chroni przed rakiem piersi?

Badanie mammograficzne nie chroni przed zachorowaniem na raka piersi, pomimo to warto je wykonywać, ponieważ pozwala na wykrycie zmian nie wyczuwalnych w badaniu palpacyjnym (palcami). Jak wynika z doświadczeń radiologów guzki o niewielkich rozmiarach w większości przypadków oznaczają wczesną fazę choroby, w której szanse na całkowite wyleczenie oraz zachowanie piersi są najwyższe.




    1. Czy mammografia jest bezpieczna?

Zdecydowanie tak. Zdjęć mammograficznych nie należy się bać, dawka promieniowania podczas badania mammograficznego porównywalna jest z promieniowaniem jakie występuje w samolocie lub podczas RTG zęba (ok. 2 mGy/1 zdjęcie).




    1. Czy badanie mammograficzne jest bolesne?

Podczas badania mammograficznego (rys 3) pierś kobiety pozostaje unieruchomiona płytką uciskową w celu zmniejszenia dawki promieniowania rentgenowskiego oraz uzyskania wyraźnego obrazu gruczołów piersiowych. Podczas badania, które trwa kilka minut niektóre kobiety odczuwają ucisk płytki jako nieprzyjemny lub bolesny, dlatego też u kobiet miesiączkujących zaleca się wykonywanie tego badania kilka dni po miesiączce (około 10 dnia cyklu miesięcznego), kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk. Ucisk ten, pomimo, iż nie jest przyjemny nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.





lampa rentgenowska

płytka kompresyjna

podstawka z kasetą
Rys. 3 Analogowy aparat mammograficzny

    1. Jak często należy wykonywać badanie mammograficzne?

W Polsce jako standardowy odstęp czasu pomiędzy badaniami mammograficznymi przyjęto 24 miesiące. Częściej, bo raz w roku przeprowadza się badanie kobiet, u których w rodzinie wystąpił rak piersi oraz kobiet, u których stwierdzono mutacje w obrębie genów BRCA1 i/lub BRCA2). Z programu wykluczone są kobiety, u których wcześniej rozpoznano raka piersi.




    1. Gdzie można wykonać bezpłatne badania?

W Pracowni Badań Przesiewowych Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Rejestracja na badania możliwa jest osobiście (pokój D009) lub telefonicznie (61 8850 945) od poniedziałku do wtorku w godzinach 7.00-17.00 oraz od środy do piątku w godzinach 7.00-15.00.



    1. Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania koniecznie zadzwoń do NAS. Specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii odpowiedzą na każde pytanie dotyczące profilaktyki raka piersi, tel. 61 8850 915!

    1. Jak przygotować się do badania?

W dniu badania nie zaleca się stosowania dezodorantu ani pudru z talkiem. Gdyż środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego a także konieczność wykonania ponownego badania. Wato ubrać wygodną i luźną odzież, taką, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania trzeba będzie rozebrać się do pasa) oraz zrezygnować z wszelkich ozdób i biżuterii (na szyi i w uszach). Termin badania powinien przypadać między 1 a 10 dniem cyklu miesięcznego (najlepiej kilka dni po miesiączce, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk, a kobieta nie odczuwa dyskomfortu podczas badania).




    1. Jak przebiega badanie?

Warto przed udaniem się na badanie zadzwonić do rejestracji i umówić termin badania. Rejestratorka po zweryfikowaniu danych (potrzebny będzie numer PESEL) ustali dogodny termin badania. Zgłaszając się na badanie warto zabrać ze sobą zdjęcia mammograficzne z poprzedniego badania, co pozwoli na szybkie porównanie z obecnymi zdjęciami. Wyniki badania mogą się opóźnić, jeśli lekarze będą musieli czekać na dostarczenie zdjęć z poprzedniego badania. Po zarejestrowaniu się na badanie mammograficzne kobieta dostaje do wypełnienia formularz z kilkunastoma pytaniami dotyczącymi ogólnego stanu zdrowia a zwłaszcza piersi, zaobserwowanych niepokojących objawów i zdarzeń, a także zagrożeń, (dlatego warto pamiętać o zabraniu okularów do czytania). W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do wypełnienia formularza, Panie w RECEPCJI są zobowiązane do udzielenia wszelkiej pomocy. Wszystkie dane stanowią tajemnicę lekarską.





    1. Czy mammografię można wykonać w przypadku małych piersi?

W badaniu mammograficznym małe piersi nie stanowią żadnego problemu. W przypadku piersi obfitych wykonanie zdjęć może trwać nieco dłużej, gdyż należy zapewnić optymalne ułożenie piersi pomiędzy płytką uciskową a stolikiem mammografu.




