Sana: 2019 yil Sinf: 2-sinf Fan: Matematika Mavzu



Yüklə 0,55 Mb.
səhifə1/10
tarix06.06.2020
ölçüsü0,55 Mb.
#31572
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
matem - 2 sinf 2 chorak

Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf

Fan: Matematika

Mavzu: O’tgan chorakdagi mavzularga doir misol va masalalar

Darsning maqsadi:

Ta'limiy: O`tilganlarni mustahkalash.

Tarbiyaviy: o'quvchilarning matematika faniga bo'lgan qiziqishini yanada orttirib borish;

har bir matematik muammolarni ahillik, birodarlik, hamjihatlik, hozirja-voblik bilan bajarish fazilatlarini tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi: Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.

Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnatni yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, qulay shart-sharoitga olib kelish maqsadida foydalana olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim, ko’nikma va malaka berish darsi;

Dars usuli: og’zaki, tushuntirish,savol-javob, ko’rsatmalilik;

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish; Navbatchi axborotini tinglash; Darsda siyosiy daqiqa o’tkazishDarsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish



II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.



III. Yangi mavzu bayoni:

1 – misol.

5+ (14+6)=20 8+(9+1)=18 ( 10+80) +9= 99

3+ (12 + 8) =23 7+(8+2)=17 (50+30) +5= 85

2-masala. Qisqa yozuv asosida masala tuzib yechish.

Bor edi – 18 kg behi Yechish : 18- 9= 9 (kg)

Sotildi - 9 kg behi Javob : 9 kg behi qoldi

Qoldi - ? kg behi.

3 – misol.Ifoda ko’rinishida yozish va ularni yechish.

(50+9) + 1= 60 (37+3)+20= 60

(28+2) + 10=40 (40+6) +4= 54

4 – masala . Rasm asosida masala yechish .

Qovoq - 4 kg Yechish : (4+6)+7= 17( kg)

Qovun - 6 kg Javob : hamma sabzavotlar 17 kg.

Tarvuz - 7kg

Hammasi - ? kg

Dam olish daqiqasi .

5- misol.

57= 50+7 96=90+6

32=30+2 48=40+8



IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

4. Sirk tomoshasida 9 ta ot va 8 ta kuchukcha qat nashdi. Tomoshada hammasi bo‘lib nechta uy hayvoni qatnashgan?

Yechish: 1) 9+8=17 Javob: 17 ta uy hayvoni qatnashgan

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish



Uyga vazifa:

6-7 misollar

O’TIBDO: O.Mirzayev

Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf

Fan: Matematika

Mavzu: Qo’shish va ayirish amallarining tarkibiy qismlari va natijalari orasidagi o’zaro bog’lanish

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga sonli ifodalar va geometric shakl va kattaliklarni o’rgatish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish



Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnatni yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, qulay shart-sharoitga olib kelish maqsadida foydalana olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim, ko’nikma va malaka berish darsi;

Dars usuli: og’zaki, tushuntirish,savol-javob, ko’rsatmalilik;

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish; Navbatchi axborotini tinglash; Darsda siyosiy daqiqa o’tkazishDarsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish



II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.



III. Yangi mavzu bayoni:

1-misol (og'zaki). O'qing va hisoblang:

1) 10 sonidan 7 va 2 sonlarining yig'indisini ayiring:

10-(7 + 2) Qavslar oldin yig'indini topish, so'ngra ayirishni bajarish kerakligini bildiradi.



Qavsli ifodalarda oldin qavslar ichiga yozilgan sonlar ustida amallar bajariladi.

3-masalani yechish usullari bilan tanishtirish (yozma).

I usul: 1)7 + 2=9 tayong'oq. 2) 10-9= ltayong'oq qoldi.

II usul: 10-7-2 = 3-2=1 ta yong'oq. Javob: Anvarda 1 ta yong'oq qoldi.

Yangi mavzuni mustahkamlash:



4-masala. Jadval asosida masala tuzib, uni yechishga o'rgatish.


Bor edi

Ishlatildi

Qoldi

30 kg kartoshka



ertalab - 8 kg

tushlikda - 9 kg



?kg

Yechish: 1) 8 + 9 = 17 kg ishlatilgan kartoshka.

2) 30-17=13 kg qolgan kartoshka.

Javob: 13 kilogramm kartoshka ortib qolgan.

5 – misol.

20 – (6+3) =11 40 – (7+2) =31 50 – (5+4) = 41

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

4. Jadval asosida masala tuzing va uni yeching:

Yechish: Yashikda 8 kg va savatda esa 6 kg pomidor bore di. Bundan 5 kg ishlatildi va jami qancha pomidor qoldi?

8 + 6, 8 – 6, (8 + 6) – 5 ifodalarning qiymatini hisob lab nimani topish mumkin?

1) 8+6=14 jami 14 kg bore di

2) 14–5=9 ishlatilgandan so’ng 9 kg qoldi. Javob: 9 kg qoldi



5. Shakllarni daftaringizga chizing. Har qaysi shaklda nechtadan uchburchak va nechtadan kvadrat bor?

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish



Uyga vazifa: 6-misol va 7-masala.
O’TIBDO: O.Mirzayev

Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf

Fan: Matematika

Mavzu: Reja asosida masala yechish

Darsning maqsadi:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga geometrik shakllar haqida tushunchalar berish va kvadrat shaklini tushuntirish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish



Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnatni yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, qulay shart-sharoitga olib kelish maqsadida foydalana olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim, ko’nikma va malaka berish darsi;

Dars usuli: og’zaki, tushuntirish,savol-javob, ko’rsatmalilik;

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish; Navbatchi axborotini tinglash; Darsda siyosiy daqiqa o’tkazishDarsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish



II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.



III. Yangi mavzu bayoni:

1 – misol

35+4 48-5

Bular sonli ifodalar yoki ifodalar deb ataladi .

Ifodada ko`rsatilgan amallarning natijasi , ifodaning qiymati deyiladi .

35+4 35 bilan 4 sonining yig`indisi 39 ga teng .

35+4 ifoda , 39 ifodaning qiymati .

2-misol . Ifodalarni hisoblang :

36 + 4 = 40 48 + 30 = 78 37 + 48 = 85

42 - 2 = 40 57- 50 = 7 95 -5 = 90

3 – masala Jadval asosida masala tuzing va uni yeching :


Bor edi

Ishlatildi

Qoldi

8 kg va 6 kg

5 kg

? kg

Yechish: 1) 8+6=14 kg bor pamidorning og’irlagi. 2) 14-5=9kg qolgan pamidor.

Javob: 9 kg pamidor qoldi.

Yangi mavzuni mustahkamlash:

Boshqotirma. Kvadrat qismlaridan shakllar yasash.

4-masala .

O’tqazildi – 70 tup ko’chat Yechish: 1) 40+20=60 tup 2) 70-60=10 tup olcha ko’chati

Gilos – 40 tup

Xurmo – 20 tup Javob: 10 tup olcha ko’chati otqazilgan.

Olcha - ? tup



IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

4. Sirk tomoshasida 9 ta ot va 8 ta kuchukcha qat nashdi. Tomoshada hammasi bo‘lib nechta uy hayvoni qatnashgan?

Yechish: 1) 9+8=17 Javob: 17 ta uy hayvoni qatnashgan

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish



Uyga vazifa:

6-7 misollar
O’TIBDO: O.Mirzayev

Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf

Fan: Matematika

Mavzu: Sonli ifodalar. Tenglamalar. Geometrik shakllar va kattaliklar

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga sonli ifodalar va geometric shakl va kattaliklarni o’rgatish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish



Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnatni yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, qulay shart-sharoitga olib kelish maqsadida foydalana olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim, ko’nikma va malaka berish darsi;

Dars usuli: og’zaki, tushuntirish,savol-javob, ko’rsatmalilik;

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish; Navbatchi axborotini tinglash; Darsda siyosiy daqiqa o’tkazishDarsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish



II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.



III. Yangi mavzu bayoni:

35 + 4 48 – 5

1. Bular sonli ifodalaryoki ifodalardeb ataladi. Ifodada ko‘rsatilgan amallarning natijasi ifodaning qiymati deyiladi. 35 + 4 = 39 35 bilan 4 sonlari yig‘indisi 39 ga teng. 35 + 4 ifoda, 39 ifodaning qiymati.

2. Ifodalarni hisoblang:

36 va 4 36+4=40, 48 va30 48+30=78,

37 va 48 37+48=85 sonlarining yig‘in disi;

42 va 2 42-2=40, 57 va 50 57-50=7,

95 va 5 65-5=90 sonlarining ayirmasi.

3. Bog‘ga 70 tup ko‘chat o‘tqazildi. Ulardan 40 tupi gilos, 20 tupi xurmo, qolganlari esa olcha ko‘chati. Bog‘ga necha tup olcha ko‘chati o‘t qazilgan?

Yechish: Hammasini yig’indisini topamiz:



70+40+20=110+20=130 javob: 130



IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

4. Jadval asosida masala tuzing va uni yeching:

Yechish: Yashikda 8 kg va savatda esa 6 kg pomidor bore di. Bundan 5 kg ishlatildi va jami qancha pomidor qoldi?

8 + 6, 8 – 6, (8 + 6) – 5 ifodalarning qiymatini hisob lab nimani topish mumkin?

1) 8+6=14 jami 14 kg bore di

2) 14–5=9 ishlatilgandan so’ng 9 kg qoldi. Javob: 9 kg qoldi



5. Shakllarni daftaringizga chizing. Har qaysi shaklda nechtadan uchburchak va nechtadan kvadrat bor?



V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish



Uyga vazifa: 6-misol va 7-masala.

O’TIBDO: O.Mirzayev

Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf

Fan: Matematika

Mavzu: Qavsli ifodalar

Darsning maqsadi:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga geometrik shakllar haqida tushunchalar berish va kvadrat shaklini tushuntirish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish



Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnatni yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, qulay shart-sharoitga olib kelish maqsadida foydalana olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim, ko’nikma va malaka berish darsi;

Dars usuli: og’zaki, tushuntirish,savol-javob, ko’rsatmalilik;

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish; Navbatchi axborotini tinglash; Darsda siyosiy daqiqa o’tkazishDarsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish



II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.



III. Yangi mavzu bayoni:

10- (7 + 2)

Qavsli ifodalarda oldin qavs ichidagi amallar bajariladi.

10 - 7 - 2 ko‘rinishidagi misollarni yechishda amallar ketma-ket bajariladi: 10 - 7 - 2 = 1.

1. Har qaysi shaklning nomini ayting:

2 – misol . Ifodalar tuzing va ularning qiymatini toping :

35 + 13 = 48 47 - 24 = 23

53 + 15 = 68

3 – misol . Jadvaldan javobi bir xil bo`lgan misollarni toping .

87+13

78+22

48+32

35+25

75+15

90-10

67+33

20+20

53+37

64+26

--+90-50

78-18

4 – masala .

Xo’roz - 4 kg Yechish: 7+3= 10 kg

G’oz - 7 kg Javob : kurkaning og’irligi 10 kg

Kurka - ? kg , g’ozdan 3kg og’ir

5 – misol. SHakllani daftarlarga chizdirish va nomlatini yozish.

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

«Darchalarni to'ldir» o'yinini o'tkazish.

23 ning yig'ndisi 68; 68 bilan 26 ning ayirmasi 42; 42 bilan 29 ning yig'indisi 71; 71 bilan 25 ning ayirmasi 56; 56 bilan 44 ning yig'indisi 100 ga teng. O'quvchilarning o'zlariga ham xuddi shunday misollar tuzib, natijasini topish vazifasi beriladi.

Baholash. Dars davomida faol qatnashgan o'quvchilarni

aholab, rag'batlantirish. O`quvchilarning darsdagi ishtiroklariga ko`ra ballar qo`yib boriladi. Dars yakunida ballar umumlashtirilib,natijalari e`lon qilinadi.

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish



Uyga vazifa: 6-7 misollar
O’TIBDO: O.Mirzayev
Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf

Fan: Matematika

Mavzu: Bir nechta teng (bir xil) qo’shiluvchilar yig’indisi.Sonni bir nechta teng qo’shiluvchilar yig’indisi shaklida ifodalash

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga sonli ifodalar va geometric shakl va kattaliklarni o’rgatish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish



Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnatni yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, qulay shart-sharoitga olib kelish maqsadida foydalana olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim, ko’nikma va malaka berish darsi;

Dars usuli: og’zaki, tushuntirish,savol-javob, ko’rsatmalilik;

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish; Navbatchi axborotini tinglash; Darsda siyosiy daqiqa o’tkazishDarsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish



II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.



III. Yangi mavzu bayoni:


10 = 5 + 5 14 = 7 + 7 18 = 9 + 9



  1. = 6 + 6 16 = 8 + 8 20 = 10 + 10





  1. Uchta qo‘rada 70 ta qo‘y bor. Birinchi qo‘ra- da 30 ta, ikkinchi qo‘rada 20 ta qo‘y bor. Uchinchi qo‘rada nechta qo‘y bor?




Yechish: 1) 30 + 20 = □□ ta 1- va 2-qo‘radagi qo‘y;





  1. Ikkita qo‘shni qo‘shiluvchini ularning yig ‘ indisi bilan almashtirib, qulay usul bilan hisoblang:




2 + 14 + 6 40 + 20 + 6



  1. + 7 + 4 30 + 50 + 8




IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

4. Jadval asosida masala tuzing va uni yeching:

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish



Uyga vazifa: 6-misol va 7-masala.
O’TIBDO: O.Mirzayev

Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf

Fan: Matematika

Mavzu: Sodda va tarkibli masalalar yechish

Darsning maqsadi:

Ta`limiy: O'quvchilarni misollami tushuntirib yechish yuzasidan bilgan bilimlarini mustahkamlash; Misollarni yechish usullari haqida bilim berish.

Tarbiyaviy: Har bir matematik muammolarni ahillik, birodarlik, hamjihatlik hozirjavoblik bilan bajarish fazilatlarini tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi: Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarni mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.

Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnatni yengillashtirish, mehnat unumdorligini oshirish, qulay shart-sharoitga olib kelish maqsadida foydalana olish.

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim, ko’nikma va malaka berish darsi;

Dars usuli: og’zaki, tushuntirish,savol-javob, ko’rsatmalilik;

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish; Navbatchi axborotini tinglash; Darsda siyosiy daqiqa o’tkazishDarsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish



II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.



III. Yangi mavzu bayoni:

Bor edi — 15 litr sut


Ishlatildi — 4 litr va 3 litr sut
Qoldi — ? litr sut

Yechish: 1)4+3=7 litr ishlatilgan sut.

2) 15-7=8 litr qolgansut.

Javob: 8 litr sut qolgan.

Masalani reja bo’yicha yechish:


  1. Kostum bilan shimga qancha mato ketgan ?

30 + 24 = 54 ( metr mato )

  1. Nimcha tikish uchun qancha mato ketgan ?

54 - 34 = 20 (metr mato)

2-misol.


42 – 15 < 57 – 26 53 +37 > 80 - 30

29 + 32 > 90 - 50 64 + 25 > 47 – 26

3 – misol.( og’zaki) Jadval asosida misol yechish:

58 + 32 = 90 77 + 13 =90 64 + 26 = 90

37 + 53 = 90 72 + 18 = 90 26 + 64 =90

53 + 37 = 90



IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

4. Sirk tomoshasida 9 ta ot va 8 ta kuchukcha qat nashdi. Tomoshada hammasi bo‘lib nechta uy hayvoni qatnashgan?

Yechish: 1) 9+8=17 Javob: 17 ta uy hayvoni qatnashgan

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish



Uyga vazifa:

6-7 misollar

O’TIBDO: O.Mirzayev
Sana: «____»_________________2019 yil Sinf: 2-sinf
Fan: Matematika

Mavzu 5-Nazorat ishi.

Darsning maqsadi;

Ta`limiy: O'quvchilarni bilim, ko’nikma va malakalarini nazorat qilish;

Tarbiyaviy: Har bir matematik muammolarni ahillik, birodarlik, hamjihatlik hozirjavoblik bilan bajarish fazilatlarini tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi: Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarni mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.

Darsning metodi: Og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish.Jamoa, guruh bilan va har bir o'quvchi bilan ishlash, qiziqarli o'yin.

Dars jihozi : Nazorat ishi materiallar.

Dars turi; nazorat darsi



Darsning borishi:


Dars elementlari

I

II

III

IV

V

VI

Davomiyligi

3

7

14

15

5

1

Tashkiliy qism .

Davomatni aniqlash .

O`quvchilarning darsga tayyorgarliklarini tekshirish .

O'tilgan mavzuni mustahkamlash:



Yangi mavzu bayoni.

1-variant

1.Masala.

Do`konda 46 qop guruch bor edi. Birinchi kuni 5 qop, ikkinchi kuni

4 qop guruch sotildi. Do`konda necha qop guruch qoldi ?

2 Hisoblang.

37 + 33 38 + 20 28+ 9 52 –22 64–7 87-9

3. Amallarni bajaring.

17-(9+ 3) (8+8) -7

4. Taqqoslang.

18 - 9 * 10 19 * 15- 8

5. shaklda nechta kvadrat va nechta uchburchak bor ?


Yüklə 0,55 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin