6-masala
Apelsinning narx bo’yicha talab va taklif elastikligi koeffitsentlari E
d
va E
s
berilgan. Apelsinning bozordagi ko’rsatkichlari quyidagicha: Q
*
=7.5 t/yil; R
*
=75
so’m (1 kg); E
s
=1.6; E
d
=-0.8
1-bosqich: Berilgan E
s
=a
1
*( R
*
/Q
*
) tenglamaga qo’yib, a
1
ni topamiz.
1.6=a*75/7500=0.01*a, bunda a=1.6/0.01=160
2-bosqich: a ning qanday qiymati R
*
va Q
*
larning qiymati bilan birga
Q
s
=a
0
+a*P tenglamaga qo’yib, a
0
ni aniqlaymiz.
7500= a
0
+160*75= a
0
+12000 bundan
a
0
=7500-12000=-4500 aniqlangan a
0
va a
1
larning qiymatini taklif
tenglamasiga qo’yib, taklifning aniq tenglamasini topamiz.
Taklif: Q
s
=-4500+160*R
Xuddi shu yo’l bilan talab tenglamasini aniqlaymiz.
-0.8=-b*(75/7500)=-0.01*b
1
Demak, b
1
=0.8/0.01=80. b
1
, R
*
va Q
*
larning qiymatlarini Q
d
=b
0
-b*P
tenglamaga qo’yamiz va b
0
ni aniqlaymiz. 7500= b
0
-80*75= b
0
-6000 bundan
b
0
=7500+6000=13500
Shunday qilib, talab chizig’i quyidagicha:
Q
d
=13500-80*R
Xatoga yo’l qo’ymaganligimizni tekshirish uchun talab bilan taklifni
tenglashtirib, muvozanat narxni aniqlaymiz.
Q
s
= Q
d
;
–4500+160*R=13500-80*R
240*R=18000; R=18000/240=75
Demak, tenglama to’g’ri aniqlangan. Chunki 75 so’m muvozanat narx.
7 - masala
327
Tovarga bo’lgan talab va taklif funktsiyalari quyidagicha berilgan:
Qd= 400 – P va Qs = 2P – 260. Bu erda Q – g dona P – narx (so’mda).
Agar har bir sotuv narxining 12,5% miqdorida soliq belgilansa.
a) Bu tovar bozordagi muvozanat narx va miqdor qanday o’zgaradi?
b) Bu tovar sotuvchilarning daromadi qanday o’zgaradi?
Yechish:
Qd = 400 –P
soliq kiritilgandan keyin
Qs = 2P – 260
P
)
100
%
1
(
400 – P = 2P+260
260
)
100
5
,
12
1
(
2
400
P
P
3P = 660
400 + 260 = P+1,75P
P
0
=220
660=2,75P
180
220
400
180
260
220
2
Qs
Qd
P
1
=240
P
Q
TR
Daromad o’zgarishi Q
1
=400-240=160
38400
160
240
1200
38400
39600
39600
180
220
1
0
TR
TR
so’mga daromad kamaygan.
8 – masala
Tavorga bo’lgan talb va taklif funktsiyali quyidagicha berilgan Qd=110-P,
Qs=2P-50 Q – ming dona P – tovar narxi AQSh dollorida. Agar har bir tovar
uchun uning narxning 20% miqdorida soliq belgilansa.
A) Bu tovar bozoridagi muvozanat narx va miqdor qanday o’zgaradi?
B) Bu tovar sotuvchilarning daromadli qanday o’zgaradi?
Yechilishi:
3
,
53
160
3
11
,
3022
Q
P
TR
56,7,
Q
53,3,
P
:
Демак
50
110
2
56,7
53,3
-
110
Qd
50
2
P
-
110
0
0
0
0
0
0
0
P
P
P
P
P
P
)
100
%
1
(
- narxga soliq qo’shish formulasi.
328
5
,
48
5
,
61
110
5
,
61
160
6
,
2
50
110
6
,
1
110
50
8
,
0
2
110
50
)
100
20
1
(
2
1
1
Q
P
P
P
P
P
P
P
P
камайган
25
,
39
3022
2982
2982
5
,
48
5
,
61
1
1
1
га
TR
P
Q
TR
Demak, soliq kiritilgandan keyingi holat P
1
=61,5. Q
1
=48,5.
9 – masala
Kolbasa narxi 2500 so’mdan 3000 so’mga ko’tarildi, deb faraz qilaylik.
Salimovlar oilasining daromadi 75000 so’mdan 82000 so’mga oshib, ularning
(75000) kalbasaga bo’lgan talab miqdori ko’tarilsa holatda talb chizig’ini va
muvozanat nuqtani o’zgarishini grafikda ifodalang va chizilgan grafigini izohlab
bering.
Yechish:
P
1
= 2500 co’m
TR
1
= 75000
Q
P
Q
ТR
25000
75000
1
1
1
P
2
= 3000 co’m
TR
2
= 82000
Q
P
Q
ТR
3000
82000
2
2
2
3
.
27
30
2
1
Q
Q
10 – masala
O’quvchilar sumkasiga talab chizig’i Qd = 600-0,2P va taklif chizig’i Qs =
300+0,4P tenglamalar bilan yoziladi, bu erda R – so’mkaning so’mlardagi narxi.
Muvozanat narxi va sonini toping. Agar sotuvchi so’mka tannarxi 350 so’m
bo’lganda talabni monopollashtirib olgan bo’lsa, muvozanat holat qanday bo’ladi.
Berilishi:
Qd = 600-0,2P monopol narx – 350so’m.
P
3000
2500
Q
27.3
30
329
Qs = 300-0,4P muvozanat miqdor - ?
Yechish:
600-0,2R=300+0,4R
0,6=300
500
100
-
600
500
0,2
-
600
Qd
R=500 so’m
500
200
00
3
500
0,4
300
Qs
Muvozanat narx – 500 so’m
Muvozanat miqdor – 500 dona
Bozor monopollashtirib olingan holda foyda ko’paytirishda faqat talab
chizig’i hisobga olinadi xolos. U holda Rni talab funktsiyasi tenglamasidan
ifodalab olsak quyidagini olamiz.
Ya’ni:
Q
P
P
Q
Q
Р
5
3000
5
1
600
2
,
0
600
Foyda max =
.
5
265
)
265
(
5
265
)
265
((
5
)
265
265
265
2
(
5
)
530
(
5
5
2650
)
5
2650
(
)
350
5
3000
(
)
350
(
2
2
2
2
2
2
2
2
2
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
P
Q
II- usul.
1675
P
265
1675
1325
-
3000
265
5
-
3000
P
0
265
265
10
2650
5
2650
2
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Demak
351125
)
350
1675
(
265
max
F
so’m.
Masalada quyidagi qisqa ko’paytirish formulalaridan foydalaniladi.
(a-v)
2
=a
2
-2av+v
2
)
2
(
5
5
10
х
11 – masala
Tovarning talab va taklif funktsiyalari berilgan Qd = 100-5P va Qs = 20P-
200. Tovarning muvozanat narxi va miqdorini toping.
Yechish:
Qd = 100-5P 100-5P=20P-200
Qs = 20P-200 5P+20P=200+100
25P=300
P=12
40
200
240
200
12
20
40
60
100
2
1
5
-
100
Qd
Qs
12 – masala
Tovarning talab va taklif funktsiyalari Qd = 360-10P va Qs = 100+3P
berilgan. Tovarning muvozanat narx va miqdorini toping.
Yechish:
Qd = 360-10P
360-10P=100+3P
Qs = 100-3P
10P+3P=360-100
13P=260
P=20
160
60
100
20
3
100
160
200
360
20
10
-
360
Qd
Qs
13- masala
330
Talab chizig’i Qd = 3600 – 400 P taklif chizig’i, Qs = 1975 + 250P
ko’rinishida berilgan bo’lsa.
A) Talab va taklif grafigini quring. Muvozanat miqdor va narxni aniqlang.
B) Agar berilgan tovarga 2 ga teng qatiy narx belgilangan bo’lsa, undan so’ng
hosil bo’lgan holatini aniqlang.
Berilishi:
Qd = 3600-400P
Qs=1975+250P
A) Taklif va talab grafigini yasang, muvozanat miqdor va narxni aniqlang.
B) Agar tovar narxi 2 bo’lsa, undan so’ng hosil bo’lgan holatni aniqlang.
Yechish:
Qd = Qs
Qd=3600-400P=1975+250P
650P = 1625
P = 2,5 muvozanat narx
2600
1000
-
3600
2,5
400
-
3600
Q
muvozanat miqdor
331
Qd
B) P = 2
2800
2
400
-
3600
Qd
2475
2
250
1975
Qs
Demak talab 2800-2600=200 donaga oshdi, taklif 2475-2600=-125 ya’ni 125
donaga kamaydi.
14-masala
Tovarga bo’lgan talab formulasi
P
Qd
700
ko’rinishida bo’lib, taklif
funktsiyasi
200
2
P
Qs
bu erda R-tovar narxi so’mlanda Q - miqdor (ming dona).
A) Muvozanat narx va muvozanat miqdorni
B) Davlat tomonidan 200 so’m belgilangan narx o’rnatilgandan so’ng taklif
xajmi, sotuv miqdori va difittsit miqdorni aniqlang.
D) Har bir sotilgan tovar birligiga 150 so’mdan soliq berilsa, Yangi
muvozanat kattalikni aniqlang.
V) 1- bir birlikka 150 so’m datattsiyadan keyin.
Yechish:
A) muvozanat narx qoidaga asosan talab va taklif funktsiyalari
tenglashtirishdan iborat.
Qd = Qs
700 – P = 2P – 20P
3P = 900
P = 300
muvozanat narx.
Qd = 700 – P = 700 – 300 = 400
Qs =
400
200
300
2
200
2
P
Demak: 400 ming dona muvozanat miqdor
B) P = 200 so’m bo’lganda
Qs =
200
200
200
2
taklif xajmi 200 ming dona.
Talab miqdori: Qd = 700-200=500 ming dona defittsit miqdor:
500000 – 200000 = 300000 dona
D) 700 – P=2 (P-150) – 200
700 – P = 2P – 300 – 200
1
2
2,
5
3
4
1000
2000
3000
4000
P
Qd
400
3600
Qs = 1975+250P
Qd = 3600-400P
Qs = 1975+250P
P
3200 1
2800 2
240 3
Qs
P
2225 1
2475 2
2725 3
332
700+500=3P
400
P
3
1200
P
Qd = 700 – 400 = 300
300
200
300
400
2
Qs
B) 700 – P = 2 (P+150)-200
700-P=2P+300-200
700-100=3P
00
2
Р
3
600
Р
Qd=500
Qs=
300
200
300
400
2
6-mavzu. Iste’molchilar, ishlab chiqaruvchilar va
bozorlar samaradorligi
Masalalar
1.
“Roison” firmasida ishchilarning ish soatlari 8 soatdan 6 soatga qisqartirildi. Ish
unumdorligi necha foizga oshsa ishlab chiqarish hajmi 2%ga ortadi?
2.
Robiyaning mablag’i 100 000 so’mni tashkil etadi. U ushbu puliga olma va go’sht sotib
olmoqchi. Bozorda 1 kg olma narxi 2000 so’m va 1 kg go’sht narxi 7000 so’m edi. Bozordagi
o’zgarishlar tufayli olma narxi 1500 so’mga tushdi, lekin go’sht narxi 20% ga ko’tarildi.
Robiyaning dastlabki va hozirgi vaqtdagi byudjet chizig’i grafikda chizilsin va o’zgarishlarni
izohlang.
3. Firma paypoq ishlab chiqaradi. Buning uchun 1 kunda 5 soat mehnat va 6 soat
kapitaldan foydalanadi. Mehnatning chekli mahsuloti 90 ta paypoq, kapitalning chekli mahsuloti
120 ta paypoqqa teng. Bir soatlik ish haqi 4000 so’m, kapital narxi 5000 so’m. Resurslar sarfini
yaxshilash orqali maksimal mahsulot ishlab chiqarish hajmini aniqlang.
4. Sexda 4 ta stanok va 14 ta ishchi ishlaganda 30 ta stul ishlab chiqariladi. Agar 3 ta
stanok va 6 ishchi ishlasa 36 ta stul ishlab chiqariladi. Kapital va mehnatning chekli mahsuloti
o’zgarmas. Sexda 7 stanok va 10 ta ishchi ishlasa, qancha stul ishlab chiqariladi (bu yerda
mehnatni qurollanganlik darajasidan foydalaniladi)?
5. Ishlab chiqarish funksiyasi berilgan
. K 16 va L 9 resurslar majmuasidan
o’tuvchi izokvanta chizilsin.
6. Firma futbolka ishlab chiqaradi. Ishlab chiqarish funksiyasi
ga teng. Mehnat
narxi 6000, kapital narxi 10000 so’m. Firmaning yalpi harajati 1800000.
Aniqlansin:
a) maksimal mahsulot hajmi va uni ta’minlovchi resurslar sarfi;
b) masshtab samarasi qanday?
7. Ishlab chiqarish funksiyasi quyidagicha berilgan Q=L
0.25
×K
0.75
agar L- 9%ga, K- 4 %ga
ortirilsa, ishlab chiqarish hajmi qanday o’zgaradi?
8.Firma ishlab chiqarishda kapital va mehnatdan foydalanadi. Ishlab chiqarish funksiyasi
Q=10L
0.5
×K
0.3
. Bo’sh qolgan kataklarni to’ldiring va izokvanta chizig’ni grafikda aks ettiring.
K
20
…
25
…
10
L
…
20
25
…
2
1
2
1
K
Q
L
2
1
2
1
2K
Q
L
.
333
Q
100
100
100
100
100
Bir birlik kapital narxi-20$, bir birlik mehnat narxi-20$ bo’lsa, izokostani chizing va uninq
og’ish burchagi aniqlang.
9. Agar L=160, MP
L
=200 va TP
L
(16)=4000 bo’lsa:
A) AP
L
(15) ni toping.
B) AP
L
(17) qaysi oraliqda bo’lishi mumkin?
10. Ishlab chiqarish funksiyasi Q L
0,5
K
0,5
. Jamg’arma normasi 0,5, amortizatsiya normasi
0,1. Mehnat sarfi o’zgarmas. Boshlang’ich mehnat sarfi – 160 000, boshlang’ich kapital narxi –
90 000. Keyingi va uzoq muddatli oraliq uchun ishlab chiqarish hajmi topilsin (R.Solou modeli).
11. Jadval malumotlari asosida 100 birlik mahsulot ishlab chiqarish uchun Izokvanta
grafigi chizilsin:
Q (L,K)
Mehnat
harajatlari, L
Kapital harajatlari, K
10
20
30
40
50
10
20
40
70
90
100
20
35
60
100
140
Dostları ilə paylaş: |