Siyasi Bİr fiGÜr olarak cemal abdül nasir kabyl Yerkiman GirişYüklə 51,22 Kb.
səhifə1/9
tarix28.04.2022
ölçüsü51,22 Kb.
#56603
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
nasır 2


SİYASİ BİR FİGÜR OLARAK CEMAL ABDÜL NASIR

Kabyl YerkimanGiriş

Cemal Abdül Nasır 1952’den 1967’ye kadar olan dönemde, ülkesini içinde bulunduğu zor durumdan kurtararak, parlak Arap geleceğine yönelik yeni bir toplum İnşa etmeye yönelik olarak adımlar atan bir devlet adamıdır.

Her devletin temel iki sorunu vardır. Birincisi iç, ikincisi ise dış politika sorunlarıdır bu sorunları zamanında ve yerinde çözebilenler halkın sevgisini kazanabilmektedir.

Mısır’ın karizmatik siyasi lideri olarak Cemal Abdül Nasır’ın iç politika uygulamaları Mısır özelinde meşruiyetini sağlamak için tek başına yeterli olmasa da önemli bir boyutunu oluşturmuştur. Cumhuriyet’in kurulması, Mısır’ın kalkınma sürecine girmesi için izlediği sosyal huzuru sağlama yönündeki siyaset, kadın haklarına verdiği önem, eğitim sürecinde atılımlar yapması Nasır’ın iktidarının meşru görülmesini sağlamıştır.

Nasır'ın dış politika uygulamaları ise gerek Mısır’da gerekse de Arap dünyasında kendisinin meşru karizmatik lider olarak ortaya çıkmasının asıl belirleyici unsurları olmuştur. Süveyş Kanalı’nı millîleştirmesi, İsrail’e karsı takındığı tutum ile Arap Milliyetçiliğini yükseltme, devlet kaynaklarını millîleştirme adına İngiltere’nin topraklarından çekilmesini sağlama ve başarılı anti-emperyalist ideoloji uygulaması, Arap Birliğinin kurulmasında önderlik yapması, karmaşa içerisinde olan Arap Ülkelerinde isyanların bastırılması için girişimlerinde sağladığı başarılar bütün Arap ülkelerinde Nasır’ın karizmatik lider seçilmesinde bir etken olmuştur.

Ancak dış politikada yaşanan başarısızlık karizmatik liderliğin sonunu hazırlamıştır. Karizmatik liderlik yolunda Arap Birliği örneğinin çökmesi, milliyetçi politika izlemesiyle Israil’e karsı tutunduğu güçlü profilin 1967 Arap-İsrail Savasında yenilmesi ve birçok kişinin ölmesi ile sonuçlanması liderliğinin ve meşruluğunun sonunu hazırlamıştır.

Her lideri lider yapan halkının sorunlarını göre bilmesi ve cesaretle sorunlara yönelerek gerekli çözümler bulmasıdır. Koyunlarını kurtlardan koruyan çoban gibi cesaretli olması ve gözlemci olarak uzakları görebilmesi gerekmektedir.

Bu makaleni yazarken Nasır dönemindeki Mısır’ın siyasi ve iç problemlerinin nasıl çözüldüğünü değerlendirme ve bundan yola çıkarak halkının sorunlarını çözmeye çalışarak nasıl bir lider profilinin ortaya çıktığını göstermektir. Nasırın başarıların iç ve diş politikası olarak ana başlıklar altında inceleyerek ve okuyucuların da bir lider olması umuduyla makaleyi yazmaya yola koyulduk.

  1. Yüklə 51,22 Kb.

    Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin