Vetfos-b12 Enjeksiyonluk Çözelti Vitamin Mineral BİLEŞİMİYüklə 25.96 Kb.
tarix05.03.2017
ölçüsü25.96 Kb.


Prospektüs
Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

VETFOS-B12

Enjeksiyonluk Çözelti

Vitamin - Mineral

BİLEŞİMİ

VETFOS-B12 Enjeksiyonluk Çözelti, beher ml'de 100 mg Butafosfan (17,30 mg fosfora eşdeğer) ve 0,05 mg B12 vitamini içeren, pembe-kırmızı renkte berrak görünümlü bir çözeltidir.


FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

VETFOS-B12’nin etkin maddeleri butafosfan ve vitamin B12’dir. Butafosfan organik bir fosfor bileşiğidir. Organizmada fosforun büyük bir kısmı kalsiyum ile birlikte bulunur. Vücut fosforunun %80’i kalsiyumla birlikte kemiklerde ve dişlerde bulunur. Geri kalan kısmı ise, fosfolipitler, nükleik asitler ve fosfoproteinler yapısına girer. Yumuşak dokularda bulunan fosfor, karbonhidrat ve protein metabolizmasında görevlidir. Mineral madde metabolizmasında kalsiyum-fosfor oranı oldukça önemlidir. İskelet sisteminin gelişiminde önemli rolleri vardır. Parathormon ve vitamin D ile kalsitonin bu iki elementin fizyolojik sınırlar içerisinde tutulmasına yardımcı olur.

VETFOS-B12’nin etkin maddelerinden butafosfan, organizmada asimilasyon ön maddelerine tesir eder. Enerji metabolizmasında rol oynar ve özellikle ADP-ATP sentezini indükler. Karaciğer ve kas dokusunda bulunan enzimlerden Aspartat Amino Transferazın (AST) yükseldiği bazı metabolik nedenlere bağlı karaciğer hastalıklarında ve kas hastalıklarında, AST’yi kontrol altına alır. Fosfor, metabolik faaliyetlerde stimulan olarak etki ettikten sonra hemen dışarı atılır. Butafosfanın diğer bir özelliği de düz kaslı organların reaksiyon kabiliyetlerini arttırmasıdır. Butafosfan immunolojik reaksiyonları düzenler. Fosfor ve kalsiyum arasında özellikle iskelet sisteminin gelişimi açısından bir ilişki vardır.

VETFOS-B12’nin ihtiva ettiği B12 vitamini, karbonhidrat ve yağ metabolizması ile protein sentezi dahil çeşitli metabolik fonksiyonlarda koenzim olarak rol alır. Kanın şekillenmesinde görev alır, eritrosit yapımını ve genel gelişmeyi stimule eder. Homosisteinden başlayarak, metiyonin sentezinde aktif görev alır. Metiyonin, folik asit ve malonik asit metabolizmaları üzerindeki etkileri nedeniyle, büyüme, hücrelerin çoğalması, hematopoezis, nükleoprotein ve miyelin sentezi için gerekli bir vitamindir. Ribonükleikasidin (RNA), deoksiribonükleik aside (DNA) çevrilmesinde de gereklidir. Hücre bölünmesinde, gerekli olan temel maddelerden biridir. B12 vitamini lipidlerin metabolizması üzerinde dolaylı etkili olup, yağ dejenerasyonuna karşıt bir etki gösterir. Karaciğeri dejenerasyona karşı korur. Vücutta detoksikasyon işlemlerinde gerekli olan enzimatik sistemler için gereklidir. Kobalt noksanlığında vitamin B 12 sentezi durur. Aynı zamanda rumenin çeşitli bozukluklarında da B 12 vitamini sentezi aksar.

VETFOS-B12 damar içi uygulamanın ardından hızlı bir şekilde elimine edilir. Butafosfan 58918/L gibi maksimum serum konsantrasyonuna hızla ulaşır, 24, 48 ve 72 saat sonra ise tespit edilebilir limitlerin altına düşer. İdrar ile hızlı bir şekilde %77’si atılır.
ENDİKASYONLAR

VETFOS-B12 sığır, at, koyun, keçi, kedi ve köpeklerde fosfor ve vitamin B12 yetersizliğinden kaynaklanan akut ve kronik metabolizma bozukluklarının korunma ve tedavisinde kullanılır.  1. Fosfor ve vitamin B12 eksikliği kaynaklı metabolizma hastalıkları (doğum öncesi ve sonrası süt ineklerinde fosfor ve vitamin B12 yetersizliğinde), süt ineklerinde görülen hipofosfatemi ve hipokalsemi durumlarında kalsiyum tedavisine destek olarak.

  2. Fosfor ve buna bağlı kalsiyum yetersizliği durumları, yeni doğanların iskelet sistemi gelişme geriliği, küçük ev hayvanlarında yetersiz beslenmeden kaynaklanan zafiyet durumları, fosfor eksikliği ve buna bağlı olarak gelişen osteomalasi ve raşitizm, sinir sistemi bozuklukları, kemik kırıklarında (D vitamini preperatları ile beraber) ve yabancı madde yeme alışkanlığı (pika).

  3. Metabolik nedenlere bağlı karaciğer ve kas hastalıkları, karaciğer dejenerasyonuna karşı koruma

  4. Sığırlarda B12 vitamini eksikliğine neden olan rumen asidozu ve alkalozu gibi her türlü gıdaya bağlı hazımsızlıklar, ketozis ve sindirim sistemi enfeksiyonlar

  5. B12 vitamini eksikliği kaynaklı iştahsızlık, kusma ve diare, eklemlerde ağrılar, hafif veya orta şiddette pernisiyöz anemi, atların lumbagosu

  6. Kronik hastalıklar ve kronik metabolizma bozuklukları, genç hayvanların yetiştirme hastalıklarına bağlı gelişme geriliği, döl verimi bozuklukları, hatalı bakım ve beslenme gibi durumlar.

  7. Sığırlarda kış sonuna doğru ve ilkbaharda meraya çıkmadan evvel klinik tablolarla kendisini belli eden metabolizma bozukluklarında; yerinden kalkamama, iştahsızlık, kronik hazımsızlık veya ön mide dolgunlukları, beslenme bozukluğu, süt veriminin düşmesi, asabi belirtiler v.s. gibi, sekunder anemi ve paraziter anemi durumlarında destekleyici olarak ve aşırı yorgunluk, doğumdan sonra beslenme bozukluğu, zayıflama, hastalıklardan sonraki halsizlik gibi durumlarda uygulanır.

  8. Sağlam hayvanlarda: iş, çeki, koşu hayvanlarında verimlerini artırmak üzere, hastalıklara karşı organizmanın mukavemetini artırmak üzere ve özellikle köpek ve kürk hayvanları yavrularında gelişmeyi stimule etmek üzere uygulanır.


KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

VETFOS-B12 damar içi, deri altı ve kas içi olarak at, sığır, dana, koyun, keçi, köpek ve kedilerde şu dozlarda kullanılır:
Akut hastalıklarda;

At, sığır: 5-25 ml/gün

Tay, dana: 5-12 ml/gün

Koyun, keçi: 2,5-5 ml/gün

Kuzu: 1,5-2,5 ml/gün

Köpek (büyüklüğüne göre): 0,5-5 ml/gün

Kedi, kürk hayvanı: 0,5-2,5 ml/gün
Bu günlük dozlar, istenilen etki elde edilene kadar her gün tekrarlanır.

Kronik hastalıklarda; yukarıdaki dozların yarısı verilir, istenilen etki elde edilene kadar 1-2 haftalık veya daha kısa aralarla tekrarlar yapılır.

Sağlıklı hayvanlara verim artırıcı amaçla yukarıdaki dozların yarısı uygulanır.


ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR:

Damar içi uygulama aseptik şartlarda yapılmalıdır.


İSTENMEYEN/YAN ETKİLER:

Tavsiye edilen dozlarda herhangi bir yan etki gözlenmemiştir.


İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ: Başka ilaçlarla karıştırılarak uygulanmamalıdır.
GIDALARDAKİ İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.): Et ve süt için 0 (sıfır) gündür.
KONTRENDİKASYONLARI

Bilinen bir kontrendikasyonu yoktur.Gebelikte kullanım: Gebelikte kullanımında sakınca yoktur.
DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOTLAR

Tavsiye edilen dozları aşmayınız.KULLANIM SONU İMHA VE HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR

Kullanılmamış veteriner tıbbi ürün veya bu üründen arta kalan atılacak materyalleri yerel yasaların gerekliliklerine göre imha edilmelidir.


GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.


UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER: Deri ve göze teması halinde derinizi ve gözlerinizi bol su ile yıkayınız. İlaç uygulandıktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.
MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Işıktan korunarak, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Raf ömrü 24 aydır. Çözeltinin kapağı açıldıktan 28 gün sonra imha edilmelidir.


TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içerisinde; 20 ml, 50 ml, 100 ml ve 250 ml’lik kahve renkli cam şişelerde satışa sunulmaktadır.SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesi ile veteriner muayenehanelerinde ve eczanelerde satılır. (VHR)


PROSPEKTÜSÜN ONAY TARİHİ:

23.09.2013
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZİN TARİH VE NO:

23.09.2013-27/009
PAZARLAMA İZİN SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ:

VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Caddesi No:l Küçükçekmece / İSTANBUL

Tel: 0212 692 92 92 Faks: 0 212 697 34 89
ÜRETİM YERİ:

DEVA Holding A.Ş. Dumlupınar Mah.Ankara Cad. No: 2 Kartepe- KOCAELİTel: 0 262-317 88 00


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə