a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarga sifat haqida ma`lumot berish;
b) tarbiyaviy maqsad: tabiatga muhabbat, vatanparvarlik, axloq-odob tuyg`ularini singdirish;
d) rivojlantiruvchi maqsad: so`zlarga izoh berish malakasini hosil qilish, fikrlash qobiliyatini shakllantirish.
Dars turi: aralash
Dars usuli va uslublari: suhbat, ko`rsatish, munozara,
guruhlarda ishlash
Dars jihozi: darslik, multimediya, tarqatmalar, “kredit
kartochkalar” …
Dars bosqichlari jadvali:
Guruhlarga topshiriqlar
berish orqali
o`tilgan mavzuni so`rash
Yangi mavzuni bayon
etish
Xotira mashqlari va
mashqlarni bajarish
orqali mavzuni
mustahkamlash
Dars yakuni va
o`quvchilarni
baholash
Uyga topshiriqlar
berish
Tashkiliy qism
1
D a r s b o s q i c h l a r i
2
3
4
5
6
15 daqiqa
10 daqiqa
2 daqiqa
10 daqiqa
5 daqiqa
3 daqiqa
Tashkiliy qism:
a) salomlashish;
b) davomatni aniqlash;
d) sinf xonasi va o`quvchilarning
darsga tayyorgarligini tekshirish
II. O`tilgan mavzuni so`rash:
O`tilgan mavzuni so`rashda o`quvchilar
4 guruhga ajratiladi. Har bir guruhga
Topshiriq beriladi. O`quvchilar berilgan
topshiriqni guruh bo`lib bajaradilar.
Topshiriq sharti:
Berilgan gaplardagi otlarni aniqlang, ajratib
ko`rsatilgan so`zning qaysi gap bo`ladi
vazifasida kelayotganini ayting.
Matn namunasi:
Namuna:
1. Oila -jamiyatning bir bo`g`ini.
2. Ona-aziz va mo`tabar zot.
3. Vatan -muqaddas go`sha.
4. Maktab –ziyo tarqatuvchi dargoh.
Topshiriq.
Berilgan so`z birikmalaridan qanday,? qanaqa, ? qaysi so`roqlariga javob bo`luvchi so`zlarni aniqlang.
Chiroyli ko`ylak, baland bino, devoriy gazeta, qiziq gap kuzgi ekin.
III. Yangi mavzu bayoni:
Yangi mavzuni o`tishdan oldin o`qituvchi guruhlar ishtirokiga qarab “Bilimlar banki”ning “kredit kartochkalari” berib borilishini e`lon qiladi. Kartochkalarga “5”, “4”, “3” raqamlari yozilgan.
Nazariy ma`lumotlarni izohlashdan oldin darslikda berilgan topshiriqlar bajariladi.
Tarkibiga ko`ra tub
yasama
Tuzilishiga ko`ra sodda
qo`shma
juft
takroriy
Ma’nosiga ko`ra
xususiyat sifatlari makon-zamon
sifatlari
Rang –tus sifatlari
maza-ta’m sifatlari
hajm-o`lchov sifatalri Hid sifatlari
Topshiriqlar asosida nazariy
ma`lumotlar aytiladi va izohlanadi
Otga bog`lanib, uning belgini bildiradigan va qanday? qanaqa? so`roqlariga javob bo`ladigan so`zlarga sifat deyiladi.
(Quyidagi ko`rgazma doskaga ilinadi va o`quvchilarga topshiriq berildi)
Topshiriq:
Berilgan so`zlarga mos sifatlar toping
(Kodoskopdan yoki multimediya orqali bo`lishsizlik olmoshiga oid ma`lumot ko`rsatiladi)
vatan
bahor
ona
oila
3. Moviy osmonda qushlar erkin sayr qilmoqda.
N A M U N A :
4. Gullarning xushbo`y hidi dimoqqa uriladi.
2. Odobli bola- elga manzur.
1. Oyim shirin taom pishiradilar
Guruhlarga bittadan gap tuzish topshiriladi. Gapdagi sifatlar aniqlanadi. Gaplarning tarbiyaviy tomoniga e`tibor qaratiladi. Darsning tarbiyaviy maqsadi amalga oshiriladi.