Ders programi başkoordinatör prof. Dr. İ. İlknur uysal döNEM V koordinatöRÜ


“BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ” STAJ PROGRAMI



Yüklə 3,28 Mb.
səhifə10/40
tarix05.05.2017
ölçüsü3,28 Mb.
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   40

“BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ” STAJ PROGRAMI





 

1. gün

2. gün

3. gün

4. gün

5. gün

08.00 - 08.50

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Vizitsırasında)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Vizitsırasında)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Vizitsırasında)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Vizitsırasında)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Vizitsırasında)

09.00 – 09.50

Pratikuygulama:Grup 1:Ameliyathane,Grup2:Klinik,Grup3:Poliklinik

Pratikuygulama:

Grup1:Klinik,

Grup 2:Poliklinik,Grup3:Ameliyathane

Pratikuygulama:Grup 1:Poliklinik,Grup2:Ameliyathane,

Grup3:Klinik

Pratikuygulama:Grup 1:Ameliyathane,Grup2:Klinik,Grup3:Poliklinik

Pratikuygulama:Grup1:Klinik,Grup2:

Poliklinik,Grup3:Ameliyathane



10.00 - 10.50

Pratikuygulama:Grup 1:Ameliyathane,Grup2:Klinik,Grup3:Poliklinik

Pratikuygulama:

Grup1:Klinik,

Grup 2:Poliklinik,Grup3:Ameliyathane

Pratikuygulama:Grup 1:Poliklinik,Grup2:Ameliyathane,

Grup3:Klinik

Pratikuygulama:Grup 1:Ameliyathane,Grup2:Klinik,Grup3:Poliklinik

Pratikuygulama:Grup1:Klinik,Grup2:

Poliklinik,Grup3:Ameliyathane



11.00 - 11.50

5.BSC.004

5.BSC.013

5.BSC.005

5.BSC.015

5.BSC.011

12.00-13.30

Öğle Arası

13.30 - 14.20

5.BSC.004

5.BSC.010

5.BSC.006

5.BSC.015

5.BSC.019

14.30 - 15.20

5.BSC.004

5.BSC.014

5.BSC.006

5.BSC.010

5.BSC.021

15.30 - 16.20




5.BSC.016

5.BSC.015

5.BSC.018

5.BSC.013

16.30 - 17.00

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)



















5.BSC.004

KafaTravması

3 saat

EnderKÖKTEKİR

5.BSC.005

Kafaiçibasınçartışısendromu

1 saat

Hakan KARABAĞLI

5.BSC.006

KonjenitalPediatrikKraniyumAnomalileri

2 saat

Hakan KARABAĞLI

5.BSC.010

Serebral Enfeksiyonlar

1 saat

Mert ŞAHİNOĞLU

5.BSC.011

SpinalDisrafizm

1 saat

Hakan KARABAĞLI

5.BSC.013

SpontanİntraserebralHematomlar

1 saat

Mert ŞAHİNOĞLU

5.BSC.014

Spinal Travmalar

1 saat

Ender KÖKTEKİR

5.BSC.015

SpinalDejeneratif Hastalıklar

3 saat

Ender KÖKTEKİR

5.BSC.018

Fasiyal Ağrı Sendromları

1 saat

Ender KÖKTEKİR

5.BSC.019

Anevrizma ve AVMler

1 saat

Hakan KARABAĞLI

5.BSC.021

Subarak Kanamalar

1 saat

Mert ŞAHİNOĞLU






















 

6. gün

7. gün

8. gün

9. gün

 

 

 



 

 

 



 

 

 



08.00 - 08.50

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Vizitsırasında)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Vizitsırasında)

Olgubazlıteorikvepratik

eğitim(Vizitsırasında)




Sözlü ve Yazılı

Sınav

StajSonuDeğerlendirme



(Kliniközbildirim)


09.00 – 09.50

Pratikuygulama:Grup1:Poliklinik,Grup2:Ameliyathane,Grup3:Klinik

Pratikuygulama:Grup 1:Ameliyathane,Grup2:Klinik,Grup3:Poliklinik

Pratikuygulama:Grup1:Klinik,Grup2:Poliklinik,Grup3:Ameliyathane

10.00 - 10.50

Pratikuygulama:Grup1:Poliklinik,Grup2:Ameliyathane,Grup3:Klinik

Pratikuygulama:Grup 1:Ameliyathane,Grup2:Klinik,Grup3:Poliklinik

Pratikuygulama:Grup1:Klinik,Grup2:Poliklinik,Gr+up3:Ameliyathane

11.00 - 11.50

5.BSC.024




Pratikuygulama:Grup1:Klinik,Grup2:Poliklinik,Grup3:Ameliyathane

12.00-13.30

Öğle Arası

13.30 - 14.20

5.BSC.012

5.BSC.021

5.BSC.016

14.30 - 15.20

5.BSC.012

5.BSC.022

PratikUygulama:Nöroradyolojikincelemeler(Ekranbaşındaeğitim)

15.30 - 16.20

5.BSC.009

5.BSC.023

GenelDeğerlendirme(Hasta

dosyalarınınkontrolü)



16.30 - 17.00

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)

Olgubazlıteorikvepratikeğitim(Öğrencihastasunumuvevizit)



















5.BSC.009

Periferik Sinir Sistemi ve Hastalıkları

1saat

Mert ŞAHİNOĞLU

5.BSC.012

Beyin Omurilik Sıvısı Dinamiği ve Hidrosefali

2 saat

Hakan KARABAĞLI

5.BSC.016

SpinalTümörler

2 saat

Mert ŞAHİNOĞLU

5.BSC.021

SpontanSubaraknoidKanamalar

1 saat

Hakan KARABAĞLI

5.BSC.022

İntraaksiyelBeyinTümörleri

1 saat

Mert ŞAHİNOĞLU

5.BSC.023

PediyatrikBeyinTümörleri

1 saat

Hakan KARABAĞLI

5.BSC.024

EkstraaksiyelBeyinTümörleri

1 saat

Hakan KARABAĞLI

Teorik Ders Saati:52

Pratik Ders Saati:35
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ” STAJ AMAÇ VE PROGRAM KAZANIMLARI

Staj Kodu

Adı

5.ORT

Ortopedi Ve Travmatoloji

Staj Yılı

5

Staj Süresi

13 gün

Staj Kredisi

4

Staj Türü

Zorunlu

Staj Sorumlusu

Prof. Dr. Hakan Şenaran

Ders Veren Öğretim Elemanları

Prof. Dr. Hakan Şenaran, Doç. Dr. Mehmet Ali Acar ,Doç. Dr. Ömer Faruk Erkoçak, Yrd. Doç. Dr. Bahattin Kerem Aydın,

Staj Amacı


Kas iskelet sisteminde sık görülen hastalıklara yönelik tanı ve tedavi yaklaşımlarını bilen, şekil bozukluğu, fonksiyon kısıtlılığı ve ağrıya neden olan problemleri anlayabilen, travmatik hastaya gerekli müdahale ve küçük cerrahi işlemleri yapabilen hekim yetiştirmektir.

Öğrenim Kazanımları


- Hareket sistemine yönelik anamnez alır.

- Hareket sistemi fizik muayenesini yapar

- Anamnez, fizik muayene bulgularını ilişkilendirerek yürüme bozuklukları ayırıcı tanısını yapar.

- Anamnez fizik muayene bulguları doğrultusunda ön tanı (travma, konjenital ekstremite deformiteleri, enfeksiyon, hareket kısıtlılıkları, tümör, omurga hastalıkları, nöromuskuler hastalıklar, el hastalıkları, dejeneratif hastalıklar vb) oluşturur.

- Ön tanıyı desteklemek ve ayırıcı tanı yapmak üzere uygun tanı testlerini seçer.

- Hareket sistemi acillerini tanır ve ilk müdahaleyi yapar ve uygun şekilde sevk eder.

- Hareket sistemi ile ilişkili temel tibbi girişimleri (atel, bandaj sarma, yumşak sargı, pansuman, yıkama, debritman) yapar.

- Hareket sistemi semptomatolojisi ile hastalıkları ilişkilendirir.

- Hareket sistemine ilişkin hastalılara multidisipliner yaklaşımın önemini açıklar

- Hareket sistemi sorunlarını klinik anatomi ile ilişkilendirir.



Öğretme Yöntemleri


  1. Sunum

  2. Poliklinikte hasta muayenesi

  3. Poliklinikte yara bakımı, alçı atel uygulamaları

  4. Ameliyathanede küçük cerrahi girişimler

  5. Servis vizitlerinde hasta hazırlama, interaktif tartışma

Staj İçeriği


Kas iskelet sisteminin ortopedik ve travmatik problemleri hakkında teorik dersler, uygulamalı kas iskelet sistemi muayenesi ve radyolojik değerlendirme, travma hastasına yaklaşım, hasta başı eğitimi, küçük cerrahi işlemler,

Değerlendirme Yöntemi


Yazılı sınav (ÇSS+D/Y) %30

Klinik beceri sınavı %10

Olguya Dayalı Yapılandırılmış Sözlü sınav %60


Önerilen Kaynaklar


Ortopedi ve Travmatoloji ders notları

Miller review of orthopaedics (çeviri)

Turekorthopaedics (çeviri)

Campbellorthopaedicsurgery (çeviri)



Tachdjian Pediatrik Orthopedics (çeviri)




Yüklə 3,28 Mb.

Dostları ilə paylaş:
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   40




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə