Toplum sağLIĞi merkezi koruyucu florüRLÜ vernik uygulamasi aydinlatilmiş onam formuYüklə 10,61 Kb.
tarix04.12.2016
ölçüsü10,61 Kb.
#802
…………………………………………… TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

KORUYUCU FLORÜRLÜ VERNİK UYGULAMASI

AYDINLATILMIŞ ONAM FORMU
Bu form, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek florürlü vernik uygulaması hakkında öğrenci ve öğrenci velilerine yönelik olarak hazırlanmış bilgilendirme formudur. Lütfen, formu dikkatlice okuyunuz, sorularınız ve anlamadığınız hususlar varsa, bilgi almak için diş hekimine/sağlık personeline danışınız.
UYGULAMANIN GEREKÇELERİ

1. Diş çürükleri toplumumuzda yaygın olarak görülen, sistemik hastalıklara da sebep olabilen ve uygulanacak koruyucu önlemlerle oluşması engellenebilecek hastalıklar arasındadır.

2. Diş çürükleri genellikle küçük yaşlarda başlamaktadır. Bu nedenle erken dönemde tedbirlerin alınması gerekmektedir.

3. Diş çürüklerinden korunmada diş fırçalama, düzenli ve sağlıklı beslenme, diş hekimi kontrolü ve florür uygulamaları çok önemlidir.

4. Florür uygulamalarının, çürük oluşumunu önleyici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Florür uygulamaları çocuklarda çürük riskinin yüksek olduğu dönemlerde ve okullarda uygulanabilecek en uygun koruyucu yöntemlerden biridir. Bu nedenlerden dolayı Amerika, Kanada, Avustralya ve bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede uzun yıllardan beri uygulanmaktadır.

5. Bakanlığımızca yürütülen bu programda florürlü vernik kullanılacaktır. Florürlü vernik, diş yüzeyine sürüldüğünde tükürük ile temas ederek kısa sürede sertleşir. Bu nedenle 6 yaş altındaki çocuklarda dahi güvenle kullanılabilmektedir.

6. Florürlü vernik 6 aylık aralarla yılda iki kez, çürük risk düzeyi yüksek olan gruplarda ise 3 aylık aralarla yılda dört kez uygulanabilir.
UYGULAMANIN BASAMAKLARI

1. Uygulama öncesinde öğrencilere diş fırçalama eğitimi verilecek, sonrasında, her öğrenciye bir diş fırçası ve diş macunu dağıtılarak doğru ve etkin bir şekilde dişlerini fırçalamaları sağlanacaktır.

2. Florürlü vernik uygulaması bir diş hekimi tarafından ya da diş hekiminin gözetiminde, konu hakkında eğitilmiş sağlık personeli tarafından gerçekleştirilecektir.

3. Tek kullanımlık ambalajlarda bulunan florürlü vernik, tek kullanımlık uygulama fırçası yardımıyla diş yüzeyine sürülerek uygulanacaktır.

4. Uygulamadan sonra öğrenci, 1 saat süreyle birşey yiyip içmeyecektir. Sonrasında 4 saat boyunca sert ve sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılacaktır.

5. Florürlü vernik uygulamasının yapıldığı gün dişler fırçalanmayacak, ertesi gün düzenli olarak fırçalanmaya devam edilecektir.Yukarıdaki bilgileri eksiksiz olarak okudum ve anladım.

Velisi olduğum ……………………………. İlkokulu …… sınıfında eğitim gören oğlum/kızım ……………………………….………………’in dişlerine florürlü vernik uygulanmasına;

  • İzin veriyorum.

  • İzin vermiyorum.

*Son 6 ay içinde florürlü vernik/jel uygulaması yapıldı ise tarihi : ...../…../…...

Bilgilendirmeyi yapanın; Velinin;

Adı ve Soyadı : Adı ve Soyadı :

Tarih : Tarih :

İmza : İmza :

Yüklə 10,61 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə