Senaryo yazim biÇİMİYüklə 31,44 Kb.
səhifə1/4
tarix25.09.2023
ölçüsü31,44 Kb.
#148613
növüYazı
  1   2   3   4
Senaryo Yazim Bicimi


SENARYO YAZIM BİÇİMİ

Aşağıda standart senaryo yazım biçimi anlatılmaktadır. Ancak Türkiye’de bu formata her zaman tümüyle uyulmadığı da görülmektedir. Özellikle Türkiye’de çekilen dizilerde formatta ufak farklılıklar yapılmış olabilir. Ancak sahne başlığı, eylemlerin ve seslerin birbirinden hemen ayırdedilebilecek biçimde yazılması gibi temel özellikler değişmez.Profesyonel senaryonun standart formatı
Bu formata göre yazılmış bir uzun metrajlı film senaryosunun bir sayfası yaklaşık bir dakikalık gösterim süresini kapsar. Kısa metrajda ise “bir sayfa = bir dakika” formülü her zaman geçerli olmayabilir. Çünkü uzun metrajda bir dakikadan uzun sürece sayfalar ile daha kısa sürece sayfalar birbirini dengeler; ama kısa metraj bu dengelemeyi sağlayacak kadar uzun olmayabilir.

AMERİKAN FORMATINDA SAYFA AYARLARI
12 punto Courier kullanılır. Paragraf ayarında tek satır aralığı ayarlanır ve paragraflar arasındaki önce ve sonra aralıkları 0 (sıfır) olarak ayarlanır.
Konuşma ile hareket(eylem) arasında 1 satır boşluk bırakılır.
İki sahne arasında 2 satır boşluk bırakılır.
Daktilo ile yazarken kullanılan ölçüler: Üst ve alt marjlar 2,5’ar santim (1 inç). Sahne başlığı ve eylemleri yazarken sol marj 4 santim (1,5 inç), sağ marj 3 santim (1 inç). Diyalog için sol ve sağ tablar 6, 5’ar santim (2,5 inç); konuşanın adı için tab 8 santim (3,5 inç); parantezler 7,5 santim (3 inç). Kurgu geçişleri için 14 santim (5,5 inç).
Bilgisayarda ise şöyle yapılabilir: Üst ve alt marjlar 2,5’ar santim. Sahne başlığı ve eylemler için soldan 4 santim, sağ marj 3 santim. Diyalogları ortalarsınız ve soldan 6,5 santim, sağdan ise 6 santim boşluk bırakırsınız. Kurgu geçişlerini ise sağa dayarsınız.
Kesme ile yapılacak geçişler yazılmaz; çünkü filmlerin neredeyse tamamı kesme ile yapılır. Kesme dışındaki geçişler ise (KARARMA, AÇILMA, ZİNCİRLEME, SÜPÜRME vb.) sağa dayalı olarak yazılır. Sadece film açılma ile başlıyorsa, o açılma sola yazılır.
Bazı senaristler film bitince alt orta kısma SON yazarlar.
Sayfalar genellikle üst sağ köşeden numaralandırılır; kağıdın üst kenarından aşağıya doğru iki aralık bırakarak. Bazan sayfa numaları kağıdın üst orta kısmına da yazılabilir.

Kapak
Ortalanmış halde ve büyük harflerle:
FİLMİN ADI (kalın ya da italik kullanılmaz, 12 punto)
senaryo uyarlama ise ÖZGÜN YAPITIN VE YAZARININ ADI
senaryo YAZARININ ADI

Altta solda ve cümle biçiminde:


yazarın adresi ve telefon no’su


Yüklə 31,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin