Namangan viloyat xalq ta’limi boshqarmasi Namangan tuman Xalq ta’limi boʻlimiga qarashli



Yüklə 1,28 Mb.
səhifə1/4
tarix05.04.2023
ölçüsü1,28 Mb.
#93538
  1   2   3   4
matematika dars ish 4 sinf




Namangan viloyat xalq ta’limi
boshqarmasi
Namangan tuman
Xalq ta’limi boʻlimiga qarashli
19-IDUM 4-“A” sinf o`qituvchisi
Mullaboyeva Nargizaning
Matematika fanidan

Raqamlash.


Birlar sinfi, minglar sinfi,
millionlar sinfi ”


mavzusida tayyorlagan bir soatli


Ushbu dars ishlanma Namangan tuman xalq talimi bo`limi tasarrufidagi 19- IDUM boshlang`ich sinf o`qituvchisi Mullaboyeva Nargiza tomonidan tayyorlangan.


4-sinf matematika darslarida foydalanishga mo`ljallangan

Ushbu dars ishlanma boshlang`ich sinflar uslubiy birlashmasi yig`lshining “____”__________________-yildagi №______-sonli qarori bilan tasdiqlandiib, foydalanishga tavsiya etildi.



Sana: 17-sentabr. 2021-yil
Mavzu:Raqamlash. Birlar sinfi, minglar sinfi, millionlar sinfi

REYTING OYNASI

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36




Darsning maqsadi:

Ta’limiy: o‘quvchilarga raqamlar, raqamlashga oid tushunchalar, ko‘p xonali sonlar sinfi haqida tushuncha berish. TK2: diagrammalar, jadvallar, chizmalar ko‘rinishida berilgan statistik ma’lumotlarga asoslanib, turli ob’yekt va hodisalarni taqqoslay olish; FK1: 0 dan 1000 000 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni o‘qiy olish, yoza olish, taqqoslay olish, tartibga solish, modellarda tasvirlay olish.
Tarbiyaviy: o‘quvchilarga estetik va iqtisodiy tarbiya berish. TK4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash; TK5: zaminimizda yashab o‘tgan buyuk allomalarimizning matematikaga qo‘shgan hissalarini tasvirlab berish.
Rivojlantiruvchi: didaktik o‘yinlar orqali o‘quvchilar bilimini mustahkamkash, matematika faniga qiziqishlarini orttirish. FK2: o‘qituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va o‘z faoliyatini to‘g‘rilab olish.

Darsning borishi:


  1. Tashkiliy qism.



IPT
O‘quvchilarni “Bank” o‘yini bilan tanishtirish.
- “Bank” nima degani?
- “Bank” - kredit moliya muassasasi.
- Pul deganda nimani tushunasiz?
- Pul yagona hisob-kitob vositasi hisoblanadi.
O‘quvchilar, sizlarning bilimlaringizni reyting usulda 1, 2, 3, 4, 5 ball bilan baholayman. Eng yuqori baho 5 ball. Reyting oynasi doskaga ilinadi. Oynada 36 ta raqam joylashtirilgan. Наr bir o‘quvchi o‘z tartib raqamiga ega bo‘lib, parta chetlarida bu raqamlar ko‘rsatib qo‘yiladi. Qaysi tartib raqamdagi o‘quvchi turib javob bersa, javobi uchun reyting oynasidagi tartib raqamiga ball qo‘yiladi.
Bugungi matematika darsimizda hamma ko‘p ball yig‘ishga kirishsin. Reyting oynasi kimning necha ball olishini ko‘rsatib turadi. Dars so‘ngida ballarni so‘mga aylantirib, “Tadbirkor” bankimizni pullar bilan to‘ldiramiz.



Yüklə 1,28 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin