Kimya məktəbdə
29
KİMYA DƏRSLƏRİNDƏ EFFEKTİV TƏLİM
TEXNOLOGİYALARINDAN İSTİFADƏ
T.İ. Tağıyev
Gəncə Dövlət Universiteti Kimya kafedrasının professoru,
pedaqogika üzrə elmlər doktoru
Dərsin effektivliyinin artırılmasında şagirdlərin fəallığının təmin
edilməsinin xüsusi əhəmiyyəti vardır. Bu məqsədlə müxtəlif üsullar və
vasitələrdən istifadə etmək mümkündür. Məsələn: Qarşıda problemli vəziyyət
yaratmaq və şagirdləri yaranmış problemin həllinə cəlb etmək, onların müstəqil
düşünməsinə, mühakimə yürütməsinə nail olmaqla yanaşı analiz, sintez,
ümumiləşdirmə, sistemləşdirmə, proqnoqlaşdırma əməliyyatlarını yertinə
yetirmək bacarığı formalaşdırılır ki, nəticədə yaradıcılıq imkanları artırılır.
Dərs prosesində bu kimi zehni fəaliyyət üsulları və priyomlardan istifadə
edilməsi metodikasını “Xlor” mövzusunun tədrisi nümunəsində nəzərdən keçirək.
Dərsin məqsədi:
1. Bu mövzunun öyrənilməsi imkan verir ki, şagirdlərin müstəqilliyi inkişaf
etdirilsin və dünyagörüş tərbiyəsi formalaşsın.
2. Şagirdlərin idraki fəaliyyətlərini aktivləşdirən metodlardan istifadə edilsin.
3. Hadisələrin mahiyyətinin maddələrin xüsusiyyətləri ilə qarşılıqlı əlaqəsi
aşkar edilsin, maddələrin təbiətdə yayılması və praktik tətbiqi öyrədilsin.
İş forması: ümumi siniflə iş, kiçik qruplarla iş, cütlərlə iş.
Təlim üsulları: müşahidə, təcrübə, müzakirə, problemlər, şərh, diskussiya.
Resurslar: dərslik, D.İ.Mendeleyevin dövri sistem cədvəli, mövzuya aid
hazırlanmış sxemlər və tablolar, hallogenli birləşmələrə aid kolleksiyalar.
Dərsin planı:
1.
Hallogenlərin atomlarında elektronların paylanmasını əks etdirən
dərslikdəki cədvəl üzrə müsahibə.
2.
Flüordan başqa hallogenlərin atomlarının həyəcanlanma imkanlarını aşkar
etmək üçün qrafiki şəkildə çəkilmiş sxem üzərində izahat vermək.
3.
Xlorun laboratoriyada və sənayedə alınması üsulları.
4.
Xlorun fiziki və kimyəvi xassələri ilə şagirdləri tanış etmək.
a)
Bəsit maddələrlə qarşılıqlı təsiri;
b)
Mürəkkəb maddələrlə qarşılıqlı təsiri;
c)
Xlorun tətbiqi;
1(45)2014
30
Dərsin gedişi:
I mərhələ
Motivasiya. Problemin qoyuluşu. Bu məqsədlə şagirdlərin qarşısında
aşağıdakı formada problem-situasiya yaradılır:
1. Dövri sistemdə yarımqrup üzrə yuxarıdan aşağıya doğru istiqamətdə
hallogenlərin elektromənfiliyi necə dəyişir?
2. Xloru laboratoriyada və sənayedə hansı üsullarla alırlar?
Bu suallara cavab vermək üçün şagirdlərə təklif edilir ki, dərslikdən “Xlor”
mövzusuna aid materialı oxuyaraq həmin suallara müstəqil cavab hazırlasınlar.
Şagirdlər dərslikdən istifadə edərək həmin sualları cavablandırdıqdan sonra,
müəllim onların qarşısında yeni bir problemli vəziyyət yaradır. Bu məqsədlə
qarşıda aşağıdakı suallar qoyulur.
Xlor atomunun radiusu flüor atomunun radiusundan böyük olmasına baxma-
yaraq nə üçün xlor molekulunun atomlara parçalanmasına flüor molekulunun
parçalanmasından çox enerji sərf edilir? Yəni nə üçün xlor molekulu flüor
molekulundan davamlıdır?
Şagirdləri düşündürücü fəaliyyətə cəlb etdikdən sonra müəllim xlor və flüor
atomunun qrafik elektron formuluna əsasən xlor və flüor molekulunun qrafik
elektron formulunun tərtib edilməsini şagirdlərə tapşırır.
Müəllimin istiqamətverici köməkliyi ilə şagirdlər flüor və xlor molekulunun
qrafik elektron formullarını aşağıdakı sxemlə ifadə edirlər.
3s 3p 3d Cl 2s 2p
¦ ¦ ¦ Cl F
3d 3p 3s 2s 2p
Müəllim şagirdlərin diqqətənin xlor molekulunun qrafik elektron formuluna
cəlb edərək xlor atomlarını qoşalaşmamış 3p elektronlarının hesabına yaranan
kovalent rabitədən başqa xlor atomunda qoşalaşmış 3p elektronlarının 3d yarım-
səviyyəsinin vakant (boş) orbitallarına keçməsi nəticəsində əlavə iki kovalent
rabitənin yarandığını göstərir. Burada qeyd edir ki, flüor atomunda d-orbital
olmadığı üçün flüor molekulunda bu cür əlavə rabitə yaranmır, ona görə də onun
molekulu davamsızdır. Yəni asanlıqla atomlara parçalanır. Beləliklə problem həll
olunur.
Kimya məktəbdə
31
II mərhələ
Tədqiqatın aparılması.
Şagirdlərin hər biri 3-4 nəfərdən ibarət qruplara ayrılır.
Dərslikdə “Xlor” mövzusuna aid verilən materialdan xlorun laboratoriyada
və sənayedə alınması üsullarını öyrənirlər.
Sonra qruplara aşağıda verilən suallara müstəqil olaraq kitabdan istifadə
etməklə cavab hazırlamaq tapşırılır.
1.
Xlorun fiziki xassələri hansılardır?
2.
Xlor hansı bəsit maddələrlə reaksiyaya girir? Reaksiyaların tənliklərini
yazın, elektron keçidini göstərin. Oksidləşdirici və reduksiyaedicini
göstərin.
3.
Xlor hansı mürəkkəıb maddələrlə reaksiyaya girir? Hər bir reaksiyanın
tənliklərini yazın.
4.
Javel suyu nədir? Onun alınması reaksiyasının tənliyini yazın. O,
harada tətbiq olunur?
5.
Xlorun tətbiqi sahələrini söyləyin.
Şagirdlər qruplarla işləyirlər.
III mərhələ
İnformasiya mübadiləsi.
Yuxarıdakı tapşırığa verilən cavablar əvvəlcə qrup daxilində müzakirə
edilir, fikir mübadiləsi aparılır, sonra hər qrupun nümayəndəsi verilmiş sual
tapşırıqlara aid cavabları lövhədə ümumi sinifə təqdim edir.
IV mərhələ
Alınan nəticələrin müzakirəsi. Bu mərhələdə cavablar dəqiqləşdirilir.
V mərhələ
Nəticələrin ümumiləşdirilməsi.
Nəticə aşağıdakı müddəalar formasında ümumiləşdirilir:
1.
Xlor çox aktiv olduğu üçün təbiətdə yalnız birləşmələr şəklində tapılır.
2.
Laboratoriyada xloru qatı xlorid turşusuna müxtəlif oksidləşdiricilərin
(MnO
2
, KMnO
4
, KClO
3
, Ca (ClO)
2
və s) təsiri ilə almaq olar.
3.
Xlor sənayedə qələvi metalların xloridlərinin ərintiləri və suda
məhlullarının elektrolizindən alınır.
1(45)2014
32
4.
Xlor adi şəraitdə sarımtıl-yaşıl rəngli qazdır.
Xlor bəsit maddələrdən Na, Zn, Sb, F
2
, H
2
S, P, Fe, Cu ilə reaksiyaya girir.
Xlor mürəkkəb maddələrdən H
2
O, NaOH, FeCl
2
, HBr, HJ, NaBr, NaJ ilə
reaksiyaya girir.
Xlor kağızların və parçaların ağardəlmasında, içməli suyun dezinfeksiya
edilməsində müxtəlif pestisidlərin istehsalında, xlor-üzvi maddələrin və s.
istehsalında tətbiq olunur.
VI mərhələ
Yaradıcı tətbiq etmə.
Qruplara aşağıdakı çalışma və məsələləri həll etmək tapşırılır:
1. Nə üçün nəm olmadıqda xlorun kimyəvi aktivliyi zəif olur, lakin su
buxarının hətta çox az miqdarı olduqda onun kimyəvi aktivliyi kəskin artır?
2. Fərz edək ki, atmosferdə sərbəst xlor var. Xlor hansı kimyəvi reaksiyalar
nəticəsində birləşmə halına keçər?
3. Xlor bilavasitə oksigenlə reaksiyaya girmir. Nə üçün? (Ona görə ki,
reaksiyanın getməsi üçün yüksək temperatur lazımdır. Cl-O rabitəsi isə
davamsızdır. Yüksək enerjiyə davam gətirə bilmir).
4. Hansı bəsit maddə xloru oksidləşdirə bilər?
5. Xlor qələvi məhlulda ağardıcı xassə göstərir. Bu reaksiyanın tənliyini yazın
və ağardıcı xassənin səbəbini izah edin.
Şagirdlər aşağıdakı nəticəyə gətirilir:
Cavab: Cl
2
+ 2NaOH = NaCl + NaOCl + H
2
O
NaOCl havadakı karbon qazı ilə reaksiyaya girir.
OCl
-
+ CO
2
+ H
2
O → HCO
-
3
+ HOCl
HOCl - davamsız olduğu üçün oksigen ayırır, nəticədə rəngli maddə oksidləşir
və rəngsizləşir.
Müəllim suallara cavab aldıqdan sonra qiymətləndirməcədvəlini lövhədən asır
və qiymətləndirmə aparılır.
Meyar cədvəli
Meyarlar
Qruplar
Suallara
verilən
cavabların
düzgünlüyü
Qrupların
fəallığı
Qruplarda
mehriban
əməkdaşlıq
Əlavə
materialdan
istifadə
Analiz, sintez
ümumiləşdirmə
bacarığı
Nəticənin
təqdim
edilməsi
I
II
III
IV
Kimya məktəbdə
33
Ev tapşıırığı §39-u öyrənmək. Suala cavab hazırlayın.
1.
İçməli suyun dezinfeksiya edilməsində xlordan istifadənin rolu nədən
ibarətdir? İzah edin. Reaksiyanın tənliyini yazın.
İstifadə edilmiş ədəbiyyat:
1. Abbasov V.M və başqaları. Ümumtəhsil
məktəblərinin IX sinfi üçün. “Kimya”
dərslik. Bakı, 2012.
2.
Tağıyev T.İ. “Kimyanın tədrisi
metodikası” I və II hissələr. Bakı. “Elm”
2012. 264 səh, 2013, 216 səh.
1(45)2014
34
Т.И.Тагиев.
д.п.н., профессор кафедра химия
Гянджинского Государственного Университета
«Использование из эффективных образовательных технологии в уроков
химии»
АННОТАЦИЯ
В статье даны методики использование из эффективных образовательных
технологий в теме «Хлор» в уроках химии.
T.I. Tagiev
Ph.D., Professor Department of Chemistry
Ganja State University
“The use of effective educational technologies in chemistry lessons."
ANNOTATION
The article provides methods of use of effective educational technologies in the
theme of "Chlorine" in chemistry lessons.
Açar sözlər: metodika, təlim texnologiyaları, problem, ümumiləşdirmə, sistemləşdirmə,
yaradıcılıq.
Ключевые слова: методика, образовательных технологий, проблем, обобщение,
систематизация, творчество.
Keywords: methodology, educational technology, problems, generalization,
classification, creativity.
Dostları ilə paylaş: |