OQUV JARAYONINI AMALGA OSHIRISH TEXNOLOGIYASI: Metod: interfaol.
Shakl: nazariy, amaliy.
Vositalar: kompyuter, proektor, ekran, plakat, tarqatma material, test savollari.
Baholash: reyting ball.
DARS /AMALIYOT/NING MAQSAD VA VAZIFALARI:
MAQSADLAR: Talimiy: mavzu haqida konikmasini hosil qilish.
Tarbiyaviy: mavzu davomida oquvchi fanga qiziqishini oshirish; boshqa fanga va hayotga boglash; manaviy, estetik tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi: mavzu orqali kasbga yonaltirish. Test bilan ishlash konikmasini hosil qilish; erkin fikrlashga orgatish.
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy: O’quvchilarga mavzu haqida tushuncha berish.
b) Tarbiyaviy:O’quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash, mashqlar ishlash bilan o’quvchilarni mehnatsevarlikka o’rgatish.
d) Rivojlantiruvchi: mavzuga oid masala va mashqlar ishlash bilan o’quvchilarni bilim , ko’nikma va malakasini oshirish.
Darsning uslubi: no’ananaviy
Darsning turi: aqliy hujum, bahs munozara
Darsning jihozi: ko’rgazmali qurollar, tarqatmalar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: o’quvchilar bilan salomlashish, davomat aniqlash, o’quvchilarni darsga tayyorlash, uy vazifalarni nazorat qilish.
O’tgan mavzuni takrorlash: O'tilgan mavzu "Qora quti "usuli yordamida so'raladi. Bu usul 2 bosqichda amalga oshiriladi.1- bosqichda O''qituvchi darsni boshlashdan oldin o'tilgan mavzular yuzasidan turli Atamalar yozilgan kartochkalarni qutiga joylashtiradi.O'quvchilar galma- gal chiqib qutidagi atamalardan tanlab uni izohlashi kerak.Javob bera olmagan guruhga jarima,to'g'ri javob bergan o'quvchiga rag'bat kartochkalari beriladi.
2-bosqichda o'quvchilar o'zaro daftar almashadilar.Uyga vazifa tekshiriladi.To'g'ri javob doskada yoki ekranda aks ettiriladi.
Yangi mavzu bayoni:
VII. Darsni mustahkamlash: O’tilgan mavzu misollarini ishlash.
"Aql charxi" usuli
G‘oyaviy charxpalak Kichik guruhning (4-5 kishidan iborat) har bir ishtirokchisiga toza oq varaq beriladi va bir xil savol beriladi (zarur bo‘lganda o‘qituvchi guruhning har bir ishtirokchisi uchun turli savollarni tayyorlashi va taklif qilishi mumkin). Barcha ishtirokchilar og‘zaki fikr almashmasdan, o‘zlarining varaqlarida savollarga bo‘lgan javoblarning o‘z-o‘zidan aqlga kelib qoladigan ifodalarini yozadilar.
Ifodalar yozilgan varaqlar vaqt tanqisligi sababli soat millarining harakatlanishi bo‘yicha kichik guruhdagi qo‘shnilarga uzatiladi. Bunday varaqni olgandan so‘ng har bir ishtirokchi varaqda mavjud yozuvlarni takrorlamasdan, yangi yozuv kiritishi lozim. Har bir ishtirokchining varag‘i yana o‘ziga qaytib kelgandan so‘ng ish yakunlanadi. Ushbu bosqichda yozuvlar tahlil qilinmaydi, baholanmaydi va tanlab olinmaydi (ushbu uslubiyatning «aqliy hujum» bilan ayrim o‘xshashligi ana shunda namoyon bo‘ladi).
Kichik guruhlarda ishtirokchilar tomonidan ifodalangan javoblar va takliflarning muhokamasi o‘tkazilib, ularning eng muhimlari va dolzarblari yakuniy ro‘yxatga kiritiladi.
Kichik guruhlar ishlanmalarining natijalari bilan almashish. Barcha kichik guruhlar navbatma-navbat yakuniy ro‘yxatdan o‘z ifodalarini taklif etadilar. Аgar bu ifoda yuzasidan boshqa guruhlar e‘tiroz bildirmasalar u oxirgi ro‘yxatga kiritiladi.