    1. Kiedy i jak wydawany jest wynik?

Wyniki badania mammograficznego powinny być gotowe i wysłane na wskazany podczas rejestracji adres do korespondencji, najpóźniej w ciągu 15 dni roboczych.




    1. Czy wynik badania mammograficznego jest pewny?

Mammografia pomimo, iż jest obecnie najlepszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi, nie jest badaniem dającym 100% pewność. W chwili obecnej pozwala wykryć ponad 90% wczesnych nowotworów. Niestety pewien odsetek nowotworów stanowią rzadkie odmiany, które bardzo trudno zaobserwować na zdjęciu rentgenowskim, ponieważ nie dają typowych obrazów radiologicznych. Dlatego też kobieta, która chce mieć pewność że jest zdrowa, poza regularnym zgłaszaniem się na badania mammograficzne - powinna raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie piersi oraz raz w roku zgłaszać się na badanie palpacyjne do onkologa, ginekologa lub chirurga onkologa.

Należy także podkreślić, iż duże znaczenie w postawieniu prawidłowego rozpoznania ma połączenie wiedzy radiologa z dobrej jakości zdjęciem wykonanym przez doświadczonego technika na aparacie mammograficznym wysokiej jakości. Dlatego też w skryningu mogą pracować wyłącznie lekarze posiadający odpowiednie szkolenia, każde zdjęcie ocenia dwóch lekarzy, a ośrodki realizujące badania poddawane są regularnym kontrolom zarówno jakości aparatu jak i audytom klinicznym mammogramów.


    1. Jakie informacje zawiera wynik?

Wynik może być „negatywny” co oznacza, że w obrazie mammograficznym nie wykryto zmian o charakterze złośliwym. Wynik, jaki otrzymują kobiety po mammografii jest krótki i poza stwierdzeniem o braku podejrzanych zmian zawiera informacje o przybliżonej dacie, kiedy warto zgłosić się na ponowne badanie. Należy zaznaczyć, że zgodnie z wymogami Ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej - zdjęcia rentgenowskie pozostają w archiwum ośrodka który wykonał badanie przez 10 lat. W razie potrzeby - wydane są na wniosek kobiety.

U ok. 5% kobiet postawienie ostatecznej diagnozy wymaga dalszej diagnostyki. Wtedy na wyniku, jaki otrzymuje kobieta pojawia się informacja o potrzebie uzupełnienia badań wraz ze skierowaniem oraz adresem ośrodków, gdzie potrzebne badania można wykonać (w tym Pracowni Badań Przesiewowych Wielkopolskiego Centrum Onkologii).


    1. Co się dzieje w etapie pogłębionym?

Około 5 na 100 kobiet, u których wykonano badanie mammograficzne jest zapraszanych do dalszej diagnostyki. U większości z nich dodatkowe badania (w zależności od decyzji lekarza może to być zdjęcie mammograficzne tzw. celowane, USG, badanie fizykalne, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa lub gruboigłowa) nie wykazują żadnych zmian nowotworowych. Raki piersi wykrywa się średnio u 5 na 1000 przebadanych w skryningu kobiet. W takim przypadku kobieta zostaje natychmiast skierowana na leczenie do specjalistycznego ośrodka.




    1. A jeśli potrzebne będzie leczenie?

Jeśli w wyniku badań dodatkowych zostaje wykryta



zmiana nowotworowa – kobieta otrzymuje skierowanie do leczenia w Wielkopolskim Centrum Onkologii, w którym grupa wysoko wykwalifikowanych specjalistów zajmie się jej leczeniem. Podczas konsylium przeprowadzonego w oparciu o wytyczne europejskie zespół specjalistów w skład których wchodzi:

  • onkolog kliniczny,

  • chirurg onkolog,

  • radiolog,

  • radioterapeuta,

  • patolog,

  • psycholog kliniczny,

  • statystyk,

  • specjalnie wykształcona pielęgniarka koordynująca

podczas cotygodniowych zebrań ustalają indywidualnie dla każdej chorej, optymalny plan leczenia.


    1. Gdzie można znaleźć więcej informacji?

W przypadku pytań dotyczących programu profilaktyki raka piersi prosimy o kontakt z Zakładem Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów działającym w strukturach Wielkopolskiego Centrum Onkologii, ul. Garbary 15, 61-866 Poznań, pokój numer D009, telefon 061 8850 915.




d:\dreamstime_10958454.jpg


d:\dreamstime_10959085.jpg



Yüklə 0,65 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin