Chust tuman xalq ta’limi bo`limiga



Yüklə 77,47 Kb.
səhifə1/4
tarix07.01.2024
ölçüsü77,47 Kb.
#208899
  1   2   3   4
Matematika Dars Ishlanma





O’zbekiston Respublikasi XalQ
ta’limi vazirligi


Namangan viloyat xalQ ta’limi boshQarmasi


Chust tuman XALQ
TA’LIMI bo’limi


9-umumiy o`rta ta’lim maktabining
boshlang‘ich sinf o`qituvchisi
S.Abduraxmanovaning 3-sinflar uchun
matematika fanidan yozgan bir soatlik







Mazkur dars ishlanma umumiy o`rta ta’lim maktablarining boshlalang‘ich sinflarida dars berayotgan o`qituvchilar uchun mo`ljallangan bo`lib, undan dars jarayonida ijodiy foydalanish mumkin.


Muallif: S.AbdurahmanovaChust tumanidagi
9-maktab boshlang‘ich sinf o`qituvchisi


Muharrir: N.Mahmudova– Chust tuman xalq ta’limi
bo‘limi metodisti


Taqrizchilar: O.Boqixonova– Chust tumanidagi
53-maktab boshlang‘ich sinf o`qituvchisi


D.Adilova– Chust tumanidagi
1-maktab boshlang‘ich sinf o`qituvchisi

Darsning texnologik xaritasi va vaqt taqsimoti

Dars bosqichi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich.
Tashkiliy
qism

O'quvchilar davomati aniqlanadi. Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi. Ma’naviyat daqiqasi

Suhbat

5 min

2-bosqich.
O‘tilgan dars mavzuni so‘rash

“Uchburchak turlari” mavzu bo‘yicha tezkor savol javoblar

Pisa testi o’tkazish, tezkor savol javoblar

10 min

3-bosqich.
Yangi mavzu bayoni

“Amallarni bajarish algoritmi”

Musobaqa dars usuli

20 min

4-bosqich.
Yangi mav-
zuni mus-
tahkamlash

Mavzuga oid slayd va pisa testlar

Mustaqil
ish

5 min

5-bosqich. Baholash

O‘quvchilarning dars davomidagi ishtirokiga qarab baholash




3 min

7-bosqich. Uyga va-zifa berish

6-7 misol va masala

Tushuntirish

2 min

Mavzu: Amallarni bajarish algoritmi 1-7–misol va masalalar


Darsning maqsadi:


Ta`limiy: sonlarni qo‘shish va ayirish jadvallaridan, arifmetik amallarning bajarish algoritmlaridan foydalangan holda 10 000 ichida nomanfiy butun sonlar ustida qo‘shish va ayirishning usullari haqida bilim berish. T.k.1 so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish;
F.k.1. sodda hollarda sonning bo‘luvchilari va karralilarini hamda sonning tarkibini aniqlay oladi;


Tarbiyaviy:Yurt tinchligi, xalq farovonligi, millatlararo totuvlik, diniy bag’rikenglik tushunchalarining mazmunini tushuntirish, mehmondo’stlik fazilatlarini singdirish.
T.k.3. o‘qituvchi bilan birgalikda yo‘l qo‘yilgan xato va noaniqliklarni topa olish, ularni tuzata olish;
T.k.4 muammo va tushunmovchiliklar ro‘y bergan paytlarda o‘zini tutishi to‘g‘risida to‘g‘ri qaror qabul qila olish;


Rivojlantiruvchi:Yangi dars texnologiyalari orqali o’quvchilardagi fikriy bog’liqlikni, mantiq va xotiraning rivojlanishiga imkoniyat yaratish, qandaydir muammoni hal qilishda o’z fikrini ochiq va erkin ifodalash mahoratini shakllantirish.
F.k.2. o‘qituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza oladi, tuzilgan reja asosida ishlay oladi va o‘z faoliyatini to‘g‘rilab oladi.


Darsning turi:Yangi bilim beruvchi:


Darsning metodi: Suhbat, mustaqil ishlash, bahs-munozara, ko‘rsatmalilik, amaliy.
Darsning jihozi: Darslik, chizg'ich, mavzuga doir plakatlar, tarqatmalar, kompyuter, slayd.


Darsning borishi:


I. Tashkiliy qism:

a) Salomlashish;


b) navbatchining axboroti;


Menman ustoz navbatchi
Bugun sizga yordamchi
Sinfda hammamiz jam
Xonamiz toza, bekam
Bilim olishga mushtoqmiz
Yuksak cho’qqi parvozmiz

s) sinf tozaligini nazorat qilish.



Yüklə 77,47 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin