Dars maqsadi: Darsni DTS talabi asosida o’tish
Ta’limiy maqsad:O’quvchilarga arifmetik progressiya to’g’risida dastlabki bilimlarni berish va ularga arifmetik progressiya ayirmalarini o’rgatish . Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni mehnatsevarlik va hamjixatlik tuyg’ularini rivojlantirish, bir-biriga hurmat hissini shakllantirish. Rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilar bilimidagi bo`shliqlarni aniqlab ularni to`ldirish, masalalar yechish orqali arifmetik progressiya ko’nikmalarini shakllantirish.
Dars turi:Aralash
Darsda qo’llaniladigan usullar:Ma’ruza, suhbat, aqliy hujum, mushtaqil ish va guruhlarda ishlash.
Darsjihozi: 9-sinf “Algebra” darsligi, video proyektor, kompyuter, slaydlar, tarqatmali materiallar, test savollari, ko`rgazmali qurollar…
Dars shiori:“O’qi, izla, bilim ol”.
Darsning bosqichlari, foydalanishga tavsiya etiladigan usul va vaqt taqsimoti:
1. Tashkiliy qism.
Salomlashish. Davomatni tekshirish. Zarur ko’rgazmali qurollar va jihozlarni darsga tayyorligini, o’quvchilar holatini nazorat qilish.
Sinfni 3ta guruhga qur’a tashlash yo’li bilan ajratamiz.
1-guruh “SINUS” guruhi;
2-guruh “COSINUS” guruhi;
3-guruh “TANGENS” guruhi.
2. Uy vazifasini tekshirish va oldingi dars mavzusi bo’yicha so’rash.
Oldingi dars mavzusi quyidagi savollar bo`yicha takrorlanadi. O`quvchilar tartib bilan berilgan savollarga mos javoblarni beradilar. Javoblar va o’quvchilarni harakatlari izohlab o`tiladi. Savollarga to’g’ri javob bergan o’quvchilar rag’bat kartochkalri bilan taqdirlanadi.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar:
1. π soni qanday kelib chiqadi?
2. Kvadrat tenglamaning umumiy ko’rinishi qanday bo’ladi?
3. Pifagor teoremasini ayting?
4. Uchburchakni yuzini hisoblashda Geron formulasi.
5. y=x2 funksiya grafigi qanday nomlanadi?