30 AĞustos’ta trafiĞe kapatilacak yollarYüklə 92,22 Kb.
tarix13.04.2017
ölçüsü92,22 Kb.
#13843
30 AĞUSTOS’TA TRAFİĞE KAPATILACAK YOLLAR

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda 08.30-14.00 saatleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde (Eski Hipodrom) düzenlenecek kutlama törenleri nedeniyle bazı yollar trafiğe kapalı olacak.

Buna göre, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları nedeniyle Cumartesi günü 08.30-14.00 saatleri arasında AKM’de düzenlenecek törenler sırasında Hipodrom Caddesi, Konya Yolu ve Kazım Karabekir Caddesi’nin bir bölümü araç trafiğine kapatılacak. Bu nedenle vatandaşların, 30 Ağustos günü belirtilen saatlerde ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri, sürücülerin ise alternatif güzergahları kullanmaları gerekecek.

Sözkonusu tarih ve saatlerde araç trafiğine kapatılacak olan yollar şöyle:

Hipodrom Caddesi:

İstanbul Yolu Yenimahalle köprüsünden Ulaştırma Kavşağı’na (Hipodrom Caddesi-Kazım Karabekir Caddesi kavşağı) kadar çift yönlü olarak,

Konya Yolu:

Turgut Özal Bulvarı Akköprü Kavşağı’ndan, Konya Yolu istikameti Çiftlik Kavşağı’na kadar çift yönlü olarak,

Kazım Karabekir Caddesi:

İstanbul Caddesi-Kazım Karabekir Caddesi Kavşağı’ndan Ulaştırma Kavşağı’na kadar, Tandoğan Kavşağı’na gidiş istikameti tek yönlü olarak.BÜYÜKŞEHİR’İN AKÇAKOCA TATİL KAMPI’NI BAŞKAN GÖKÇEK AÇTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Akçakoca'da MTA'ya ait uzun yıllardır atıl durumda olan tesisleri, Ankaralı öğrenciler, yaşlılar ve engelliler için kamp yeri olarak yeniden düzenleyerek hizmete açtı.

Açılış töreninde konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Bu tesisimizde her yıl 5 bin öğrencimiz, yaşlımız ve engellimiz hiç bir bedel ödemeden, 'her şey dahil' bizden olmak üzere tatilini geçirecek. Tesis aynı zamanda Akçakoca ekonomisine bir katkı demek. Kamp sayesinde Akçakoca’yı tanıyanlar çoğalınca yaz aylarında gelen giden turist sayısı artacak” dedi.

Açılış törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yanı sıra eşi Nevin Gökçek, Düzce Milletvekilleri Osman Çakır, Fevai Arslan, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Kaynaşlı Belediye Başkanı Erol Bayraktar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası eşliğinde Nur Yoldaş ve Ercan Turgut’un seslendirdiği sevilen şarkılardan oluşan konserle başlayan açılış töreninde konuşan Başkan Gökçek, Akçakocalıların eniştesi olduğunu hatırlatarak, “Sevgili Akçakocalılar biliyorsunuz Akçakoca’nın eniştesiyiz. Enişte olduğumuz için öteden beri de her geldiğimiz zaman hangi belediye başkanı gelirse gelsin mutlaka Ankara’dan bu noktada eniştelik payını istiyor. Ankara her yerin ağabeysi. Her tarafa koşmaya çalışıyor. Taa Siirt’ten tutun Karadeniz’den, batıya, doğuya ne tarafa bakarsanız bakın Ankara, gücü yettiğince her tarafa elini uzatıyor” dedi.

Ankara’nın güzel bir adeti olduğunu belirten Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Öteden beri Ankara’nın güzel bir adeti var. O da şu; Ankara’nın en çalışkan takdir ve teşekkür alan çocuklarını biz her sene birer haftalık ücretsiz tatile gönderiyoruz. Bizim Akçay’da tesislerimiz var, ayrıca Kesikköprü’de tesislerimiz var ama Ankara o kadar büyük ki öğrencilere bu yetmiyor. Devamlı olarak yeni tesisler ararken Sayın Bakanımızdan rica ettik ve bize bu tesisleri teslim etti. Biz de kısa sürede yoğun bir çalışma göstererek te-sisleri bu mükemmel duruma getirdik. Bundan sonra Ankaralı takdir ve teşekkür alan çocuklarımızı, Ankara’daki engelli kardeşlerimizi büyük küçük fark etmeden Ankara’daki yaşlılarımızı yıl boyunca birer haftalık ücretsiz tatiller şeklinde ağırlayacağız. Kampımızın yaklaşık 150 kişilik kapasitesi var. Bu demektir ki her yıl aşağı yukarı 5 bin Ankaralı Akçakoca’yı tanıyacak ve bu aynı zamanda ne demek Akçakoca ekonomisine bir katkı demek. Bu sayede Akçakoca’yı tanıyanlar çoğalınca yaz aylarında gelen giden turist sayısı artacak.”

“AKÇAKOCA

KARDEŞ İLÇE”

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal projelere çok önem verdiklerini belirten Başkan

Gökçek, “Çocuklara, yaşlılara, kadınlara, gençlere, engellilere çok önem veriyoruz. Bütün bu saydığım gruplar için Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak aynı anda uyguladığımız sosyal proje sayımız 164 tane. 164 proje aynı anda yürüyor. İşte bu proje de bunlardan birisi” diye konuştu.

Akçakoca Belediyesi’ne her dönemde yardım ettiklerini vurgulayan Başkan Melih Gökçek, “Akçakoca Ankara’nın

kardeş ilçesi. Öyle kabul ediyoruz. Sevgili Akçakocalılar tekrar hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“TESİS YAKLAŞIK

25-30 YILDIR

KOMADAYDI”

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici ise “Bugün bizler için çok önemli bir gün. Bu önemli tesis 25-30 seneden beri atıl vaziyette, adeta komada, bitkisel hayatta idi. Akçakoca’nın tam ortasında en güzel yerinde duran bu tesisi Akçakoca’ya kazandıran, ülkemize kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Gökçek ve eşi Nevin Gökçek törene katılan konuklar birlikte tesislerin kurdelesini keserek açılışı gerçekleştirerek te-sisleri gezdiler.

Açılış töreninde çocuklara top ve bebek dağıtıldı.

Açılış töreni ile birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara'dan getirilen başarılı

öğrenciler kampın ilk konukları olarak tatillerine sevinç gösterileri ile başladılar.

AKÇAKOCA KAMPI

Akçakoca eğitim ve dinlenme tesislerinin açılışı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin tatil te-sislerine bir yenisi daha eklendi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından MTA’dan devralınan tesis, baştan sona revize edilerek son derece modern bir tesis haline getirildi.

Ankara’ya 3 saatlik mesafedeki Akçakoca’da deniz kenarında, yepyeni ve modern te-sisleriyle hizmete giren kamp, Başkentli misafirlerine doyulmaz bir tatil keyfi yaşatacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl Başkentli başarılı öğrenciler ile yaşlı ve engelli vatandaşları ağırladığı Akçay’daki 300 kişilik kampına, 150 kişilik kapasitesiyle destek sağlayacak olan Akçakoca tatil kampında da yok yok... Futbol ve basketbol sahalarından, havuzuna, denizine, eğlenceli spor aktivitelerinden, amfi tiyatroda animasyon gösterileri ve kamp ateşine kadar pek çok etkinliğin düzenleneceği Akçakoca tesisleri de Akçay’daki tatil kampı gibi pek çok gezi ve

eğlence dolu aktivitelerle unutulmaz bir tatil fırsatı sunacak. Büyükşehir Belediyesi’nin yine ücretsiz olarak Başkentli öğrenci, yaşlı ve engelli vatandaşları

ağırlayacağı Akçakoca Eğitim ve Dinlenme Tesisleri, açık büfe kahvaltısı, öğle ve akşam yemeğiyle “Her şey dahil ücretsiz” hizmet verecek.

YENİ TESİSLER YOLDA

Başkan Gökçek, Akçakoca Eğitim ve Dinlenme Tesislerinin açılışının ardından gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında yeni tatil tesisleri ile de ilgili bilgiler verdi. Kesikköprü’deki tatil tesisinin inşaatının bittiğini belirten Başkan Gökçek, “Bizim eskiden Kesikköprü'de de bu tür tesisimiz vardı. Kesikköprü'den su getirme çalışmaları kapsamında oradaki kampa ara vermiştik. Şimdi orasını tamamen yeniden düzenledik. Yepyeni güzel bir tesis yaptık pırıl pırıl. Allah nasip ederse oraya da önümüzdeki yazdan itibaren başarılı öğrencilerimizi götüreceğiz" dedi.

Yapılması planlanan diğer tatil yerleri ile ilgili de bilgi veren Başkan Gökçek, Akdeniz bölgesinde özel idareden geçen bir yer olduğunu belirterek, “Bir tane özel idareden bize geçti ama altıda biri bizim. Altıda beşi Konya’nın ve başka yerlerin. Konya ortak, Adana ortak, Mersin, Kayseri ortak altı tane ortağı var. Orayı da alabilirsek, yeniden düzenleyerek Ankaralı öğrenciler, yaşlılar ve engelli kardeşlerimize kazandıracağız” diye konuştu.

BAŞKASININ ANKARAKART’INI KULLANANA HAPİS CEZASI VERİLDİ

Toplu taşımada yepyeni bir dönem başlatan Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, “Akıllı Bilet: Ankarakart” uygulamasındaki usulsüzlüklere karşı denetimlerini artırdı. EGO yetkilileri, akıllı kartları hak sahipleri dışında kullananlara idari para cezası uygulandığını, kartlara el konulduğunu ve bu kişiler hakkında yasal işlem başlatıldığını belirterek, “Mahkemece yapılan yargılama neticesinde başkasının Ankarakart’ını kullanan Ç.Ş. ve R.A. isimli kişiler 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 158/1 – e maddesi uyarınca hapis cezasına mahkûm edildi. Bunların dışında başkasının kartını kullanan diğer kişilerle ilgili de yargı süreci devam ediyor” dediler.

Başkentlileri, usulsüz kart kullanımı konusunda uyaran yetkililer, “Yaşlı, engelli ve görevlilere verilen serbest kartları hak sahipleri dışında kullandığı tespit edilen kişilerin yanı sıra bu kartları kullandırdığı

belirlenen kişilere de para cezası uygulanması, haklarında yasal işlemler başlatılması ve bir daha serbest kart verilmemesi için de çalışma başlatıldı” diye konuştular.

300 BİNİ AŞKIN SERBEST

KART DAĞITILDI

EGO Genel Müdürlüğü, akıllı karta geçilmesiyle birlikte Ankaralının haklarını korumak ve kamu zararlarını engellemek amacıyla usulsüz kart kullanımlarının denetimine hız verdi. “Elektronik Bilet Toplama Sistemi”nin hizmete girmesiyle yepyeni bir dönemi başlatan ve bugüne kadar 300 binin üzerinde serbest kart dağıtan EGO, gerçek hak sahipleri dışında serbest kart kullanımlarına engel olmak amacıyla yasal süreç başlatıyor.

Yaşlı-engelli-görevli gibi serbest kartları hak sahipleri dışında kullananlara 200 tam bilet tutarı idari para cezası veriliyor ve aynı zamanda savcılığa suç duyurusunda bulunarak hapis istemiyle yargılanması talep ediliyor.

“SERBEST KARTLAR

HAK SAHİPLERİ DIŞINDA

KULLANILAMAZ”

Toplu taşıma sisteminin tamamında kullanılan Ankarakart’ın “tam, öğrenci ve serbest” olarak tasarlandığını,

indirimli ve serbest kartların da sadece sahibine özel olarak kişiselleştirildiğini kaydeden EGO yetkilileri, “Yaptığımız denetimler sırasında ya da kamera kayıtlarının kontrolünde serbest kart kullanım hakkı olan bu şahısların (kimi eşine, torununa, akrabasına ya da üçüncü şahıslara) kendi kartını kullandırıldığı tespit edilmiştir” dediler.

Akıllı kartların kullanılmaya başlamasından bu yana 61-64 yaş kartı, 65 yaş kartı, öğretmen, engelli, refakatli engelli, öğrenci, muhtelif kart olmak üzere toplamda 250’yi aşkın kişiselleştirilmiş Ankarakart’ın, usulsüz kullanım gibi nedenlerden dolayı EGO’ya teslim edildiğini ve bu kartları kullanan şahıslar hakkında da idari para cezası ve yasal işlem uygulanacağını anlatan yetkililer, “Mahkemelerce yapılan yargılama neticesinde iki kişi hapis cezasına mahkûm edildi” dediler.

BİR DAHA AKILLI KART

VERİLMEYECEK

Fotoğraflı olan akıllı kartların başkaları tarafından kullanıldığının daha kolay tespit edilebilmesi amacıyla serbest kartların kullanımı sırasında “Bay veya Bayan” olarak anons edilmesi için de çalışmaların sürdüğünü kaydeden yetkililer, kartlarını başkalarına kullandıranlara ilişkin de şu uyarıda bulundular: “Akıllı kartı usulsüz kullananlara uygulanan yaptırımların yanı sıra, kart sahiplerine de para cezası ve diğer yasal işlemler yapılması ve tekrar kişiselleştirilmiş Ankarakart verilmemesi yönünde de önlemler almak için çalışmalarımız sürdürülüyor.”

“Savcılık tarafından yapılan soruşturma neticesinde resmi evrakta sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık gibi suçlardan iddianameler

düzenlendi. Mahkemelerce yapılan yargılama neticesinde de başkasının

Ankarakart’ını kullanan Ç.Ş. ve R.A. isimli kişiler 5237 sayılı Türk Ceza

Kanunun 158/1 – e maddesi uyarınca hapis cezasına mahkûm edildi.

Bunların dışında başkasının kartını kullanan diğer kişilerle ilgili de yargı süreci devam ediyor.”ALS HASTALIĞI NEDİR?

Bugüne kadar hiçbir hastalığa dikkat çekmek ve hastalara maddi destek sağlamak için bu kadar ilginç bir yöntem denenmedi. ABD’de başlayarak Türkiye'nin de içinde olduğu tüm ülkelerde yayılan “ice bucket challenge” yani “bir kova buz meydan okuması” kampanyası, ALS hastalığının kamuoyunda daha çok duyulmasını sağladı.

Kampanyayla ünlüler, bir kova buzu başlarından aşağı dökerek, sosyal medyada paylaşıp hastalığa dikkat çekmeye amaçlıyorlar. Ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking'in muzdarip olduğu, futbolcu Sedat Balkanlı'nın hastalığı olarak bilinen ALS hastalığı nedir?

Ülkemizden birçok ünlünün de başından bir kova buz dökerek destek sağladığı ALS hastalığı; kişiyi, yavaş yavaş eli ayağı tutamayacak, konuşamayacak, yürüyemeyecek, yemek yiyemeyecek, su içemeyecek, yutkunamayacak, başını taşıyamayacak ardından da solunum cihazına bağlı olmadan nefes alamayacak duruma getiriyor. Ama buna karşın beyinde herhangi bir birşey olmadan düşünmeye, üretmeye devam edilen bir hastalık.

Erkeklerde daha sık görülen ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler:

ALS hastalığı nedir?

ALS, aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Belirtileri Nelerdir?

ALS hastalığında kaslardaki zayıflık, ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Hasta yürürken tökezler, kolda ya da bacakta zayıflık, kaslarda aşırı ağrı, kontrolsüz ağlamalar ya da davranışlar, kalem tutma, çanta taşıma gibi işlemlerde zorlanma, konuşma ve yutma güçlüğü çekilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliği oluşur.

Hastalığın görülme sıklığı nelerdir?

Görülme sıklığı 100 binde 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir. Ortalama 55 yaş grubu riskli olsa da son zamanlarda genç kişilerde de gözlemlenmekte. ALS bulaşıcı bir hastalık değildir. Ama bazı kişilerde kalıtsal yani irsi özellik gösterebilir. Hastalık her kesim insanda görülebileceği gibi, ALS erkeklerde ve yaşlılarda daha fazla görülmektedir.

Hastalığının teşhisi nasıl konulur?

ALS hastalığı, pek çok kas ve sinir hastalı ile karıştırılabileceği için teşhisi uzun zaman alabilir. Teşhis edilirken manyetik rezonans görüntüleme ve elektromiyogram denilen yöntemlerden, kastan parça alınarak değerlendirilmesinden ve kanın incelenmesinden yararlanılabilir.

Tedavisi var mıdır?

ALS’nin bugün için geçerli tedavisi yoktur. Yapılan çalışmalar hastalığı “iyileştirme” yönünde olumlu sonuç vermemiştir. ALS için geliştirilen diğer tedavi yöntemleri de hastaların daha iyi bir hayat sürmesini ve hastalığın semptomlarını hafifletmeyi amaç edinmiştir. Destekleyici olan diğer yöntemlerden en etkilisi, doktorun, eczacının, fizyoterapistin, beslenme uzmanının ve hemşirelerin hasta için beraber çalıştığı yöntemdir.

BAŞKENT’İN İÇME SUYU KALİTELİ, TERTEMİZ VE PIRIL PIRIL

Başkent’in içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan ASKİ Genel Müdürlüğü, abonelerine her zaman olduğu gibi temiz ve güvenli su vermeye devam ediyor.

Genel Müdür İrfan Kaya: “Abonelerimize 1-31 Temmuz 2014 tarihleri arasında; İvedik, Pursaklar ve Çubuk İçme Suyu Arıtma Tesislerinin yanı sıra bölgesel arıtma tesislerinden verilen su her zaman olduğu gibi yine tertemiz ve pırıl pırıl” dedi.

Genel Müdür Kaya, ASKİ tarafından şehre verilen içme suyunun temiz, kaliteli ve içilebilir nitelikte olduğunu belirterek, “Abonelerimiz musluklarınızdan akan suyu güven içinde tüketsin. Sürekli olarak fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılan suyumuz Dünya standartlarına uygundur” diye konuştu.

ASKİ laboratuarlarında fiziksel kimyasal ve bakteriyolojik su analizleri sonucunda, şehir şebeke suyunun kalitesinin kontrol altında tutulduğunun altını çizen Kaya, şunları söyledi: “Başkent’in içme suyu gereksinimini karşılarken suyu temiz ve sağlıklı şekilde kullanıma sunmak için büyük bir titizlik içinde çalışıyoruz. Suyu kaynağından aldığımız noktadan başlayarak, arıtılması, şehir şebekesine verilmesine kadar her aşamasında ayrı testlere tabi tutarak,

suyun hijyen bir şekilde musluklardan akmasını sağlıyoruz.”

ASKİ Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nca geçen Temmuz ayı süresince Ankara’nın çeşitli bölgelerinden su numuneleri alındığını kaydeden Kaya, şöyle devam etti:

“Başkent’in farklı odak noktasından bir ay süresince aldığımız su numunelerinin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini akredite olmuş laboratuarlarımızda gerçekleştirdik. Geçen ayda yapmış olduğumuz bu analizler sonucunda Başkent içme suyunun WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına uygun olduğunu saptadık.”

Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’na bağlı Su Kalite Kontrol Şube laboratuarlarında şehir şebeke su analizleri, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), TS 266 ile Sağlık Bakanlığı İnsanı Tüketim Amaçlı Sular Yönetmelik Değerleri göz önüne alınarak yapıldığını vurgulayan Kaya, “1-31 Temmuz 2014 tarihleri arasında raporlaştırılan su analiz sonuçlarına göre Başkentliler, musluklarından akan suyu güven içinde tükettiler. İvedik ve Pursaklar Arıtma Tesisleri başta olmak üzere bölgesel arıtma tesislerinden alınan su numunelerinde 565 bakteriyolojik, 1033 kimyasal kontrollerin tamamının TSE‘ye uygunluğu bir kez daha kanıtlandı” diye konuştu.

Temmuz ayı boyunca yapılan içme suyu kalite

kontrollerinin tamamı standartlara uygun bulunurken,

analiz sonuçlarındaki parametreler

Parametre İvedik Arıtma TSE-266

Tesisleri

Renk (Pt-Co Birimi) 5 20

Bulanıklık(N.T.U) 0,15 5

Koku-Tat yok-normal yok-normal

Ph 7,27 6.5-9.5

Bakteri sayısı 0 0

YENİ METROLARA RİNG SEFERLERİ BAŞLADI

Başkent toplu taşımında yeni bir soluk getiren Sincan ve Çayyolu metro hatlarına “Ring seferleri” başladı.

Düzenleme ile birlikte kent merkezine yapılan otobüs seferleri metroya yönlendirilerek, Ulus-Kızılay-Bakanlıklar ve Eskişehir Yolu’ndaki trafik yoğunluğu büyük ölçüde rahatlatıldı.

Sincan Metrosu ile Çayyolu metrosunun hizmete girmesi, yolcu alışkanlıklarının değişmesi, daha çok yolcunun metro taşımacılığına yönlendirilmesi, kent merkezi trafiğinin rahatlatılması gibi nedenlerle otobüs seferlerinde yeni bir düzenlemeye giden Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Ankaray ve Batıkent metrosunda olduğu gibi yeni metrolara da ring seferlerine başladı.

İLK TRANSFER ÜCRETİ

ALINMAYACAK

Yeni uygulama kapsamında M2 (Çayyolu-Kızılay) ve M3 (Sincan-Batıkent) metrolarından yeni açılan ring hatlarına, ring hatlarından da bu hatlara 75 dakika içerisinde yapılacak aktarmalardan 1. transferde ücret alınmayacak.

ODTÜ VE HACETTEPE

KAMPÜSLERİ İÇİN

YENİ RİNG HATLARI…

Eskişehir Yolu güzergahı başta olmak üzere; Sincan ve Çayyolu metrosu durakları ile civarlarındaki bazı hatlar ringe dönüştürülerek, artık son durakları Kızılay ya da Ulus olan bu bölgedeki otobüsler, sadece en yakın metro duraklarına yolcu taşıyorlar. Bu bölgelerdeki ring seferleri için yeni hatların açıldığı, bazılarının düzenlendiği, bazı hatların da iptal edildiği yeni uygulama ile Eskişehir yolu basta olmak üzere Kızılay, Ulus ve Bakanlıklar bölgesindeki trafik yoğunluğu da büyük ölçüde rahatlık kazandı.

Düzenleme kapsamında güzergah üzerindeki en uç noktalara bile ring seferleri uygulanabilmesi için başta ODTÜ ve Hacettepe kampüsleri olmak üzere 8 yeni hat açılırken, toplam 38 hattın güzergahı ise değiştirildi.

Ayrıca 32 hat da yapılan ring seferlerinin başlaması ile birlikte iptal edildi. İptal edilen hatlar şöyle: 161 Konutkent-Koru Sitesi-Ümitköy-Çankaya, 169 Dikmen-Beytepe öğrenci servisi, 206 Yenimahalle-ODTÜ, 212 Macunköy Metro-Aşağı Yahyalar, 219 İvedik Metro-AOÇ TOKİ Blokları, 230 Hacettepe-Beytepe, 232 Hacettepe - Beytepe-Expres, 232 Batıkent Metro-ODTÜ, 245 Batıkent Metro-Eryaman, 260 Esertepe-Beşevler, 272 Şentepe-Beşevler, 274 Gülen Caddesi-Ufuktepe-Sıhhiye, 293 Batıkent Metro-Beytepe Kampüsü, 294 Batıkent Metro- Beşevler, 301 Örnek-Ulus-Kızılay-Balgat, 305 Örnek-Yenidoğan-Ulus-Emek-Bahçeli, 311 Örnek-Babür Caddesi-Ulus-Emek-Bahçeli, 317 Bağcılar - Kızılay - İçaydınlık, 319

Bağcılar-ODTÜ, 323 Ege Mahallesi-ODTÜ, 388 Opera-Yukarı Ayrancı-Küçükesat, 406 Keçiören-ODTÜ, 423 Subayevler-ODTÜ, 464 Subayevleri-Emek-Bahçeli, 544 Eryaman-ODTü, 546 Eryaman-Beytepe, 550 Eryaman 3 ve 4. Etap –Batıkent Metro, 554 Fatih-Batıkent Metro, 559 Çimşit-Sincan-Atatürk Hastanesi, 564 Bağlıcı Mahellesi-Bakanlık, 472 Fatih - Sincan - Beytepe.

BÖLGEDE RİNG

SEFERLERİ İÇİN HİZMET

VERECEK OLAN YENİ

AÇILAN HATLAR

128 Koru Metro İstasyonu - Yapracık 1. Bölge Koru Metro İstasyonu

129 Koru Metro İstasyonu - Yapracık 2.Bölge Koru Metro İstasyonu

130 Beytepe Metro

İstasyonu – Beytepe

Kampüsü Beytepe Metro

110 Bilkent Metro

İstasyonu – Atatürk

Hastanesi Bilkent Metro

166 Beşevler İstasyonu – Emek - Bahçelievler

Beşevler Ankaray

164 Koru Metro İstasyonu - Koza Evleri - Türkkonut Koru Metro İst.

170 Emsan Sitesi – MTA İstasyonu MTA İstasyonu

125 Ümitköy Metro

İstasyonu - Ümitköy

8. Cadde Ümitköy Metro.

MAHALLEDE ŞENLİK VAR PANAYIRI 2 KOLDAN 14 EYLÜL’E KADAR İLÇELERİ DOLAŞACAK

Sosyal belediyecilikte öncü olan Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Mahallede Şenlik Var” panayırları iki koldan Başkentlileri eğlendirmeye devam ediyor.

Okulların tatil olmasıyla birlikte Başkent’in dört bir tarafındaki ilçelerde eğlence rüzgarı estiren “Mahalle’de Şenlik Var” panayırları; genç, yaşlı, çocuk demeden her yaştan Ankaralıya gönüllerince eğlenme fırsatı sunuyor.

Şişme oyuncaklardan lunaparklara, midilli atlardan tiyatro-kukla gösterilerine, Ukrayna’dan getirilen akrobasi gruplarından hediye çekilişlerine kadar onlarca sürprizi ve eğlenceyi Başkentlilerin ayağına getiren “Mahallede Şenlik Var” panayırları, okulların açılacağı tarihe kadar Başkent ilçelerini gezmeye devam edecek. Yaz tatilini Ankara’da geçiren ve tatil için Başkent’i tercih eden vatandaşlar için vazgeçilmez bir yaz eğlencesi olan, vatandaşlardan yoğun ilgi gören panayırların birinci grubu; 10 Eylül Çarşamba gününe kadar sırasıyla Keçiören-Aktepe, Çankaya-Öveçler, Mamak-Türközü ile Pursaklar’ı dolaşacak.

İkinci grup ise 14 Eylül Pazar gününe kadar; Çankaya- Balgat, Keçiören-Yeşilöz, Yenimahalle-Andaç Pazarı ve Çubuk Festival Alanı’nda Başkentlileri eğlendirecek.

SÜRPRİZ HEDİYE VE

ÇEKİLİŞLER

Yapılan sürpriz çekilişler dağıttığı hediyeler ile de göz

doldurmayı başaran panayırların hediye listesinde; bisiklet, scooter, uzaktan kumandalı araba ve helikopterın yanı sıra jenga, ı pad, kol saati, mini mp3 çalar yer alıyor. Panayırlarda veliler de unutulmayarak fincan takımı ile ödüllendiriliyor.

14 EYLÜL TARİHİNE KADAR İKİ GRUP HALİNDE DEVAM EDECEK OLAN PANAYIRLARIN PROGRAMI

1.Grup:


28 Ağustos’tan 31 Ağustos Pazar gününe kadar Çankaya Öveçler Huzur Pazarı,

2 Eylül’den 5 Eylül Cuma gününe kadar Mamak Türközü Pazarı,

7 Eylül’den 10 Eylül Çarşamba gününe kadar Pursaklar Azmi Ertuğrul İlkokulu bahçesi.

2.Grup:


26 Ağustos’tan 29 Ağustos Cuma gününe kadar Çankaya Balgat Pazarı,

31 Ağustos’tan 3 Eylül Çarşamba gününe kadar Keçiören Yeşilöz Pazarı,

5 Eylül’den 8 Eylül Pazartesi gününe kadar Yenimahalle Andaç Pazarı,

10 Eylül’den 14 Eylül Pazar gününe kadar Çubuk Festival Alanı.TARİHİ GÜDÜL MAĞARALARINI GÖRDÜNÜZ MÜ?

Başkent’in 90 kilometre kuzeybatısındaki şirin ilçesi Güdül’ün İnönü Mevkisi’nde Kirmir Vadisi’nde kayalara oyulmuş tarihi mağaralarını ve önünden kıvrıla kıvrıla geçen Kirmir Çayı’nın güzelliğini gördünüz mü?

İşte bu doğal ve tarihi güzellikleri barındıran ve Frigler döneminden kaldığı tahmin edilen mağaralar turizme açılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Güdül Belediye Başkanı Hava Yıldırım, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ilgisi ve sonrasında verdiği talimatlar doğrultusunda her türlü hizmet tek tek ayağımıza gelmeye başladı. İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki mağaralar bölgesine dik bir yokuş ve dar bir toprak yoldan zorlukla geçilerek ulaşılıyordu. Tarihi bölgeye hem vatandaşlarımızın hem de turistlerin ve tarihle ilgilenen akademisyenlerin rahatlıkla gitmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler yolu asfaltladı” dedi.

KİRMİR VADİSİ

BAŞKENTLİLERİN

PLATOSU OLDU

Başkan Hava Yıldırım, hatıra fotoğrafı çektiren Başkentlilerin de uğrak noktası olan mağaraların bulunduğu yerde çevre düzenleme çalışmaları yapıldığını ve Kirmir Vadisi’nde Kirmir Çayı boyunca kayalara oyulmuş mağaraların güzelliğini seyretmek, piknik yapmak isteyen vatandaşlar için çeşitli kent mobilyaları da yerleştirildiğini açıkladı. Tarih tutkunlarının her dönem büyük ilgi gösterdiği Güdül ilçesindeki mağara bölgesi, ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte Başkent’in yanı sıra çevre iller ve ilçelerden gelmek isteyenlere de kucak açıyor.ŞAHİN’E ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’e ziyaretler devam ediyor. Ak Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Gazi Şahin’i makamında ziyaret ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Mustafa Hamarat, Elmadağ’da yapılan çalışmaları takip ettiğini ve çok takdir ettiğini belirtti.

Bu tür ziyaretlerin Elmadağ’a katkı sağladığını belirterek ziyaretinden dolayı Milletvekili Hamarat’a teşekkür eden Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, “İlçemiz için yapılan çalışmaların takdir görmesi ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesi olduğuna inanıyoruz. Hükümetimizin destekleri ile gerçekleştirdiğimiz hizmetler İlçemizin kaderini değiştirmekte ve hızla gelişmektedir” dedi.

Denizbank Necatibey Şube Müdürü Işıl Yavuz da Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’i makamında ziyaret etti. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş adına Başkan Şahin’e plaket takdim eden Yavuz, yeni dönemde yapılacak projelerle ilgili Başkan Şahin’den bilgi aldı.

ÇUBUK’TA ÇÖP ATMA SAATLERİNE UYMAYANLARA CEZA

Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Talimatnamesi revize edilerek, Çubuk Belediyesi Meclisi’nde kabul edildi. Yeni Zabıta Müdürlüğü talimatnamesine göre çöp atma saatlerine uymayanlara verilecek ceza, 189 lira olarak belirlendi. Yeni ceza tarifesine göre, söz konusu kanunda yer alan dilencilik, gürültü, rahatsız etme,

kaldırımları izinsiz işgal etme ve mal satmak için de 91 lira ceza uygulanacak.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, sokağa çöp atarak çevreyi kirletenlerin 1608 sayılı kanunun 1. maddesine göre para cezasına çarptırılacağını belirtti. Özellikle her türlü uyarılara rağmen çevre kirliliğine yol açanlara kanunların kendilerine verdiği tüm yetkiyi kullanarak ağır yaptırımlar uygulayacaklarını vurgulayan Başkan Acehan, “Birçok ülkede yere çöp ve sigara izmariti atmanın ağır bedeli bulunuyor. Ülkemizin birçok yerinde ve ilçemizde yolda yürürken maalesef insanlarımız rahatlıkla çöplerini yere atıyor. Biz belediye olarak bundan sonra çöp, kağıt, sigara izmariti, tükürmek, çekirdek kabuklarını yere atmak ve çöp çıkarma saatlerine uymayanlara kanunların bizlere verdiği en ağır cezaları uygulayacağız. Biz bunları ilçemizin ve çevremizin temiz olması ve en önemlisi insanlarımız sağlıklarını korumak amacıyla yapmak zorundayız” dedi.KAZANLI MİLLİ SPORCULARA MOTİVASYON ÖDÜLÜ

Bocce branşında Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında Türkiye’yi temsil edecek Kazanlı sporcuları Başkan Ertürk, çeyrek altın ve çiçekle ödüllendirdi.

Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına gidecek olan sporcuları Kazan Belediyesi Bocce Salonu'nda ziyaret eden Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, sporculara çiçek vererek çeyrek altın hediye etti. Başkan Ertürk, sporculara, “Sizlerden iyi dereceler bekliyoruz. Daha önce olduğu gibi Kazan'ı ve ülkemizi en iyi şeklide temsil edeceğinize inanıyorum. Sizlere başarılar diliyorum” dedi.

Antrenör Seda Yıldız Kabakçı da Başkan Ertürk’ün ziyaretinden duydukları memnuniyeti belirterek, “Belediye Başkanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Başkanımız sporcunun ve gençlerin her zaman yanında. Kazan'ı ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından sporculara ve teknik kadroya moral yemeği verildi. Ziyarette Kazan Belediyespor Kulüp Başkanı Hüseyin Yüce de hazır bulundu.

POLATLI’DA CADDELER TEMİZLENİYOR

Polatlı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, şehir merkezinde caddeleri yıkıyor, çöpler için ise plastik, tekerlekli çöp konteyneri uygulaması başlattı.

Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Akdeniz, “Şehir merkezinde ikamet eden vatandaşlarımız gündüz saatlerinde çöplerini cadde ve sokağa çıkarmasın, bu çevre ve kirliliği ve kötü kokuya sebep oluyor. Altay caddesinde tekerlekli plastik çöp konteyneri uygulaması başlattık” dedi.

Polatlı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir merkezinde vatandaşların yoğun kullandığı, Eti, Ankara, Sümer, Altay, Turan, Atatürk caddeleri ve Cumhuriyet Meydanı’nı belli aralıklarla sabunlu tazyikli suyla temizliyor.

KEÇİÖREN’DE SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİL”

Vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırıcı tedbir ve düzenlemeleri hayata geçiren Keçiören Belediyesi, sokak hayvanlarını da unutmuyor. Aşırı sıcakların yaşandığı şu günlerde Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, parklar, ağaç altları ve boş arazilere sokak hayvanları için kaplar içerisinde su, kedi ve köpek maması yerleştirilmesi talimatı verdi. Keçiören Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, belirlenen noktalara şu ana kadar 8 ton kedi, köpek ve yavrular için mama ile 5 bin mama ve su kabı dağıttı.

Belediye ekipleri yaz mevsimi boyunca düzenli aralıklarla sokak hayvanlarına su ve mama dağıtmaya devam edecek. Uygulamayı büyük memnuniyetle karşılayan vatandaşlar, hayvanlara olan duyarlılığından ötürü Başkan Ak’a teşekkürlerini ilettiler.

İlçede yaşayan insanlar kadar diğer canlıların da yaşam hakkı bulunduğuna dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, sıcak yaz günlerinde sokak hayvanlarının susuz ve yiyeceksiz kalmamaları için tedbir aldıklarını belirterek, “Keçiören'de şehir yaşantısında vatandaşlarımız için

yaptığımızı hizmetlerin yanı sıra doğadaki diğer canlıları da unutmuyoruz. Doğanın parçası olan bu canlılara tüm iklim koşullarında hangi şartları sağlamak gerekiyorsa o şartları sağlayarak önlemler alıyoruz” dedi.

Sahipsiz sokak hayvanlarına sahip çıkan Keçiören Belediyesi, ayrıca kurduğu “Rehabilitasyon Merkezi” ile de hem hayvanların bakım ve tedavilerini sağlıyor hem de onları yeni sıcak yuvalarına kavuşturuyor.ÇANKAYA’DA İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI

Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, tüm ilçede ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sıcakların artması ile çoğalabilen sinek, böcek ve diğer zararlılara karşı yürütülen çalışmalar, yaz günü ve gecelerin rahat geçmesini sağlıyor.

Kent merkezinin yanı sıra ilçenin köylerinde ve kırsal bölgelerinde yürütülen çalışmalar, 24 kişilik ekiple günde üç vardiya halinde devam ediyor. İlaçlama, parklar, boş alanlar, kent merkezi çevresi, çöp konteynerları, pazar yerleri, cadde ve sokaklar gibi sağlık için tehdit unsuru oluşturabilecek noktalarda da yoğunlaştırılıyor.

Çankaya Belediyesi ilaçlama ekiplerinin kullandığı ilaçlar insan sağlığı için hiçbir tehdit oluşturmuyor. Haşerelere karşı uzun süre etkili olan ilaçlar, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı onaylı. Tüm gün belirlenen bölgelerde çalışan ekipler, cadde, sokak ve parklarda bulunan ağaçları ise vatandaşların üzerine damlamaması için gece ilaçlıyor.

Kent merkezinin yanı sıra kırsal mahallelerde ve Çankaya’ya bağlı köylerde özellikle ahır ve ağıllar bit ve pire için ilaçlanıyor.

124 mahallede yürütülen çalışmalar kapsamında, son dönemde 108 bin hektarlık açık alan, ilçe genelinde belirlenmiş olan 20 dere ve bataklık ile 291 park ilaçlandı.MAMAK’TA

OKULLARA BELEDİYEDEN

ALTYAPI DESTEĞİ

Eğitime verdiği desteği her geçen gün artıran Mamak Belediyesi, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde Mamak’ta bulunan okullara yönelik alt yapı desteği sağlıyor. Geçtiğimiz yıl okullara boya, badana, tamirat tadilat, çevre düzenlemesi gibi bir takım alt yapı hizmetleri konusunda destek sağlayan Mamak Belediyesi, aynı desteği bu yılda sürdürüyor. Mamaklı öğrencilerin eğitim kalitesinin her geçen gün daha da arttığını dile getiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Belediyemiz Mamak’ta bulunan okullardan gelen talepler doğrultusunda okullarımıza imkanlar ölçüsünde altyapı desteği sağlıyor. Bizler sadece bilgi evleriyle değil aynı zamanda Mamak’ta bulunan okullara da destek vererek Mamaklı öğrencilerimizin eğitimine doğrudan destek sağlıyoruz” dedi. Mamak Belediyesi özellikle geniş bahçeye sahip okulların çevre düzenlemelerini de yapıyor. İstinat duvarı bulunan okullarda duvarları da boyama işlemi gerçekleştiren Mamak Belediyesi, gelen talepler doğrultusunda okullara boya desteği de veriyor.SİNCAN’DA MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE

Sincan’da madde bağımlılığına geçit yok. Sincan Belediyesi ve Sincan Hizmet Gönül Erleri Derneği (HİGED) el ele verdi, madde bağımlılığına karşı savaş açtı. Gençler, oluşturulan merkezde ilaçlarla değil maneviyat ile tedavi edilerek topluma yararlı bireyler haline geliyor.

Sincan Belediyesi madde bağımlılığına karşı savaşa büyük destek veriyor.

Göreve geldiği günden beri vatandaşın sağlığı ve huzuru için çalışan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Sincan’da madde bağımlısı gençlerimiz, yetişkinlerimiz için rehabilitasyon merkezleri, Gençlik Merkezleri kurulması için biz de Belediye olarak elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Hizmet Gönül Erleri Derneği’nin yaptığı çalışmalar da gerçekten bizi memnun ediyor. İmzaladığımız bu protokolle madde bağımlısı gençlerimizi bu illetten kurtarmak ve topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Tüm sivil toplum hareketlerine eşit ve adil olarak destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.AKYURT’TA MUHTEŞEM

SÜNNET ŞÖLENİ

Akyurt'ta yıllardır devam eden sünnet şöleni, bu yıl bambaşka bir atmosferde gerçekleştirildi.

Akyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, her yıl olduğu gibi İlçedeki dar gelirli ailelerden, çocuklarını sünnet ettirmek için kayıt aldı. Bu yıl 84 çocuk, ilk kez Akyurt Devlet Hastanesi'nde alanında uzman doktorlar tarafından sünnet edildi. Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, çocuklar sünnet olurken de yanlarında bulunarak desteğini gösterdi. Hastane Başhekimi Doktor Dilek Dülger ve Hastane Müdürü Mümtaz Şimşek de bu süreçte çocukların ve ailelerinin yanında oldular.

Sünnet düğününe Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, eşi Şenay Ayantaş ile katılırken, Belediye birim müdürleri, meclis üyeleri, Ak Parti Akyurt teşkilatı, Akyurt Devlet Hastanesi Başhekimi Dilek Dülger ve hastane müdürü Mümtaz Şimşek de salonda yerlerini aldı. Sünnet düğününde konuşan Başkan Ayantaş, “Geleneksel hale getirdiğimiz sünnet şölenimizi bu yıl 84 çocuğumuzu sünnet ettirerek bitirdik. İlk kez Akyurt Devlet Hastanemizde sünnet gerçekleştirildi. Bu aşamada bizlere destek veren Başhekimimize ve Hastane müdürümüze teşekkür ediyorum. Allah çocuklarımıza damatlıklarını nasip etsin, kendilerine ve ailelerine geçmiş olsun diyorum” dedi.

Düğün pastasını tüm misafirlerle birlikte kesen Ayantaş, sünnet olan tüm çocuklara Akyurt Belediyesinin hediyesi olan bisiklet ve futbol toplarını da kendisi teslim etti.

YENİMAHALLE’DE 200 ÇÖP KONTEYNERİ DAHA YER ALTINDA

Türkiye’de ilk kez Yenimahalle Belediyesi tarafından uygulanmaya başlayan ve 2011 yılından beri devam eden yer altı çöp konteyneri çalışmaları devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün, yürüttüğü çalışmada, Kardelen Mahallesi’ne 200 çöp konteyneri yerleştirilirken, belediye yer altı çöp konteyneri sayısını da bin 370’e çıkardı.

Yenimahalle’yi daha da modern bir görünüme kavuşturan belediyenin, yerleştirmeye başladığı çöp konteynerleri, 5 ton kapasitesindeki çöpü haznesinde barındırabilirken, kokunun da dışarı çıkmasını engelleyerek içeriye hapsediyor. 2,5 metre yüksekliğinde olan konteynerin 1,65 metrelik kısmı toprağın altında, 85 cm’lik kısmı da toprağın üzerinde yer alarak, çöplerin karıştırılma ve sokağa saçılma ihtimalini de ortadan kaldırıyor.

Konteynerlerin iki günde bir dezenfekte edildiğini ve haftada bir de yıkandığını söyleyen yetkililer, “Hem görüntü hem de işlevi bakımdan daha kullanışlı olan yer altı çöp konteyner çalışmalarımız devam edecek” dediler.BEYPAZARI’NDA ÜRETİCİLER İLE İŞÇİ TEMSİLCİLERİ BULUŞTU

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, işçi temsilcilerini işverenle buluşturdu.

Sorunlarını dile getirmek isteyen işçi temsilcilerinin talebi üzerine Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan'ın düzenlediği toplantıya, Beypazarı Bostancılar Odası Başkanı Ahmet Gencer, Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, Beypazarı'nda sebze üretim ve tüccarlığı yapan işverenler Hakan Ünal, Murat Gönen, Yüksel Kılıçarslan, Mehmet Ertürk ile diğer üreticiler ve Güneydoğulu işçi temsilcileri katıldı. Yaşadıkları sıkıntıları dile getiren işçi temsilcileri, günlüklerine zam yapılması ve şartların biraz daha iyileştirilmesi talebinde bulundular.İşverenlerin de talep ve beklentilerinin görüşüldüğü toplantıda, istekler olumlu karşılanırken işçi yevmiyelerinin 39 TL olarak ödenmesi, toplantının her yıl aynı tarihlerde gerçekleştirilerek, işçi yevmiyelerinin yeniden ele alınması kararlaştırıldı.

İşçi temsilcileri, bir araya gelmeleri ve sorunlarının çözülmesi hususunda Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan'a, Bostancılar Odası Başkanı Ahmet Gencer'e ve Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş'e teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdiler.JEOTERMAL PERSONELİNE YANGIN TATBİKATI

Kızılcahamam Belediyesi’ne bağlı Jeotermal A.Ş. personeline İş Güvenliği eğitimi kapsamında “Yangın Söndürme Eğitimi ile Tatbikatı Semineri” verildi. Jeotermal A.Ş. İş Eğitimi Uzmanı Serhat Akkaya tarafından personele verilen iş güvenliği ve yangın eğitiminin ardından, Jeotermal Binası karşısında bulunan boş arazide yangın tatbikatı yaptı. İş yeri güvenliğinin oldukça önemli olduğunu ifade eden Kızılcahamam Belediyesi yetkililer, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde,kurum ya da kuruluşlarda iş yerinin ölçeğine bakmaksızın, yangın önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele konularında uygun donanıma sahip ve bu konuda eğitimli yeterli sayıda kişinin görevlendirilmesini zorunlu hale getirdiğini kaydettiler. Kanunun, yönetici ya da işverenin yangın ihtimaline karşı araç ve gereçleri sağlayarak, eğitim ve tatbikatları yaptırmasını ve yangın ihtimaline karşı eğitilmiş kişi/kişilerin kurum ya da kuruluşlarda her zaman hazır bulunmalarını şart koştuğunu belirten yetkililer, bu amaçla anında yangına müdahale edecek personeli eğittiklerini söylediler.ŞEREFLİKOÇHİSAR’IN GİRİŞİ YEŞİLLENİYOR

Şereflikoçhisar Belediyesi tarafından “İlçe Girişi Yenileme” projesi kapsamında çevre düzenleme ve yeşillendirme çalışmaları yapılıyor. İlçenin yeni hastane önündeki atıl vaziyette olan ve kötü bir görünüm sergileyen alandaki peyzaj ve yeşillendirme çalışmaları, hız kesmeden devam ediyor.

Son aşamaya gelinen peyzaj çalışmalarında güneş enerjili aydınlanma sistemi ile birlikte oyun grubu ve kamelya çalışmaları tamamlanırken, rulo çim serme ve yeşillendirme çalışmalarının tamamlanması ile Şereflikoçhisar’ın ilçe girişi yemyeşil bir görünüm kazanacak.

Çalışmalarının son halini yerinde takip eden ve incelemelerde bulunan Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Ferda Polat, , “Şereflikoçhisar için gerekli tüm çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederek, amacımız yeşil Ankara’ya yakışır yeşil bir Şereflikoçhisar kazandırmak olacaktır” dedi.

Büyükşehir Belediyesinin desteklerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Polat, “Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle ilçemiz, spor ve piknik alanlarıyla birlikte çocuk parklarını da halkımızın hizmetine sunarak, doğa ile barışık bir kent haline dönüşecek” diye konuştu.

FESTİVAL 29 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Etimesgut Belediyesi 11. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, 29 Ağustos Cuma günü başlıyor. Festival yürüyüşüyle start alacak festivalin açılış gecesinde Yıldız Tilbe konser verecek. 7 Eylül tarihine kadar 10 gün sürecek festivalde her akşam ünlü sanatçılar sahne alacak. Alişan, Petek Dinçöz, Azerin, Muazzez Ersoy, Demet Akalın, Sevcan Orhan, Mustafa Yıldızdoğan, Ahmet Şafak, Emre Aydın, Hüseyin Kağıt ve Oğuz Yılmaz başkentlilerle buluşacak.

Festivalde yurt içi ve yurt dışından 28 dernek, vakıf, Türk devleti ve akraba topluluğu yer alacak. Festival, Avrupa’dan Orta Asya’ya kıtalar arası kültür ve sanat şölenine sahne olacak.Her gün 2 dernek ile bir Türk Cumhuriyet ve topluluğunun gecesi yer alacak. Katılımcılar gecelerinde kendi mahalli kültürlerini sahneleyecekler.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Kültürümüzün, sanatımızın, birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin festivaline herkesi davet ediyorum. Ayrıca bu festival, Türk kültür ve sanatına mensup herkesin festivalidir; herkes evsahibidir, herkese duyurup davet etmek her ferdin görevidir” dedi.ANKARASPOR, OSMANLISPOR OLDU

Ankara Belediyespor adıyla 21 Mart 1978 yılında kurulan Ankaraspor A.Ş., Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvuru ile ismini 1299 Osmanlıspor Futbol Kulübü olarak değiştirdi. PTT Birinci Lig’e katılım ismi, 2014-15 sezonunda Osmanlıspor Futbol Kulübü olarak tescil edilen kulübün daha önce Mavi-Beyaz olan forma renkleri; Mor, Sarı ve Turkuaz olarak belirlenirken, logosu da değiştirilerek kuruluş yılı 2014 olarak tescil edildi.

Ankaraspor ismiyle mücadele ettiği liglerde büyük başarılara imza atan kulüp, 2009-10 sezonuna Süper Lig’de başlamasına rağmen, Türkiye Futbol Federasyonu’nu tarafından yöneticilerinin Ankaragücü Kulübü ile ilişkilendirilmesi nedeniyle haksız bir şekilde aldığı kararla Birinci Lig'e düşürülmüş ve oynaması gereken tüm maçlarında 3-0 hükmen yenik sayılmıştı. Kulübün liglerden ihraç edilmesini takip eden 3 sezonda Ankaraspor, liglere katılmamış ve 2013-14 sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından tekrar PTT Birinci Lig’e dahil edilmişti. Üç yıllık aranın ardından profesyonel liglere geri dönen Ankaraspor, 18 galibiyet ve 12 beraberlik alarak 66 puanla ligi 4. sırada bitirip, play-off oynamaya hak kazanmıştı. Play-off yarı finalinde Samsunspor’a 1-0 ve 1-1’lik sonuçlarla elenen Ankaraspor, Süper Lige çıkma şansını kaybetmişti. Bu sezon Osmanlıspor FK ismiyle PTT Birinci Lig’de mücadele edecek Başkent ekibi, yeni sezonun ilk maçını Yenikent ASAŞ Stadı’nda 31 Ağustos Pazar günü saat 20.00’de Elaziğspor ile oynayacak.

SPOR TOTO SÜPER LİG’DE FUTBOL HASRETİ SONA ERİYOR

Spor Toto Süper Lig’de yeni sezon, 29 Ağustos Cuma günü oynanacak maçlarla başlarken, sporseverlerin futbola olan hasretleri de sona erecek. Lig’e verilen 3 aylık aranın ardından 2014-2015 sezonu Balıkesirspor-Akhisar Belediye Gençlik ve Spor, Çaykur Rizespor-Gençlerbirliği arasında oynanacak ilk gün maçlarıyla başlayacak. Fenerbahçe’nin şampiyonluğu ile sona eren geçtiğimiz sezon, Kayserispor, Antalyaspor ve Elazığspor süper lige veda ederken, İstanbul Başakşehir A.Ş., Balıkesirspor ve Mersin İdmanyurdu yeni sezonun yeni takımları olarak ligde mücadele edecek.

İSTANBUL’DAN 5 TAKIM

Geçen sezon 4 takımla ligde yer alan İstanbul’da yeni sezonda 5 takım (Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Kasımpaşa ve İstanbul Başakşehir A.Ş) mücadele edecek.

Diğer 13 ilden ligde mücadele edecek takımlar ise, Ankara’dan Gençlerbirliği, Trabzon’dan da Trabzonspor, Bursa’dan Bursaspor, Eskişehir’den Eskişehirspor, Gaziantep’ten Gaziantepspor, Karabük’ten Kardemir Karabükspor, Konya’dan Torku Konyaspor, Manisa’dan Akhisar Belediyespor, Rize’den Çaykur Rizespor, Sivas’tan Sivasspor, Balıkesir’den Balıkesirspor, Mersin’den Mersin İdmanyurdu, Kayseri’den ise Kayseri Erciyesspor olacak.

YENİ SEZONDA BAŞKENT TAKIMLARIFutbolda yeni sezonda profesyonel liglerde mücadele edecek Başkent takımlarından Osmanlıspor FK, PTT Birinci Ligde yer alırken, Spor Toto İkinci Lig Beyaz Grup’ta Hacettepespor, Keçiörengücü, Kırmızı Grup’ta ise MKE Ankaragücü, Gölbaşıspor ve BUGSAŞ Spor A.Ş. mücadele edecek.
Yüklə 92,22 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin