SINF:3-G
FAN:MATEMATIKA
MAVZU:KASRLARNI TAQQOSLASH
a) ta’limiy maqsadi: o’quvchilarda Geometrik shakllar mavzusiga oid bilimlarini shakllantirish. b) tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda dars berish jarayonida birodarlik, hozirjavoblik , topqirlik fazilatlarini tarbiyalash .
d)rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish .Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:boshqalar fikrini tinglab, tushuna olish va o‘z fikrini himoya qila olish; Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi:murakkab bo‘lmagan hisoblashlarda hisoblash vositalardan foydalana olish.
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars.
Dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , “ Nima o’zgardi? ”o’yini.
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar, ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia ilovasi.
I.Tashkiliy qism.O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish. Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
Darsning shiori:
Fanlarning eng keksasi
Qo’shiosh,ayirish ,kesmasi
Kerak bo’lar har onda
Matematika zo’r fanda!
II.O’tilgan mavzuni mustahkamlash .O’tgan mavzu yuzasidan o’quvchilarning bilimlari turli xil o’yinb va metodlar yordamida asosan savol javob yordamida mustahkamlanadi. O’quvchilarda o’rganishi qiyin bo’lgan mavzu qisimlar tez va tushunarli qilib yana yodga olinib ketiladi
Modellar asosida kasrlarni qo’shamiz
III.Yangi mavzu bayoni.
Birinchi to’rtburchakning qancha qismi bo’yalgan?
Ikkinchi to’rtburchakning qancha qismi bo’yalgan?
Qaysi to’rtburchakning ko’proq qismi bo’yalgan?
Keyingi to’rtburchakning qancha qismi bo’yalgan?
Qoida.Suratlari bir xil,maxrajlari har xil bo’lgan kasrlarning maxrajlari taqqoslanadi.Maxraji kichik bo’lgan kasr kata bo’ladi. Masalaning mazmunini tahlil qiling.