Mavzu: ffnda dislaliyani bartaraf etish. Darsning maqsadi: a ta’limiy: talabalarga ffnda dislaliyani bartaraf etish bo`yicha yangi bilim berish; b tarbiyaviy
Sana: “__” ___________ 202__-yil. Guruhlar: “___________________________”. O‘qituvchi: Turdaliyeva M.
MAVZU: FFNda dislaliyani bartaraf etish. DARSNING MAQSADI: a) ta’limiy: talabalarga FFNda dislaliyani bartaraf etish bo`yicha yangi bilim berish;
b) tarbiyaviy: talabalarga alohida yordamga muhtoj bolalarga yurtimizda yaratilayotgan imkoniyatlarga shaxsiy munosabat bildirish malakasini shakllantirish;
d) rivojlantiruvchi: talabalarni o‘z-o‘zini rivojlantirishga o‘rgatish, mavzu yuzasidan olgan bilimlarini hayotiy vaziyatlarga qo‘llay bilishiga erishish.
Mavzuga oid shakllantiriladigan kompetensiyalar: a) tayanch kompetensiya(lar): TK1, TK2;
b) fanga oid kompetensiya(lar): FK1.
Dars turi: ma’ruza
Dars uslubi: an’anaviy.
Dars jihozlari: darslik, logopedik atamalari lug‘ati, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, slaydlar, tarqatma materiallar, ko‘rgazmali qurollar (audio, video, fotolavhalar, jadvallar) jamlanmasi.
DARS REJASI
№
Darsning tarkibiy qismi (bosqichlari)
Ajratiladigan vaqt (reglament)
1
Tashkiliy qism
5 daqiqa
2
Ma’naviyat daqiqasi
3
O‘tilgan mavzuni takrorlash
10 daqiqa
4
Yangi mavzuni tushuntirish
45 daqiqa
5
Mustahkamlash
10 daqiqa
6
O‘quvchilarni baholash
10 daqiqa
7
Uyga vazifa berish
DARSNING BORISHI: Tashkiliy qism: O‘quvchilar bilan salomlashib, auditoriya xonasining darsga tayyorlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash.
Ma’naviyat daqiqasi: Talabalar bilan kunning muhim iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, ma’naviy-ma’rifiy, axloqiy-tarbiyaviy yangiliklari xususida qisqacha suhbat tashkil etish, ularga nisbatan talabalarning mustaqil yondashuvini tinglash, bahs-munozara uyushtirish.
O‘tilgan mavzuni takrorlash:Talabalar bilan oldingi darsda olingan bilimlarni “Ruchka stol o`rtasida” metodi orqali tekshirib – savol-javob o‘tkaziladi. Mustaqil o‘qish uchun berilgan topshiriqlar talabalardan so‘raladi.
Yangi mavzu bayoni: Talabalarga yangi mavzu yuzasidan quyidagi tushunchalar beriladi. Dislaliya termini grekcha so`zdan olingan bo`lib, “dis”-buzilish, “lalia”-nutq degan ma’noni anglatadi. Dislaliya – eshitish va intellekti normada bo`lgan holda kuzatiladigan tovushlar talaffuzidagi kamchilikdir.