Maqsad:
Tabiatdagi qushlar haqida qisqacha ma’lumot berish, qushlarni rasmini chizishga, bo’yashga o’rgatish. Tabiatni himoya qilish qoidalariga rioya qilish, tinglovchilar o`quvchilarda ijodkorlik qobilyatini o`stirishi.
Vazifalari:
“Qushlar” mavzusi bo`yicha o`quvchilarga bolalar kitoblariga ishlangan rasmlardan foydalanib, turli xil hayvonlar yasashga nisbatan qiziqishlarini uyg’otish. Yasashga qiziqishlarini ortirish mavzu asosida bilim va ko`nikmalarini shakllantirish va kengaytirish.
O`quv jarayonini amalga oshirish texnlogiyasi
Uslub: og’zaki bayon qilish, amaliy mashg’ulot
Shakl: suhbat-munozara, amaliy mashg’ulot
Vosita: slaydlar, ko’rgazmali jihojlar.
Usul: texnologik harita, slaydlar.
Nazorat: og’zaki.
Baholash: rag’batlantirish 5 ball asosida baholash.
O`qituvchi:
Shu mavzusi qisqa vaqt ichida barcha tinglovchilar tomonidan o`zlashtirishga erishiladi. O’quvchilarning faolligini oshiradi ularga darsga, tabiatga, jonzotlarga nisbatan qiziqish o’quvchilarda uyg’otadi. O`qituvchilar nazariy va amaliy jihatdan o`quvchilarni baholaydi. O`z oldiga qo`ygan maqsadiga erishadi. O’quvchilar tomonidan texnologik harita mustaqil o`rganish uni qo`llay olish savollar berish va savollarga javob berishga o`rganadi.
O’quvchi: “Qushlar” mavzusida rasmini ishlash mavzu bo`yicha yangi bilimlar egallaydi. Yakka holda va guruh bo`lib ishlarni o`rganadi. Qisqa vaqt ichida ko`p ma’lumotga ega bo`ladi va baholaydi. O`z o`zini nazorat qilishni o`rganadi.
O`qituvchi:Qushlar to’g’risida qo`shimcha ma’lumotlarni topish. O`quvchilar yoshiga moslashtirilgan kelgusi dars jarayonida taniqli rassomlar ish namunalaridan tadbiq etish.
O’quvchi:
Kaklik rasmini rangtasvirda yakunlab kelish.
Kelgusi vazifa
O`qituvchi: Yangi ped texnlogiyalarni o`zlashtirish dars jarayonida tadbiq etish takomillashtirish o`z ustida ishlash.
O’quvchi: Ijodiy qobilyatlarini rivojlantirish ya’ni o`zining va guruh fikrining tahlil qilib, bir echimga kelish malakasini hosil qiladi.
Darsning mavzusi: “Qushlar” mavzusida rasmini ishlash .
DARSNING MAQSADI:
Ta’limiymaqsad: O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish hamda shu mavzu bo’yicha ma’lumot berish.
Tarbiyaviymaqsad: O’quvchilarning Ona Vatanga bo’lgan mehrini yanada oshirish va tabiatga bo’lgan qiziqishini oshirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning mavzu bo’yicha fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
Darsning jihozi: Darslik, rasm daftar, oddiy va rangli qalamlar, o’chirgich r.
Darsni turi: Noan’anaviy dars.
Dars uslubi: Nazariy, amaliy.
DARSNING BORISHI:
I. Tashkiliy qism.-2 minut. a) Salomlashish
b) Davomatni aniqlash
d) O’quvchilarni darsga tayyorligini tekshirish
e) Guruhlarga bo`lish har bir guruh o`ziga nom tanlashi yoki o`qituvchi tomonidan o’uvchilarni oldindan guruhlar nomini yozib qo`yishi ham mumkin. Umumiy holda o`qituvchi guruhlarga bo`lish vaqtida bevosita psixofiziologik hususiyatlarini hisobga olish lozim.
II. O`tilgan mavzuni mustahkamlash- 5 minut. - o’quvchilarni har bir ish qurоllarini aytadilar.
- bu ish qurоllari qanday ish bajarishini o`rganadilar.
- o’quvchilarni bajargan uyga vazifalarini rag’batlantirish.
III. Yangi mavzuni o`rganish.- 25 minut.