Dars ishlanmasi (konspekt)



Yüklə 47,5 Kb.
tarix12.07.2023
ölçüsü47,5 Kb.
#136430
1 sinf i va u unlisini mustahkamlash


DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_________ Sinf: ___
Fan nomi: Ona tili
Dars mavzusi: I va U unlisini mustahkamlash
Dars maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish

Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda va yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar, kesma harflar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologiyasi



Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi
Harflarni yozish o’rgatiladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

O’tilgan mavzuni mustahkamlash
I va U unlilari haqida tushuncha berish
Harflarni bog’lab yozishni mashq qilish
17 – 18 mashqni bajarish

Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob

31 minut

4-bosqich Mustahkamlash

Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar O’yinli mashg’ulotlar

Muammoli izlanish

6 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

6-bosqich
Uyga vazifa

19-mashq 13 -bet

izlanish

1 minut

Darsning borishi:


1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?

  1. O’zbek tilida nechta tovush bor?

  2. Unli harflar nechta?

  3. I va U unlisi ishtirok etgan so’zlardan ayting.

  4. Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?

  5. Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?



III. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb etiladi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Mavzuga oid mashqlar bajariladi.

a, e, I, o, u, o’ – unli tovushlarni ifodalovchi harflar



17-mashq. I va u unlisining talaffuziga e’tibor bering.
Toychoq
Toychog’im uchqur, ziyrak,
To’rt oyog’i g’ildirak.
Sindirmasang bas, unga
Na o’tu, na suv kerak.
Ko’chiring. I va u unlisining tagiga chizing. Ziyrak so’zining ma’nosini ayting.
18-mashq. Tushirib qoldirilgan unlilarni qo’yib, so’zlarni ko’chiring.
Yozgan so’zlaringizni lug’atdan tekshiring
Kuchuk, mushuk, echki, qo’zichoq, xo’tik, sigir, toychoq, buzoq.

Uy hayvonlari haqida o’quvchilar bilan suhbat o’tkaziladi. Ularning rasmlari ko’rsatiladi.
O’quvchilarning so’zlarni yozishda qo’l harakatlari kuzatib turiladi.
Dam olish daqiqasi

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
. V. O’quvchilar darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa. 19-mashq.
Yüklə 47,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2025
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin