Co je to krevní tlak?



Yüklə 189,8 Kb.
səhifə1/9
tarix03.04.2017
ölçüsü189,8 Kb.
#13480
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
  1. Co je to krevní tlak?



Tlak krevní (TK) je laterální (boční) tlak krevního sloupce na cévní stěnu. Jeho výška je určena náplní cévního řečiště a vlastnostmi cévní stěny.


  1. Co je to systolický a diastolický krevní tlak?



Systolický TK je hodnota krevního tlaku naměřená při systole (stah) srdeční. Při měření tlaku je to hodnota, která se udává jako první a je vždy vyšší než ta druhá.
Diastolický TK je hodnota krevního tlaku naměřená při diastole srdeční (při relaxaci, v době plnění srdce). Při měření tlaku je to hodnota, která se udává jako druhá a je vždy nižší než první.


  1. Co je to pulsní tlak?



Pulsní tlak je rozdíl mezi systolickým a diastolickým krevním tlakem. Jako normální hodnota se udává 50 mm Hg (rozdíl 140-90). Vysoká hodnota pulsního tlaku může ukazovat na vyšší riziko pacienta.


  1. Je krevní tlak v klidu pořád stejný?

TK má svůj rytmus, kdy nejvyšší je po probuzení a odpoledne, nejnižší brzy ráno a okolo třetí až čtvrté hodiny.




  1. Jak moc stoupá krevní tlak po námaze?

Po námaze stoupá hlavně systolický krevní tlak. Diastolický krevní tlak stoupá mírně. Vzestup systolického tlaku po námaze by neměl být větší než 200 mm Hg.




  1. Jaký je normální krevní tlak??



Normální TK v dospělosti je 110139 mm Hg systolického TK a 6089 mm Hg diastolického TK (mm Hg= mm rtuťového sloupce).


  1. Liší se výška krevního tlaku u dětí a u dospělého?



Při narození jsou hodnoty krevního tlaku průměrně 70/50 mm Hg a postupně rostou. Ve věku kolem 18 let je TK průměrně kolem 120/70 mm Hg a u chlapců je systolický TK asi o 10 mm Hg vyšší než u dívek.

období dospělosti dále TK stoupá s postupujícím věkem a vzestup je vyšší pro systolický tlak. Tlak je opět vyšší u mužů než u žen. Rozdíly se vyrovnávají až ve vyšším věku.




  1. Které mechanismy se v lidském těle podílí na regulaci krevního tlaku?

Na regulaci krevního tlaku se v lidském těle podílí několik systémů. Pokud je jejich působení vyvážené, udržuje se krevní tlak na potřebné úrovni.

Mezi základní mechanismy regulace krevního tlaku patří centrální a periferní nervový systém, dále celá řada hormonů a různých působků.


  • Sympatický nervový systém. Patří k autonomním nervům, t.j. k nervům, které nemůžeme vůlí ovlivnit. Zvýšení aktivity sympatiku vede ke zvýšení krevního tlaku.




  • Působky vedoucí ke konstrikci cévy (zúžení cévy, stahu cévy) se nazývají vasokonstrikční a působky vedoucí k dilataci cévy (rozšíření, uvolnění cévy) se nazývají vasodilatační. Pokud jsou v nerovnováze a převáží vliv konstrikčních působků, vede tato situace ke zvýšení odporu v cévách a tím k hypertenzi. Do skupiny vasokonstrikčních působků patří například systém renin- angiotensin nebo endotelin. Naopak do skupiny vasodilatačních působků patří oxid dusnatý.




  • Ledviny. Ledviny se na regulaci krevního tlaku podílí dvojím mechanismem- vylučují vodu a minerály a jsou zdrojem různých působků.


  1. Co je to vysoký krevní tlak?(hypertenze)

Podle kritérií Světové zdravotnické organizace označujeme za arteriální hypertenzi opakované zvýšení systolického TK ≥ 140 mm Hg nebo≥ 90 mm Hg diastolického TK, prokazované ve dvou ze tří měření pořízených minimálně při dvou návštěvách lékaře.


  1. Jak dělíme hypertenzi?

Hypertenzi dělíme na primární (9095 %), kdy příčina není známá a sekundární (510 %), kdy příčina známá je.




  1. Znají se alespoň nějaká fakta o primární hypertenzi?

Vědci se domnívají, že na vznik primární hypertenze mají vliv tři základní mechanismy: genetické faktory, faktory zevního prostředí, různé regulační mechanismy a metabolické odchylky.


Důležité jsou faktory, které dokážeme ovlivnit, jako je nadměrný přívod soli, nedostatečný přívod draslíku a hořčíku, obezita, zvýšený příjem alkoholu a stres.


  1. Jaké příčiny má sekundární hypertenze?

V současné době se někteří vědci domnívají, že nejčastější příčinou sekundární hypertenze je syndrom obstrukční spánkové apnoe. Dalšími příčinami je sekundární hypertenze při onemocnění ledvin, vrozená koarktace aorty (zúžení aorty, kdy nad zúžením je vysoký krevní tlak), endokrinní onemocnění (onemocnění nadledvin, štítné žlázy a feochromocytom (nádor produkující hormony), hypertenze v těhotenství a při onemocněních mozku.



  1. Které látky mohou zvyšovat krevní tlak?

Tlak mohou zvyšovat některé látky jako jsou například látky stimulující sympatický nervový systém, alkaloidy, nesteroidní antiflogistika (léky na bolest a zánět, například ibuprofen), léky používané jako antikoncepce, hormony nadledvin, psychiatrické léky a anabolika.


Používání těchto látek může zhoršit kompenzaci hypertenze, proto je třeba užívání těchto látek vždy oznámit lékaři.


  1. Má hypertenze nějaká stádia?

Hypertenze se dělí na tři vývojová stadia.



    • Stadium I. znamená prosté zvýšení TK bez změn na orgánech

    • Stadium II. spolu se zvýšením TK nacházíme poškození orgánů (zvětšení stěny levé komory srdeční, změny na EKG, bílkovina v moči, uložení vápníku v aortě, změny na cévách)

    • Stadium III. zvýšení TK, poškození a selhání orgánů (selhání srdce, cévní mozková příhoda..)



  1. Yüklə 189,8 Kb.

    Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azkurs.org 2025
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin