O’quv yili 4-sinflar Tabiatshunoslik fanidan ishlanmalar tayyorlashda foydalanilgan yillik



Yüklə 45,79 Mb.
səhifə1/147
tarix20.07.2023
ölçüsü45,79 Mb.
#136908
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   147
TabiatIIII


2022-2023-o’quv yili 4-sinflar Tabiatshunoslik fanidan ishlanmalar tayyorlashda foydalanilgan yillik taqvim rejasi



T/r





Mavzular

Soat

1

Kirish. O‘lkamiz tabiati

1

2

Yulduzlar. Quyosh

1

3

Sayyoralar

1

4

Sayyoralar

1

5

Amaliy mashg‘ulot: Quyosh sistemasi modelini yasash

1

6

Quyosh sistemasidagi boshqa osmon jismlari. Kosmonavtika

1

7

Quyosh sistemasidagi boshqa osmon jismlari. Kosmonavtika

1

8

Oy yerning tabiiy yo‘ldoshi

1

9

Nazorat ishi 1

1

10

Yer va uning shakli. Globus

1

11

Yer va uning shakli. Globus

1

12

Kun tun yil fasllari

1

13

Amaliy mashg‘ulot. Ob-havoni kuzatish. Anemometr yasash.

1

14

Amaliy mashg‘ulot. Ufq va uning asosiy tomonlarini aniqlash

1

15

Yer yuzasining asosiy shakllari

1

16

Yer osti boyliklari

1

17

Yer osti boyliklari

1

18

Nazorat ishi 2

1

19

Xaritalar

1

20

Amaliy mashg‘ulot. O‘zbekiston Respublikasining tabiiy xaritasi bilan ishlash

1

21

Suv havzalari

1

22

Suvdan oqilona foydalanish

1

23

Amaliy mashg‘ulot: Suvning tabiatdagi aylanma harakatini maketini yasash.

1

24

Umumlashtiruvchi dars. Nazorat ishi-3

1

25

O‘simlik va hayvonot olami

1

26

Tirik organizmlarning xususiyatlari

1

27

Amaliy mashg‘ulot. O‘simlik va hayvonlardagi xususiyatlarni taqqoslash

1

28

Zamburug‘lar dunyosi.

1

29

Amaliy mashg‘ulot: Iste’mol qilsa bo‘ladigan zamburug‘larni ko‘paytirish usullari bilan tanishish

1

30

Amaliy mashg‘ulot: Odam organizmida moddalar almashinuvi

1

31

Odamning harakatlanish va sezgi organlari

1

32

Nazorat ishi-4

1

33

Tabiat zonalari

1

34

Tabiat zonalari

1

35

O‘zbekiston cho‘llari tabiati

1

36

O‘zbekiston cho‘llari tabiati

1

37

O‘zbekiston adrlari tabiati

1

38

O‘zbekiston adrlari tabiati

1

39

O‘zbekiston tog‘lari tabiati

1

40

O‘zbekiston tog‘lari tabiati

1

41

O‘zbekistondagi tabiiy boyliklar va tabiatni muhofaza qilish

1

42

O‘zbekistondagi tabiiy boyliklar va tabiatni muhofaza qilish

1

43

O‘zbekiston qo‘riqxonasi

1

44

Nazorat ishi-5

1

45

Amaliy mashg‘ulot. Suvlarni muhofaza qilish

1

46

Suvning ob-havoga ta’siri

1

47

Vatanimiz xaritasi yonida

1

48

Amaliy mashg‘ulot. O‘zbekiston Respublikasining siyosiy xaritasi mozaykasini yasash

1

49

Toshkent shahri va Toshkent viloyati.

1

50

Namangan, Andijon va Farg‘ona viloyatlari

1

51

Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlari.

1

52

Nazorat ishi-6

1

53

Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari

1

54

Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari

1

55

Navoiy va Buxoro viloyatlari.

1

56

Navoiy va Buxoro viloyatlari.

1

57

Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati

1

58

Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati

1

59

Amaliy mashg‘ulot. O‘z yashash joyi tabiati, tabiat yodgorliklari va madaniy yodgorliklarni o‘rganish.

1

60

Nazorat ishi 7

1

61

Amaliy mashg‘ulot: Yorug‘lik energiyasini qabul qilish

1

62

Amaliy mashg‘ulot: Issiqlik almashinuvi

1

63

Amaliy mashg‘ulot: Tovushning qaytishi

1

64

Elektr tokidan tejamli foydalanamiz

1

65

Elektr lampochkasi - kashfiyot samarasi

1

66

Amaliy mashg‘ulot: Elektrlangan buyumlarning ta’sirlashishi

1

67

Nazorat ishi 8

1

68

Umumlashtiruvchi dars

1



Sana:_____________________
Mavzu: Kirish. O‘lkamiz tabiati
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarning og’zaki va yozma nutqlarini o’stirish
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarning axloqiy tarbiyalarini mustahkamlash
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarga iqtisodiy bilimlar berish.
Kommunikativ kompetensiya:mustaqil fikrini og‘zaki va yozma tarzda ifoda eta olish, darslikdan foydalanib, mavzu bo‘yicha yozma matn tuza olish;
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: :kompyuter, televizor va boshqa manbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish, ulardan samarali foydalana olish.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: fan to‘garagida mustaqil o‘rganish orqali bilimini oshirib borish, sportning yoshiga mos turi bilan shug‘ullanish, o‘zini tuta olish, to‘g‘riso‘z bo‘lish, o‘zining xatosini tushunish, atrofidagi tabiat manzaralarini estetik his etish.
Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: xarita, globus bilan ishlashda hisoblashning qulay usullarini qo‘llay olish, aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda kundalik faoliyatda zarur bo‘lgan dastlabki rejalarni tuza olish, suvni isrof qilmaslik va tejamkorlikning ma’nosini tushunish, unga amal qilish.
Dars turi: Yangi materialni o’rganish
Dars jihozi: rasmlar,bukletlar
Darsning borishi.

T/R

Bo’limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O`tgan mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

5

O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.

10 daqiqa

6

Uyga vazifa

2 daqiqa

Jami

45 daqiqa

Tashkiliy qismDarsning tashkil qilish jarayoni.Tashkiliy qism. Navbatchi axboroti.
O`tgan mavzuni mustahkamlashO‘tilgan va uyga berilgan mavzuni so‘rash va takrorlash jarayoni Asosiy qism. Tabiatshunoslik fani asosida savol-javoblar o’tkazish.
Y angi mavzu bayoniYangi mavzu mazmunini tushuntirish jarayoni va ajratilgan vaqti 20 minut.
Yangi mavzu bayoni: Yozgi ta’tilda maza qilib dam oldingiz. Yoz o‘ziga xosajoyibfasldir. Budavrdakunlaruzun,tunlar esa qisqa bo‘ladi. Quyosh nurlari o‘lkamiz hududiga tikroq tushadi. Shuning uchun kunlar issiq, osmon bulutsiz bo‘ladi. Yoz bolalarning eng sevimli faslidir. Yozda bolalar tengdoshlari bilan o‘ynaydilar, cho‘miladilar, tabiat ne’matlaridan bahramand bo‘ladilar. Yozda dala va bog‘larda ishlar qizg‘in tus oladi. Ekinlar tagi yumshatiladi, o‘g‘it solinadi, sug‘oriladi, zararkunanda hasharotlardan tozalanadi. Hasharot-larni qirishda jiblajibon, so‘fito‘rg‘ay, chug‘urchiq, qaldirg‘och, chumchuq, chittak kab i qushlar katta yordam beradi.
Parvarish qilingan kinlar barq urib o‘sadi. Yoz o‘rtalarida g‘o‘zalar gullaydi, bug‘doylar pishadi. Bu davrda birin-ketin karam, kartoshka, bodring, pomi-dor, sabzi, piyoz kabi sabzavotlar yetiladi. Polizlarda shirin-shakar tarvuz va qovunlar pishadi. Dala ekinlari hosilini yig‘ishtirish qizg‘in pallaga kiradi. Yozda bog‘larda ham ishlar ko‘payadi. Daraxtlar va toklarga zararkunanda hasharotlarga qarshi dori-lar sepiladi. Ularning tagi yumshatiladi va sug‘oriladi. Tok novdalari vaqti-vaqti bilan kesib turiladi. Quyosh taftida o‘rik, olcha, shaftoli, olma, nok, uzum kabi mevalar navbatma-navbat pishadi. Ularning hosili el dasturxoniga tortiq qilinadi. Uy hayvonlari - qo‘y, echki, ot va qoramollar yoz davomida yaylovlarda boqiladi. Chorvadorlar aholini go‘sht va sut mahsulotlari bilan ta’minlaydi.

Yüklə 45,79 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   147




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin