Mustafa kemal üNİversitesi tayfur ata sökmen tip faküLtesi DÖnem III enfeksiyon etkenleri ve mekanizmalari ders kurulu



Yüklə 133,59 Kb.
tarix16.03.2017
ölçüsü133,59 Kb.
MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ

TAYFUR ATA SÖKMEN TIP FAKÜLTESİ

DÖNEM III

ENFEKSİYON ETKENLERİ ve MEKANİZMALARI DERS KURULU

(Dönem III, Kurul 2)

Ders Kurulu Başkanı : Doç. Dr. Burçin ÖZER

Ders Kurulunun Başlangıcı : 29 Eylül 2014

Ders Kurulunun Bitimi : 5 Kasım 2014

Ders Kurulu Sınavı : 7 Kasım 2014




Ders Kurulu Üyeleri
Prof. Dr. Cahit ÖZER (Aile Hekimliği Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Harun ALP (Farmakoloji Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Meryem ÇETİN (Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Gülnaz ÇULHA (Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Nizami DURAN (Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Sibel HAKVERDİ (Patoloji Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Melek İNCİ (Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Özlem Makbule KAYA (Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı)

Doç. Dr. Burçin ÖZER (Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı)

Yrd. Doç. Dr. Füsun AYDOGAN (Nükleer Tıp Anabilim Dalı)

Yrd. Doç. Dr. Semire Uzun GÖÇMEN (Biyofizik Anabilim Dalı)

Yrd Doç Dr Neslihan PINAR (Farmakoloji Anabilim AD)

Yrd. Doç. Dr. İbrahim ŞİLFELER (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı)

Yrd. Doç. Dr. Erhan YENGİL (Aile Hekimliği Anabilim Dalı)



MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ

TAYFUR ATA SÖKMEN TIP FAKÜLTESİ

DÖNEM III

ENFEKSİYON HASTALIKLARI DERS KURULU

(Dönem III, Kurul 2)



ENFEKSİYON HASTALIKLARI DERS KURULU

TEORİK

PRATİK

TOPLAM

Tıbbi Mikrobiyoloji

50

8

58

Tıbbi Parazitoloji

13

7

20

Farmakoloji

19




19

Patoloji

5

1

6

Aile Hekimliği

4




4

Biyofizik

4




4

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

3




3

Nükleer Tıp

1




1

TOPLAM

99

16

115

AMAÇ:


Ders Kurulu sonunda Dönem III öğrencileri enfeksiyon hastalıklarının etken parazit ve diğer mikroorganizmalarını, bunların mikrobiyolojik özelliklerini, laboratuvar tanı yöntemlerini, epidemiyolojisini, patogenezini, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçları ve farmakolojik özelliklerini, enfeksiyon hastalıklarında kayıtlar ve bu hastalıkların bu kayıtlarda sınıflandırılma şeklini öğreneceklerdir.

ÖĞRENİM HEDEFLERİ:

Ders kurulu sonunda öğrenciler;


  1. Enfeksiyon hastalıklarına yol açan bakteri, virus, mantar ve parazitlerin adları ve sınıflandırılmasını

  2. Mikroorganizmaların mikrobiyolojik özelliklerini

  3. Mikroorganizmaların sebep olduğu klinikleri,

  4. Mikroorganizmaların hastalık oluşturma mekanizmaları ve bu hastalıkların patolojisini

  5. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçları ve farmakolojik özelliklerini,

  6. Enfeksiyon hastalıklarında sintigrafik görüntüleme yöntemlerini
    öğreneceklerdir.




1. hafta

29 Eylül

Pazartesi

30 Eylül

Salı

1 Ekim

Çarşamba

2 Ekim

Perşembe

3 Ekim

Cuma

08:00-08:50

Enfeksiyon Hastalıklarında Klinik Belirti ve Bulgular

Dr. İ. Şilfeler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


Doz-Konsantrasyon Etki İlişkisi

Dr. N. Pınar

Farmakoloji


Farmakodinamik İlaç Etkileşmeleri
Dr. N. Pınar

Farmakoloji




Haemophilus ve Bordetella

Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji





09:00-09:50

Bakteriyel Virülans ve Patojenite Faktörleri

Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji


Kemoterapiye giriş ve kullanım prensipleri
Dr. N. Pınar

Farmakoloji



Farmakokinetik İlaç Etkileşmeleri
Dr. N. Pınar
Farmakoloji


İlaçların Etkisini Değiştiren Faktörler

Dr. N. Pınar


Farmakoloji




10:00

10-50


Bakteriyel Virülans ve Patojenite Faktörleri

Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji


Tıbbi Parazitolojiye Giriş

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Ürogenital Sistem ve Gastrointestinal Sistem Protozoonları
Dr. G.Çulha

Tıbbi Parazitoloji



Neisseria ve Moraxella

Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji





11:00-11:50

Stafilokoklar

Dr. N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji


Streptokok ve Enterokoklar

Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji


Ürogenital Sistem ve Gastrointestinal Sistem Protozoonları
Dr. G.Çulha

Tıbbi Parazitoloji



Legionella, Francisella, ve Pasteurella
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji
























13:00-13:50

Biyopsikososyal yaklaşım
Dr. E. Yengil

Aile Hekimliği



LAB: Gram-Pozitif Kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



LAB: Ürogenital sistem protozoonları
Tıbbi Parazitoloji

LAB: Gram negatif kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



RESMİ TATİL

KURBAN BAYRAMI



14:00-14:50

Biyopsikososyal yaklaşım
Dr. E. Yengil

Aile Hekimliği



LAB: Gram-Pozitif Kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji




LAB: Ürogenital sistem protozoonları
Tıbbi Parazitoloji

LAB: Gram negatif kokların İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



15:00

15:50


Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma







2. hafta


6 Ekim

Pazartesi

7 Ekim

Salı


8 Ekim

Çarşamba


9 Ekim

Perşembe


10 Ekim

Cuma

08:00-08:50

RESMİ TATİL

KURBAN BAYRAMI



RESMİ TATİL

KURBAN BAYRAMI



Nonfermantatif bakteriler
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Mikrobiyolojide Örnek Alma, Laboratuvara Gönderme ve Sonuçların Değerlendirilmesi

Dr. M. İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji


Penisilinler
Sefalosporinler

Dr. N. Pınar


Farmakoloji


09:00-09:50

Enterobacteriaceae

Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji


Actinomyces ve Nocardia
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Karbapenem

Aminoglikozidler ve kloramfenikoller

Dr. N. Pınar
Farmakoloji


10:00

10:50


Salmonella, Shigella,

ve Yersinia


Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



Gram pozitif aerop

sporlu basiller


Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji




Nozokomiyal İnfeksiyonlar
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



11:00-11:50

Salmonella, Shigella,

ve Yersinia


Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji




Gram pozitif sporsuz basiller
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Klamidya

Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji














13:00-13:50

LAB: Gram Negatif

Enterik Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

LAB: Gram Pozitif

Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

Radyasyon Biyofiziği
Dr. S. Uzun Göçmen

Biyofizik



14:00-14:50

LAB: Gram Negatif

Enterik Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

LAB: Gram Pozitif

Basillerin İncelenmesi


Tıbbi Mikrobiyoloji

Radyasyon Biyofiziği
Dr. S. Uzun Göçmen

Biyofizik



15:00

15:50














3.hafta

13 Ekim

Pazartesi

14 Ekim

Salı

15 Ekim

Çarşamba

16 Ekim

Perşembe

17 Ekim

Cuma

08:00-08:50

Rickettsia
Dr. M. İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Alerjik İlaç Reaksiyonları

Dr. İ. Şilfeler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


Mikobakteriler
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Arboviruslar

Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji


Antianaerobik ilaçlar

Dr.H.Alp


Farmakoloji

09:00-09:50

Mycoplasma ve Ureaplasma

Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji


Tıbbi Virolojiye Giriş
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



Tıbbi Kayıtlar ve hastalıkların sınıflandırılması
Dr.C. Özer

IHU



İnfeksiyon Hastalıklarında Sintigrafik Görüntüleme
Dr. F. Aydoğan

Nükleer Tıp



Rhabdovirus
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



10:00

10-50


Spiroketler
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Kan parazitleri

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Tıbbi Kayıtlar ve hastalıkların sınıflandırılması
Dr.C. Özer

IHU


Nematodlar

Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji


Herpesviruslar
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



11:00-11:50

Anaerob bakteriler
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



Kan parazitleri

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak Virusları
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



Nematodlar

Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji


Herpesviruslar
Dr.B.Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji





















13:00-13:50

Anaerob bakteriler
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



Brucella
Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji




Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisine Giriş ve Bakteri Enfeksiyonları Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


LAB: Nematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



DÖNEM II SINAV

14:00-14:50

LAB: Anaerop Bakterilerin İncelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

LAB: Kan parazitlerinin incelenmesi
Tıbbi Parazitoloji

Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisine Giriş ve Bakteri Enfeksiyonları Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


LAB: Nematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



15:00

15:50


LAB: Anaerop Bakterilerin İncelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

LAB: Kan parazitlerinin incelenmesi
Tıbbi Parazitoloji

LAB: Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisi

Patoloji


LAB: Mikobakterilerin İncelenmesi

Tıbbi Mikrobiyoloji



16:00

16:50








LAB: Enfeksiyon Hastalıklarının Patolojisi
Patoloji

LAB: Mikobakterilerin İncelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

4.hafta

20 Ekim

Pazartesi

21 Ekim

Salı

22 Ekim

Çarşamba

23 Ekim

Perşembe

24 Ekim

Cuma

08:00-08:50

Sülfonamidler ve Florokinolonlar
Dr.H.Alp

Farmakoloji



Pikarnoviruslar
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Antimikobakteriyel İlaçlar

Dr. H. Alp

Farmakoloji


Granülomatöz İltihabi Hastalıkların Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Tıbbi Mikolojinin Genel Prensipleri
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji





09:00-09:50

Aminoglikozitler

Dr.H. Alp


Farmakoloji

Pikarnoviruslar
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Enfeksiyonlara karşı bağışıklık

Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji


Virus Hastalıklarında Tanı Yöntemleri
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Subkutan Mikozlar
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji




10:00

10:50


Solunum Yolu Virusları ve İnfluenza
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Allerjik Hastalıkların İmmunopatogenezi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Adenovirusler ve Pox Grubu Viruslar
Dr. N. Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




Yavaş virus enfeksiyonları
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Aktif ve Pasif İmmunizasyon
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji




11:00-11:50

Solunum Yolu Virusları ve İnfluenza
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Fungal, Parazitik ve Viral Enfeksiyonların Patolojisi

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Sestodlar
Dr.Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji




Antiviral İlaçlar

Dr. H. Alp

Farmakoloji























13:00-13:50

Hepatit Virusları
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Tetrasiklin, Makrolidler ve linkozamidler
Dr. N. Pınar
Farmakoloji

Sestodlar

Dr.Ö. Aycan

Tıbbi Parazitoloji


Trematodlar
Dr.Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji





Antifungal İlaçlar
Dr.H.Alp Farmakoloji

14:00-14:50

Hepatit Virusları
Dr.N.Duran

Tıbbi Mikrobiyoloji



Alerjik Besin Reaksiyonları

Dr. İ. Şilfeler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları


LAB: Sestodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



Trematodlar
Dr.Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji




Onkojenik virusler
Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji




15:00

15:50


HIV

Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji





LAB: Sestodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



LAB: Trematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



Radyasyonun Tıpta Kullanım

Dr.S. Uzun Göçmen

Biyofizik


16:00-16:50










LAB: Trematodların incelenmesi

Tıbbi Parazitoloji



Radyasyonun Tıpta Kullanım

Dr.S. Uzun Göçmen

Biyofizik





5.hafta

27 Ekim

Pazartesi

28 Ekim

Salı

29 Ekim Çarşamba

30 Ekim Perşembe

31 Ekim

Cuma

08:00-08:50

Antimalaryal İlaçlar

Dr.H.Alp Farmakoloji



Antiparaziter ve antihelmintik ilaçlar

Dr.H.Alp


Farmakoloji

RESMİ TATİL

CUMHURİYET BAYRAMI



Antimikobakteriyel İlaçlar
Dr. H. Alp

Farmakoloji



Gerçek Sistemik Mikozlar
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



09:00-09:50

Moleküler yöntemlerin klinik Mikrobiyolojide kullanımı
Dr. B. Özer

Tıbbi Mikrobiyoloji



Antiprotozoal İlaçlar

Dr.H.Alp


Farmakoloji

Amiloidoz

Dr.S.Hakverdi

Patoloji


Antiviral İlaçlar
Dr. H. Alp

Farmakoloji




10:00

10-50


Fırsatçı Mikozlar
Dr. M.İnci

Tıbbi Mikrobiyoloji



Fırsatçı Parazitler

Dr. G. Çulha

Tıbbi Parazitoloji


Vibrio, Campylobacter ve Helicobacter
Dr. M. Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



LAB: Dermatofitlerin incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

11:00-11:50

Yüzeyel Mikozlar
Dr. M.Çetin

Tıbbi Mikrobiyoloji



Antiseptik ve dezenfektanlar
Dr. N. Pınar

Farmakoloji



Tıbbi Entomoloji

Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji


LAB: Dermatofitlerin incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji







RESMİ TATİL







13:00-13:50

LAB: Bazı Fırsatçı Mikozların incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

Tıbbi Entomoloji
Dr. Ö. Kaya

Tıbbi Parazitoloji




Dönem I Sınav

14:00-14:50

LAB: Bazı Fırsatçı Mikozların incelenmesi
Tıbbi Mikrobiyoloji

LAB: Tıbbi Entomoloji

Tıbbi Parazitoloji



15:00

15:50





LAB: Tıbbi Entomoloji

Tıbbi Parazitoloji





6.hafta

3 Kasım

Pazartesi

4 Kasım

Salı

5 Kasım Çarşamba

6 Kasım Perşembe

7 Kasım

Cuma

08:00-08:50

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

PRATİK SINAVLAR

TEORİK SINAV

09:00-09:50

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

10:00

10-50


Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

11:00-11:50

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma




Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

13:00-13:50

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

14:00-14:50

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

15:00

15:50


Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

16:00

16:50


Serbest Çalışma

Serbest Çalışma

Serbest Çalışma




Yüklə 133,59 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə