Dars ishlanmasi (konspekt)



Yüklə 0,93 Mb.
tarix02.01.2022
ölçüsü0,93 Mb.
#45417
83-DARS Santimetr


Dars mavzusi: Santimetr

Dars maqsadi:

a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash va matematik o`yinlar orqali milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish

Dars turi: mustahkamlash

Dars uslubi: aqliy hujum, interfaol

Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, buklet

Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich

Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.

Santimetrga doir misol va masalalar yechish

Rasmlar asosida narlarning sanog’ini va ular ustida ayirish, qo’shish amallari, taqqoslashni bajarish

Tushuntirish, izlanish

musobaqa

30 minut

4-bosqich Mustahkamlash

O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash.

Dam olish daqiqasi

Muammoli izlanish

7 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

Uyga vazifa

5-misol

izlanish

1 minut

Darsning borishi:

1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi

O’tilgan mavzular yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi.


  1. Ko’pburchak nima?

  2. Ko’pburchak qanday hosil bo’ladi?

  3. Kesmalarni nima yordamida o’lchaymiz?

O’tilgan mavzu tushuntiriladi va eslatiladi.

-9 sonidan 5 ni ayirsak, natijaga yana 1 qo’shsak necha hosil qilish mumkin?

- 6 soniga 5 ni qo’shsak necha soni hosil bo’ladi?

- 8 sonidan 7 ni ayirsak, necha hosil bo’ladi?



III. Yangi mavzuni tushuntirish

Darslikdagi rasmlar va ko’rgazmalar orqali o’quvchilarga mavzu tushuntiriladi.




1-misol.

Santimetr yordamida kesmalarni o’lchang.




2 – misol. Tasmalarni o’lchang:

1) 3 sm 2) 4 sm

3) 2 sm 4) 5 sm

3 –misol. Berilgan kesmani 4 smga uzaytiring:

6 + 4 = 10 sm

4– misol. Taqqoslang:

6 – 4 > 3 2 + 8 > 9 4 + 5 > 8

4 + 1 = 5 7 + 2 > 8 4 + 1 > 3

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash

- Bugun darsda nimalarni o’rgandik?

- Ko’pburchak nima?

- Kesmalarni qanday o’lchaymiz?



V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiraman.
Yüklə 0,93 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin