Sinf: 7-sinf Yo‘nalish: Texnologiya va dizayn. Metallarga ishlov berish texnologiyasi bo‘limi Mavzu: Uy ro‘zg‘or, turmush va maktab uchun metal materiallardan buyumlar tayyorlash.
Darsning texnologik xaritasi
Bosiqichlar
Mazmuni
Metodlar
Vaqti
1-bosqich Tashkiliy qism
Salomlashish
Davomatni aniqlash
Darsga tayyorgarlik ko‘rish
O‘quvchilar diqqatini jalb etish
“Eng boy o‘quvchi”
5
2-bosqich O‘tilgan mavzuni mustahkamlash
O‘tilgan mavzu yuzasidab berilgan topshiriqlarni so‘rash va bajarilgan ishlarni tahlil qilish
“Texnologik xarita”, “Loyihalash”
10
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
Yangi mavzu o‘quvchilarga to‘liq tushuntiriladi.
“Tushuntirish”
10
4-bosqich Mustahkamlash, mustaqil ish uchun muammoli topshiriq
Yangi mavzu turli xil metodlar yordamida mustahkamlanadi. Yuzaga kelgan muammoli vaziyatlar ustida ishlanadi.
“Tasavvur qiling”
“Kim eng chaqqon”
45
5-bosqich O‘quvchilarni baholash
O‘quvchilar yangi mavzuni qay darajada o‘zlashtirib olganliklari bo‘yicha baholanadi. Baholar izohlanadi.
“Bugungi ishni ertaga qo‘yma”
10
6-bosqich Uyga vazifa, darsni yakunlsh
Yangi mavzuni o‘qib o‘rganish. “Krossvord” tayyorlash. Ish joyini tartibga keltirish.
“Krossvord”
10
Dars maqsadi: Ta’limiy: Uy ro‘zg‘or, turmush va maktab uchun metal materiallardan buyumlar tayyorlash haqida to‘liq ma’lumotlarni berish. O‘quvchilarda Uy ro‘zg‘or, turmush va maktab uchun metal materiallardan buyumlar tayyorlash haqida tasaavurni paydo qilish. Fanga oid bo‘lgan kompetensiyalarni to‘liq shakllantirish.
Tarbiyaviy: O‘quvchilarni tozalikka, mehnatsevarlikka o‘rgatish. Turmushdagi ehtiyojlar va ulardan foydalanishni tushuntirish. Tayanch kompetensiyalarni to‘liq shakllantirishga erishish.
Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarda tayanch va fanga oid bo‘lgan kompetensiyalarning shakllanishiga ko‘maklashish. O‘quvchilarda mavjud shakllangan kompetensiyalarni ko‘ra olish. Soddadan murakkablik tomon ish olib borishni tushuntirish.
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi, bilimlarni mustahkamlovchi
Darsda foydalaniladigan metodlar: “Eng boy o‘quvchi”, “Taqdimot”, “Tushuntirish”, “Muammoli vaziyat”, “Krossvord”, “Kim eng chaqqon?”, “Bugungi ishni ertaga qo‘yma”, “Krossvord”, “Test”.
Texnik vositalar: proyektor, notebook.
Darsning jihozi: stanok qismlari, terqatma materiallar, mavzu yuzasidan tayyorlangan test materiallari, rasmlar, doska, mel.
Darsning borishi: Tashkiliy qism:
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Darsga tayyorgarlik ko‘rish.
O‘quvchilar diqqatini darsga qaratish.
“Eng boy o‘quvchi” metodi qo‘llaniladi. Bu metod orqali o‘quvchilar ingliz tilida nechagacha sanay olishlari tekshiriladi. O‘quvchi “I have 10 dollars” deydi. Ikkinchi o‘quvchi shu songa yana 10 sonini qo‘shib davomm ettirishi kerak. “I have 20 dollars”. O‘yin shu tariqa davom ettiriladi. Qaysi o‘quvchi oxirida son aytib to‘xtasa va undan keyin hech kim davom ettira olmasa o‘sha o‘quvchi g‘olib hisoblanadi.